خواب

بازی والدین با کودکان

خمیازۀ مسری در ذهن ها نهادینه شده است

خمیازۀ مسری در ذهن ها نهادینه شده است 700 350

تحقیقات جدید پایه های بیولوژیکی را برای خمیازۀ مسری نشان می دهد.

تقریبا همگی باور دارند که خمیازه مسری است. زمانی که می بینید که شخصی خمیازه می کشد، احتمالا احساس خواهید کرد که خودتان هم می خواهید خمیازه بکشید. خمیازه ی مسری یک پدیده ی تقلیدی است که در آن فعالیت بدن بدون خودآگاهی تقلید می شود. به علاوه خمیازه ی مسری تنها در انسان ها دیده نمی شود، بلکه در شامپانزه ها، میمون ها و سگ ها مشاهده شده است.

فرضیه ها
فرضیه ای مبنی بر این وجود دارد که خمیازه ی مسری به سیستم عصبی آینه ای مربوط می شود. این سیستم گروهی از اعصاب هستند که اعمال و رفتارهای افراد دیگر را تقلید می کنند. این سیستم نقش مهمی را در ایجاد شناخت اجتماعی، درک، زبان، همدلی و هماهنگ سازی رفتاری ایفا می کند.
از طرف دیگر فرضیه ی دیگری بیان می کند که خمیازه ی مسری و دیگر پدیده های تقلیدی به تفاوت های فردی در تعادل بین تحریک پذیری و مهارسازی بیولوژیکی در قشای مغز مرتبط هستند.

تحقیق
محققین ویدئوی ۳۶ فرد بالغ را که در حال خمیازه کشیدن بودند، به شرکت کنندگان نشان دادند. زمان تماشا به ۴ قسمت تقسیم شد. در طول این قسمت ها از شرکت کنندگان خواسته شد تا راحت خمیازه بکشند و یا خمیازه ی خود را سرکوب کنند. هر شرکت کننده تعداد خمیازه ی خود را ثبت می کرد تا بتوانند در مرحله ی بعد آن ها را بشمارند.

یافته ها
همه ی محققین دریافتند که تفاوت شخصی در تمایل برای خمیازه ی مسری با تحریک پذیری قشر مخ و مهارسازی فیزیولوژیکی در بخش اصلی قشر خارجی مغز تعریف می شود. به بیانی دیگر تمایل برای خمیازه ی مسری در مغز شخص نهادینه شده است.
همچنین محققین دریافتند که مقاومت در برابر خمیازه می تواند به تعداد خمیازه های بیشتری منجر شود. این خمیازه ها کامل نیستند و از میان راه متوقف می شوند.

یافته های موجود در این تحقیق به دانشمندان کمک کرد تا به ارتباط بین تحریک پذیری قشر بیرونی مغز و این پدیده بهتر و بیشتر پی ببرند. پدیده ی تکرار بدون آگاهی در بیماری های عصبی همانند صرع، سندروم حمله ی عصبی، اوتیسم و زوال عقل نیز مشاهده می شود که همگی به افزایش تحریک پذیری قشر خارجی مغز و کاهش مهارسازی فیزیولوژیکی مرتبط هستند.

نویسنده: نوید صالح
Naveed Saleh

مقایسه خواب زنان و مردان

مقایسۀ روانشناسانۀ خواب زنان و مردان

مقایسۀ روانشناسانۀ خواب زنان و مردان 700 350

گاهی دلیل بی خوابی ما شخصی است که کنار ما خوابیده است.

علم روانشناسی مشکل افرادی را که هرشب به دلیل خرخر از اتاق خواب بیرون فرستاده می شوند و افرادی که می خواهند تا این صداها پایان بپذیرد را بررسی کرده است. مطالعات نشان می دهد که زنان بیشتر تحت تاثیر اثرات منفی اختلالات خواب هستند، و خرخر کردن همسرانشان در بالاترین جایگاه لیست این دلایل قرار دارند.
در این مطالعه پی برده شد که زنان بیشتر از مردان مشکلات خوابی را تجربه می کنند که به خستگی در طول روز و ایجاد مشکل در حافظه و تمرکز منجر می شود.
محققین الگوی خواب ۷۵۰ نفر را که تحت درمان برای مشکل بی خوابی بودند را در طول ۲ سال بررسی کردند. نزدیک به ۵۰ درصد از زنان مشکل جدی ضعف خواب داشتند، این رقم در مردان ۲۷ درصد بود. مشکلات حافظه نیز در میان زنان بیشتر از مردان دیده می شد. ۸۰ درصد از آنان گزارش کرده بودند که به دلیل مشکل در خواب شبانه، دچار ایجاد نقص در حافظه شده اند و تقریبا ۹۰ درصد ادعا کرده بودند که تمرکزشان مشکل پیدا کرده است.
یکی از دلایل بدخوابی در زنان خرخر کردن همسرانشان است. تقریبا ۶۳ درصد از مردان بیان کردند که خرخرشان باعث بیدار کردن همسرانشان شده، در نتیجه مجبور می شوند تا اتاق را ترک کنند.
اگرچه خرخر کردن در ابتدا همانند یک مشکل کوچک در رابطه به نظر می رسد، ولی در واقع اینطور نیست. شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد سازگاری در خواب زوج ها به صورت مستقیم بر شادی رابطه ی آن ها اثر می گذارد.
خواب در زندگی ما از آنچه که فکر می کنید اهمیت بیشتری دارد، و زمانی که همسرتان دلیل بی خوابی شما باشد، ممکن است رابطه تان دچار مشکل شود.
از سویی دیگر مردان بیشتر از زنان از مشکل خرخر_ ایست موقتی تنفس در خواب_ رنج می برند. این اختلال می تواند به افسردگی و برخی مشکلات سلامتی دیگر منجر شود.

نویسنده: دیوید دیسالوو
David Disalvo

خواب خوب

راز برخورداری از یک خواب خوب و راحت

راز برخورداری از یک خواب خوب و راحت 700 445

هدف داشتن در زندگی باعث خواب بهتر می شود.

افرادی که در خواب بیش از اندازه غلت می زنند ویا از اختلالات خواب همانند آپنه (احساس خفگی) و سندروم پای بی قرار رنج می برند، می توانند از یک راه حل بدون دارو استفاده کنند. در مقاله ای که این ماه به چاپ رسید بیان شده است که داشتن هدف در زندگی باعث اختلالات خوابی کمتر و بهبود کیفیت خواب می شود. محققین باور دارند که کمک به مردم برای پیدا کردن هدفشان در زندگی توسط درمان های ذهنی می تواند استراتژی موثری برای کاهش مشکلات خواب و بهبود کلی کیفیت خواب شود.
مطالعه ای در مرکز پزشکی نورس وسترن و مرکز پزشکی دانشگاه راش انجام گرفت. ۸۲۵ نفر از شرکت کنندگان این آزمایش افرادی بین ۶۰ تا ۱۰۰ سال بودند، ولی نتایج مربوط به همه ی سنین می شد. بیشتراز نصف اعضا آفریقایی-آمریکایی بودند. در ابتدای شروع مطالعه و بعد از یک یا دو سال، هر یک از شرکت کنندگان به تعدادی پرسشنامه به منظور ارزیابی کیفیت خواب و نشانه های سه اختلال خواب (آپنه، سندروم پای بی قرار و اختلال رفتاری رم) پاسخ می دادند.
همچنین آن ها به ۱۰ پرسش درباره ی ارزیابی روانشناسی که میزان هدف گذاری در زندگی را اندازه گیری می کرد، پاسخ دادند. در زندگی به چه چیزی هدف می گویند؟ تعیین هدف در زندگی یعنی بدانید از زندگی چه می خواهید و احساس کنید که زندگی برایتان معنا دارد. شرکت کنندگان باید به جملاتی این چنین امتیاز می دادند : “از آنچه در گذشته انجام داده ام و از آنچه می خواهم در آینده انجام دهم، احساس خوبی دارم.”
تحقیق پیشین نشان می دهد که داشتن هدف در زندگی می تواند در مقابل تعداد بسیاری از مشکلات سلامتی از شما محافظت کند. هدف این مطالعه، جمع آوری اطلاعات در مورد تعیین هدف در زندگی و اختلالات خواب بوده است. دو محقق، ترنر (turner) و جیسون اونگ (jason ong) بر روی افراد مسن تر تمرکز کرده بودند، نه به خاطر اینکه آن ها لزوما هدف های بالاتری دارند، بلکه آن ها بیشتر تمایل دارند تا برای پاسخ دادن به سوالات وقت بگذارند. ترنر می گوید: زمانی که در سن بازنشستگی هستید، زمانی است که می توانید اهدافتان را ارزیابی کنید.

خواب راحت

داشتن هدف برای بیدار شدن در صبح، کلید خواب بهتر در شب است

نتایج شگفت انگیز بود. آن افرادی که با اهداف بالا شروع کردند، در ابتدای تحقیق هم خواب نسبتا خوبی داشتند و به مرور زمان بهتر و بهتر شدند. افرادی که باور داشتند که زندگی برایشان معنا دارد ۶۳ درصد کمتر به آپنه و ۵۲ درصد کمتر به سندروم پای بی قرار در خواب دچار می شدند. ترنر و اونگ می دانستند که تعیین هدف در زندگی بر خواب تاثیر دارد ولی با این حال نتایج آن ها را شگفت زده کرد.
ترنر می گوید: افرادی که اهداف بالاتری در زندگی دارند، به طوری کلی ازسلامتی بیشتری برخوردارند و رفتارهای بهتری از خود نشان می دهند. داشتن این رفتارهای سالم به افراد کمک می کند تا کمتر در معرض پیشرفت اختلالات بیولوژیکی خواب همانند آپنه و سندروم پای بی قرار، قرار بگیرند. و همچنین به بهبود کیفیت خواب آن ها نیز کمک می کند. می توان این گونه گفت که افرادی که زندگی برایشان معنای بیشتری دارد، سطح استرس و اضطراب پایین تری دارند.
با افزایش سن، الگوی خواب ما تغییر می کند. اختلالات خوابی در افرادی با سن بالاتر رایج تر است. تقریبا بین ۳۲ تا ۴۵ درصد از افراد مسن مشکلات خواب را گزارش کرده اند، همانند خواب طولانی مدت و یا خواب منقطع. و ۴۰ درصد دیگر از این افراد به اختلالات خوابی دچار هستند. آفریقایی – آمریکایی ها از مشکلات خوابی بیشتری نسبت به سفید پوستان رنج می برند. این اولین مطالعه ای بود که نشان می داد هدف داشتن در زندگی با کاهش خطر ابتلا به این اختلالات ارتباط مستقیم دارد.
ترنر می گوید: ” هدف را می توان در زندگی پرورش داد و بهبود بخشید.”، ” شما در زندگی هدف پیدا می کنید ولی به آن فکر نمی کنید، اصل درمان ذهنی این است که باعث می شود تا بر روی اهدافتان تمرکز کنید.”
اونگ تحقیقی انجام داده است که ثابت می کند هدف داشتن بر بی خوابی نیز تاثیر مثبت دارد. آن ها باور دارند که روششان بهترین روش درمان است، زیرا در آن از هیچگونه دارویی استفاده نمی شود.
به نظر می رسد که داشتن دلیل برای بیدار شدن در صبح، کلیدی است برای کمک به خواب بهتر ما در شب.

نویسنده: لیدیا دنوورس Lydia Denworth

تغییر فصل و افسردگی

تغییر فصلها و نقش آن در افسردگی ما

تغییر فصلها و نقش آن در افسردگی ما 700 437

نزدیک به ۵ درصد از جمعیت آمریکا افسردگی فصلی را تجربه کرده اند.

دلایل :

تغییر در فصول می تواند باعث تغییر در میزان ملاتونین و سراتونین- دو ماده ای که در تنظیم ساعت خواب بدن و حال انسان نقش دارند- شود. زمانی که این دو عامل ترکیب شوند می توانند منجر به اختلال عاطفی فصلی شوند. این نوعی از افسردگی است که نه تنها می تواند در فصل های پاییز و زمستان بر مردم اثر بگذارد، بلکه در تابستان و بهار نیز دیده می شود.

 

علائم :

علائم مشخص اختلال عاطفی فصلی شامل موارد زیر است :

افسردگی : احساس درماندگی، گناه، کمبود اعتماد به نفس، نا امیدی، علاقه نداشتن برای انجام فعالیت ها، یاس و بی علاقگی

اضطراب : تنش و کاهش تحمل استرس.

تغییر حس و حال : در برخی موارد بیش فعالی و هیجان زیاد در فصول بهار و تابستان.

مشکلات خواب : خواب بیش از اندازه، و دشواری برای بیدار شدن و برخی اوقات بدخوابی و زود بیدار شدن در صبح.

بی حالی : احساس کسالت و رخوت و قادر نبودن برای انجام کارهای روزمره

پرخوری : اشتهای زیاد برای غذا، به ویژه غذای شیرین و در نتیجه اضافه وزن

 

افسردگی فصلی ممکن است هر سال دو بار متوالی اتفاق بیفتد که اثرات آن در طول سال باقی می مانند.

میزان شیوع :

در سالی که گذشت حدودا پنج درصد از جمعیت آمریکا افسردگی فصلی را تجربه کرده اند. چهار نفر از هر پنج نفری که دچار می شوند خانم هستند.

میانگین سنی افرادی که دچار افسردگی فصلی می شوند، بین ۲۰ تا ۳۰ سال است، اگرچه علائم ممکن است زودتر هم بروز کند.

هرچه به مناطق استوایی نزدیک تر باشید، احتمال دچار شدنتان به این اختلال بیشتر است.

 

درمان :

نور درمانی می تواند در این زمینه کاربردی باشد. جعبه ی نور همانند نور طبیعی عمل کرده و اشعه ی فرابنفش از خود ساتع می کند.بهترین تجویز ۳۰ دقیقه استفاده از جعبه ی نور با فاصله ی ۱۲ تا ۲۴ اینچ از خودتان است. بسیاری از مردم قبل از اینکه روز خود را شروع کنند، در هنگام صرف صبحانه و یا خواندن روزنامه از جعبه ی نور استفاده می کنند. استفاده از جعبه ی نور در شروع پاییز، می تواند درصد دچار شدن به این اختلال را در فصل زمستان کاهش دهد.

دارودرمانی نیز می تواند بخشی از درمان اختلال عاطفی فصلی باشد. اگر در گذشته سابقه ی دچار شدن به این بیماری را داشته اید، بهتر است تا در اوایل پاییز، قبل از اینکه روزها کوتاه تر شود و علائم بروز کنند، دارودرمانی را آغاز کنید.

 

روش های پیشگیری :

به منظور پیشگیری از این اختلال، می توانید از نور درمانی در اوایل پاییز، قبل از بروز علائم استفاده کنید. کمتر با لوازم تکنولوژیکی وقت بگذرانید. بیشتر ورزش کنید. میزان نور را در خانه افزایش دهید. می توانید از مدیتیشن و سایر تکنیک های کاهش استرس استفاده کنید. سعی کنید بیشتر در خارج از خانه وقت بگذرانید و درآب و هوایی باشید که بیشتر آفتابی است.

راه هایی وجود دارد تا شما بتوانید در تمام طول سال خطر ابتلا به این اختلال را کاهش بدهید. این موارد می تواند ورزش مکرر، عادات خواب صحیح، رژیم غذایی مناسب و کاهش مواد قندی باشد.

 

نظرات شخصی:

بسیاری از مردمی که می شناسم، برای مثال اعضای خانواده ام، سال ها به دلیل افسردگی درمان می شده اند و بعدها متوجه شدند که مشکلشان اختلال عاطفی فصلی است، پس روند درمان خود را تغییر دادند.

اگر فکر می کنید که شما هم از این اختلال رنج می برید به پزشک مراجعه کنید.

اگرچه شاید نتوان از این اختلال پیشگیری کرد اما با استفاده از روش های درمانی می توانید این اختلال را کنترل و زمستان راحت تری را پشت سر بگذارید.

نویسنده: ماروین جی نیتل Marvin G.Knittel

احساسات در خواب

روش هایی برای اندازه گیری میزان احساسات در خواب

روش هایی برای اندازه گیری میزان احساسات در خواب 700 467

تحقیقات اخیر روش هایی را برای اندازه گیری میزان احساسات در خواب، نشان می دهند.

احساسات بخش عمده ای از خواب، به ویژه مرحله ی REM رم خواب را تشکیل می دهند.
احساسات در رویا نقشی کلیدی را بازی می کنند، طوری که در نظریه های گوناگونی بیان شده است که رویا وظیفه ی پردازش و نظم بخشی به احساسات را دارد.
محققین بر سر احساسات موجود دررویا با یکدیگر اختلاف دارند. آیا آن ها مثبتند یا منفی و یا در بین این دو؟ در حالی که برخی محققین معتقدند که ترس و احساسات منفی تعداد دفعات بیشتری در رویا خود را نشان می دهند، سایرین با این عقیده مخالفند.
به نظر می رسد که این تناقضات به دلیل وجود اختلاف در روش های تحقیقی است که محققین برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل محتوای خواب به آن ها می پردازند. رویاها را می توان در آزمایشگاه خواب و یا در خانه به ثبت رساند و توسط سیستم امتیاز دهی مخصوص به آن ها امتیاز داد. احساسات را می توان با توجه به ظرفیت و تنش موجود در آن ها ارزشیابی کرد و آن ها را به گروه های شادی، غم، عصبانیت، و ترس دسته بندی کرد.
محققین دانشگاه تورکو در فنلاند تحقیقی انجام داده اند تا تعیین کنند چگونه روش های متفاوت جمع آوری رویا و تجزیه و تحلیل آن ها ممکن است بر نتایج تاثیر بگذارد.
محققین، احساسات موجود در رویا را بر اساس دو عامل با یکدیگر مقایسه کرده اند. اول اینکه چه کسی به این احساسات امتیاز می دهد،خود شخص و یا محقق؟ و دوم اینکه در چه مکانی این گزارشات تهیه شده است، در خانه و یا آزمایشگاه؟
در بیشتر مطالعات، گزارشات در مورد رویا توسط محققین جمع آوری و بعد تجزیه و تحلیل شده است که به آن امتیازدهی خارجی گفته می شود. در حالی که برخی محققین ترجیح می دهند تا شخص بیننده ی رویا امتیازدهی را انجام دهد که به آن خودامتیازدهی گفته می شود. تفاوت بین انجام این کار در خانه و آزمایشگاه این است که در خانه شخص وقتی که صبح از خواب بیدار می شود رویایش را می نویسد اما در آزمایشگاه شخص را در پایان مرحله ی رم از خواب بیدار می کنند و رویایش را می نویسند.
محققین در کتاب خودآگاهی و شناخت، امتیازدهی خارجی و خودامتیازدهی را در فضای آزمایشگاه مورد مطالعه قرار داده اند. به منظور این آزمایش ۱۷ نفر به مدت دو شبانه روز درآزمایشگاه خوابیدند و پنج دقیقه بعد از گذشتن از مرحله ی رم ، توسط محققین از خواب بیدار می شدند. بعد از بیداری، آن ها برای اندازه گیری احساسات از نمودار استفاده می کردند و از شرکت کننده ها می خواستند تا از بین اعداد صفر تا ده به مثبت و منفی بودن احساسات رویای خود امتیاز دهند. بعدها محققین نیز این نمودار را کامل کردند واز این طریق توانستند تا امتیازدهی خارجی و خودامتیازدهی را باهم مقایسه کنند.
در این تحقیق، همه ی شرکت کنندگان به رویاهایشان طوری امتیاز داده بودند که انگار در همه ی آن ها محتوای احساسی وجود داشته است. در حالی که در امتیازدهی خارجی تنها احساسی بودن یک سوم از رویاها مورد قبول واقع شد. همچنین افراد به بیشتر رویاهای خود امتیاز مثبت داده بودند در صورتی که محققین تنها ۱۰ درصد از رویاهارا مثبت دانستند.
بعد از آن، تحقیقی مشابه در مورد انجام این آزمایش در خانه، انجام شد. در این آزمایش ۴۴ نفر شرکت کننده وجود داشت که به مدت سه هفته رویاهای خود را یادداشت کرده و بر روی نمودار به آن ها امتیاز می دادند و محققین هم به طور جداگانه امتیازات خود را مشخص می کردند. درست همانند نتایج تحقیق قبلی شرکت کنندگان بیشتر رویاهای خود را، احساسی (بیشتر مثبت) می دانستند.
در سومین تحقیق که امسال در مجله ی تحقیق در مورد خواب به چاپ رسیده بود، محققین گزارشات ثبت شده در خانه را با گزارشات ثبت شده در آزمایشگاه، با یکدیگر مقایسه کرده اند. هجده نفر در این تحقیق شرکت کردند. شرکت کننده ها به مدت یک هفته در خانه ،هر روز صبح از خواب های خود یادداشت برداری می کردند و همچنین دو شب را در آزمایشگاه سپری کردند. نتایج نشان می دادند که خواب هایی که در خانه ثبت شده اند، احساسی تر و منفی تر از خواب های ثبت شده در آزمایشگاه هستند. به طور کلی این مطالعات نشانگر این موضوع است که ساعتی از شب که مرحله ی رم خواب در آن جریان دارد و خواب هایی که در خانه ثبت شده اند ، محتوای احساسی بیشتری داشته اند.
به طور کلی امتیازدهندگان خارجی در مقایسه با شخص بیننده ی رویا به محتوای احساسی خواب توجه کمتری دارند. زیرا شرکت کنندگان خاطراتی مشابه با رویایشان را در دنیای واقعی با همان احساسات تجربه کرده اند، در حالی که محققین تنها یادداشت روی کاغذ را می بینند. این موضوع می تواند به مثبت و منفی بودن احساس رویا نیز مربوط باشد. در بسیاری از گزارشات، شرکت کنندگان بر روی محیط احساسی همانند تصویر رویا تمرکز داشته اند. و در آخر تشخیص احساس منفی توسط محققین به مراتب راحت تر از تشخیص آن توسط شخص ببننده ی خواب است.

نویسنده: میشل کار Michelle Carr