خانواده درمانی نوعی مشاوره روانشناختی (روان درمانی) است که می‌تواند به اعضای خانواده کمک کند تا ارتباطات خود را بهبود ببخشند و درگیری‌ها را حل کنند. خانواده درمانی معمولا توسط یک روانشناس، پزشک بالینی یا درمانگر مجاز ارائه می‌شود که دارای مدرک فوق لیسانس و یا مدرک کارشناسی ارشد است.

همه ما زندگی خود را از یک خانواده آغاز می‌کنیم، این خانواده از والدین، خویشاوندان خونی، خواهر، برادر و… تشکیل شده است. این خانواده که از زمان تولد تا آخرین لحظه زندگی در آن حضور داریم بر تمام جنبه‌های زندگی ما تأثیر می‌گذارد. خانواده بر همه چیز تاثیر می‌گذارد، اینکه ما چه کسی هستیم، در آینده چه می‌شویم و… . در واقع طرز صحبت کردن، عادت‌ها، آداب و رسوم و… را از خانواده یاد می‌گیریم.

ما همچنین یاد می‌گیریم چگونه با عشق و محبت با دیگران ارتباط برقرار کنیم. اگر ما در یک خانواده سالم متولد شویم، احتمالا یاد می‌گیریم که چگونه روابط سالم را حفظ کنیم. اما اگر در یک خانواده ناکارآمد متولد شویم باید برای برقراری ارتباط با دیگران تلاش کنیم.

خانواده درمانی اغلب کوتاه مدت است، این درمان ممکن است شامل همه اعضای خانواده باشد یا فقط کسانی باشد که تمایل به شرکت در آن دارند. برنامه خانواده درمانی به وضعیت خانواده بستگی خواهد داشت. جلسات خانواده درمانی می‌تواند مهارت‌های شما را به منظور تقویت ارتباطات خانوادگی و توانایی حل مشکلات افزایش دهد.

چرا خانواده درمانی انجام می‌شود؟
خانواده درمانی می‌تواند به بهبود روابط شما با شریک زندگی، فرزندان و سایر اعضای خانواده کمک کند. شما ممکن است دچار مسائل خاصی مانند مشکلات زناشویی، مشکلات مالی، درگیری میان والدین و کودکان، تاثیر سوء مصرف مواد یا بیماری روحی باشید یا یکی از اعضای خانواده بیماری روانی یا اعتیاد داشته باشد که به درمان یا توانبخشی نیاز داشته باشد. مثلا:

– خانواده درمانی می تواند به اعضای خانواده در مقابله با بیماری‌های روانی جدی مانند اسکیزوفرنیا کمک کند. اما فرد مبتلا به اسکیزوفرنیا باید برنامه‌های فردی خود را ادامه دهد که شامل مصرف داروها یا سایر روش‌های درمانی میباشد.
– در مورد اعتیاد، خانواده می‌تواند در خانواده درمانی شرکت کند، حتی اگر فرد مبتلا به اعتیاد به دنبال درمان خود نباشد.
– خانواده درمانی می‌تواند در هر وضعیت خانوادگی مانند استرس، غم و اندوه، خشم و یا درگیری مفید باشد. این روش درمانی می‌تواند به شما و اعضای خانواده‌تان کمک کند تا یکدیگر را بهتر درک کنید و مهارت‌های مقابله‌ای را بیاموزید.

خانواده درمانی

چه انتظاری دارید؟
خانواده درمانی به طور معمول برای جلسات درمانی چندین اعضای خانواده را همراهی می‌کند. با این حال، یک عضو از خانواده ممکن است یک درمانگر خانواده را به صورت جداگانه ببیند. جلسات معمولا حدود 50 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد. خانواده درمانی اغلب کوتاه مدت است و معمولا در حدود 12 جلسه طول می‌کشد. با این حال، مدت زمان هر جلسه و تعداد جلسات مورد نیاز شما به وضعیت خاص خانواده و توصیه‌های پزشک بستگی دارد.

در طول خانواده درمانی می‌توانید:
– توانایی خانواده خود را برای حل مشکلات و بررسی تفکرات و احساسات بررسی کنید.
– نقش‌های خانوادگی را مورد بررسی قرار دهید.
– قوانین و الگوهای رفتاری موجود در خانواده را مورد توجه قرار دهید و آنها را اصلاح کنید.
– نقاط قوت و نقاط ضعف خانواده را شناسایی کنید.

مثال: افسردگی
آیا فرزند بالغ شما افسرده است و خانواده‌تان افسردگی او را درک نمی‌کنند. اگر در مورد رفاه فرزندتان نگران هستید، گفتگو با فرزند یا سایر اعضای خانواده به کمک شما می‌آید و احساس ناامیدی و عصبانیت را از بین می‌برد. خانواده درمانی بهترین راه را برای حمایت از فرزندان است و به آنها کمک میکند تا مشکات خود را رفع کنند.

در چنین وضعیتی، خانواده درمانی می تواند به شما کمک کند:
– چالش‌های خاص خانواده را مشخص می‌کند و چگونگی برخورد خانواده با آنها را بیان می‌کند.
– راه‌های جدیدی برای تعامل و غلبه بر الگوهای ناسالم بیان می‌کند.
– اهداف فردی و خانوادگی را تنظیم می‌کند و راه‌های دستیابی به آنها را مشخص می‌کند.

کلام آخر…
خانواده درمانی به طور خودکار تعصبات خانواده را حل نمی‌کند و یا وضعیت ناخوشایندی را از بین نمی‌برد. اما می‌تواند به شما و اعضای خانواده‌تان کمک کند تا یکدیگر را بهتر درک کنید و برای مقابله با شرایط چالش انگیز مهارت‌های لازم را یاد بگیرید. این ممکن است به خانواده کمک کند تا به یک حس مشترک برسند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *