مشاوره قبل از ازدواج نوعی روش درمانی است که به زوج‌ها کمک می‌کند تا برای ازدواج آماده شوند. مشاوره قبل از ازدواج می تواند به شما اطمینان دهد که شما و شریک زندگی‌تان یک رابطه قوی و سالم خواهید داشت، همچنین فرصت بهتری برای ازدواج پایدار و رضایت بخش فراهم می‌کند. این نوع مشاوره می‌تواند به شما در شناسایی ضعف‌هایی کمک کند که در طول ازدواج می‌تواند مشکل‌ساز باشند.

مشاوره قبل از ازدواج اغلب توسط پزشکان و مشاوران مجاز انجام می‌شود. این درمانگران دارای دوره‌های تحصیلات تکمیلی و یا فارغ التحصیلی هستند و بسیاری از آنها توسط انجمن ازدواج و خانواده درمانی (AAMFT) پذیرفته هستند. مشاوره قبل از ازدواج ممکن است از طریق موسسات مذهبی نیز ارائه شود. در واقع، بعضی از رهبران معنوی قبل از برگزاری مراسم ازدواج، مشاوره قبل از ازدواج انجام می‌دهند. در حالی‌که بسیاری از زوج‌ها به کسی نمی‌گویند که در مشاوره قبل از ازدواج شرکت کرده‌اند، اما برخی از آمارها نشان می‌دهند که مشاوره قبل از ازدواج به موفقیت ازدواج کمک می‌کند. در تحقیقات صورت گرفته نتایج زیر حاصل شد:

زوج‌هایی که در مشاوره قبل از ازدواج شرکت کرده‌اند، میزان موفقیت زناشویی آنها 30٪ بالاتر از کسانی بود که در مشاوره قبل از ازدواج شرکت نکرده‌ بودند.
44٪ از زوج‌هایی که امروزه ازدواج کرده‌اند موافق مشاوره قبل از ازدواج هستند.

چرا مشاوره قبل از ازدواج انجام می‌شود؟
مشاوره قبل از ازدواج می‌تواند به زوجین کمک کند تا روابط خود را بهبود ببخشند. شما برای بحث در مورد موضوعات زیر به مشاوره قبل از ازدواج نیاز خواهید داشت:

– امور مالی
– ارتباطات
– باورها و ارزش‌ها
– مسئولیت در ازدواج
– عشق و رابطه جنسی
– میل به داشتن فرزند
– روابط خانوادگی
– تصمیم‌گیری
– درمان خشم و عصبانیت
– زمان صرف شده با هم

مشاوره قبل از ازدواج به شرکای زندگی کمک می‌کند تا توانایی خود را برای برقراری ارتباط افزایش دهند، همچنین میتوانند انتظارات واقع بینانه ازدواج را برآورده کنند و مهارت‌های حل و فصل اختلاف را توسعه دهند. علاوه بر این، مشاوره قبل از ازدواج می‌تواند به زوج‌ها کمک کند تا نگرش مثبتی در برابر مشکلات داشته باشند و با مشکلات مبارزه کنند.

مشاوره قبل از ازدواج

به یاد داشته باشید که با تشکیل خانواده در واقع ارزش‌ها، نظرات و اعتقادات خود را به ارمغان می‌آورید و شاید همسرتان همیشه با شما هماهنگ نباشد. به عنوان مثال، فرهنگ‌های خانوادگی و باورهای مذهبی افراد با هم تفاوت دارد و گاهی بعضی از زوج‌ها از نظر سطح تحصیلات نیز با هم تفاوت دارند. بسیاری از افراد معتقدند که ازدواج نیازهای اجتماعی، مالی، جنسی و عاطفی آنها را برآورده می‌کند در حالیکه این همیشه درست نیست. با بحث درباره تفاوت‌ها و انتظارات قبل از ازدواج، شما و شریک زندگی‌تان در طول ازدواج، همدیگر را بهتر درک می‌کنید و از یکدیگر حمایت می‌کنید.

مزیت واضح مشاوره قبل از ازدواج این است که شما و همسرتان در حال انجام اقداماتی هستید تا اطمینان حاصل شود که ازدواج شما پایدار و محکم است و مهارت‌های لازم برای مقابله با مشکلات را پیدا می‌کنید.

چگونه آماده می شوید؟
برای مشاوره قبل از ازدواج، باید سراغ یک درمانگر با تجربه و متخصص بروید. ممکن است دوستان و وابستگان شما توصیه‌هایی برای شما داشته باشند، اما قبل از رفتن به جلسات مشاوره از معتبر بودن آن اطمینان حاصل کنید. قبل از رفتن به مراکز مشاوره به سوالات زیر پاسخ دهید:

تحصیلات: میزان تحصیلات او چقدر است؟ آیا توسط دولت مجوز دارد؟
تجربه: آیا فرد با تجربه‌ای است؟ چند سال است که مشاوره می‌دهد؟ آیا مراجعه کنندگان از او راضی هستند؟
طول درمان: هر جلسه چقدر طول می‌کشد؟ باید چند جلسه مراجعه کنید؟
هزینه‌های مشاوره: برای هر جلسه مشاوره چقدر باید پرداخت کنید؟ آیا بیمه هزینه آن را می‌پذیرد؟

چه انتظاری دارید؟
معمولا از هر یک از شما خواسته می‌شود تا به طور جداگانه به یک پرسشنامه پاسخ دهید تا درمانگر بتواند از احساس شما نسبت به یکدیگر و رابطه‌تان اطلاعاتی کسب کند. این پرسشنامه می‌تواند به شناسایی نقاط قوت، نقاط ضعف و زمینه‌های احتمالی مشکلات کمک کند. مشاوره در حضور شما نتایج را تفسیر و بررسی می‌کند و در مورد ناهماهنگی‌های معمول یا اختلاف نظرها صحبت می‌کند. در این مشاوره شما اهداف خود را با شریک زندگی خود تعیین می‌کنید تا به غلبه بر چالش‌ها کمک کنید.

علاوه بر این، مشاور ممکن است از شما و شریک شما سوالاتی بپرسد تا دیدگاه‌های منحصر به فرد خود را برای ازدواج روشن کنید و انتظارات و آرزوهای خود را مشخص کنید.

به یاد داشته باشید، آماده شدن برای ازدواج تنها به برگزاری جشن و خرید جهیزیه و خانه نیست بلکه باید زمانی را صرف کنید تا یک پایه محکم برای روابط خود ایجاد کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *