انگیزه

چه چیزی را باید کنترل کنیم؟

چه چیزی را باید کنترل کنیم؟ 240 240

بیشتر افراد با اولین قدم ترک الکل آشنا هستند. تایید می‌کنیم که در ارتباط با الکل بی‌اراده‌ایم و کنترل زندگی‌مان را از دست داده‌ایم. الکلی‌ها به هنگام نوشیدن و معتادان به هنگام مصرف مواد کنترل‌شان را از دست می‌دهند. داشتن کنترل مساله بزرگی برای همه ماست.

چه کاری می‌توانیم در این مورد انجام دهیم؟ به تازگی خواندم که زمانی که نمی‌توانید آنچه را که اتفاق می‌افتد کنترل کنید، روشی را که به آن اتفاق پاسخ می‌دهید کنترل کنید. قدرت در آنجا وجود دارد.

چه چیزی را باید کنترل کنیم؟

نجات ندادن افراد مهم زندگی‌مان، واکنش ندادن با خشم و پریشانی، ترحم نداشتن به خود، پر نشدن از نفرت، و اجازه ندادن به نگرانی و ترس برای غلبه بر افکار و زندگی‌هایمان. فهرست بلندی است، بخصوص زمانی که فرد مهمی در زندگی‌مان به شکل فعالانه سوءمصرف مواد دارد. این کار نیازمند اراده (من می‌خواهم که یاد بگیرم چطور این موقعیت را بهتر مدیریت کنم) و شجاعت (من باید در رقص اعتیاد نقش خودم را ایفا کنم) زیادی بوده و به هیچ‌وجه کار آسانی نیست.

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها برای من، به دست آوردن کنترل بر روی افکار منفی است.

طبق گفته موسسه علوم طبیعی، یک فرد معمولی حدود ۱۲ تا ۶۰ هزار فکر در روز دارد. در این بین، ٪۸۰ منفی و ٪۹۵ افکار تکراری هستند. آنچه به خودمان می‌گوییم، نه تنها فکرمان راجع به خودمان، که نحوه احساس و عمل کردن‌مان است. دکتر ریک هَنسِن، روان‌شناس دانشگاه برکلی کالیفرنیا، می‌گوید: ((ما خلق شدیم تا از تجارب منفی‌مان بیاموزیم، اما تجارب مثبت‌مان را به شکل ناقصی یاد بگیریم)). اگر که جنبه‌های منفی بر جنبه‌های مثبت پیروز شوند، ناامیدی و افسردگی زندگی‌مان را در دست می‌گیرند. زمانی که پسر بزرگم سوءمصرف مواد داشت، ترس من بالا آمده بود و رهایم نمی‌کرد.

صحبت‌هایم با خود چیزی شبیه این‌ها بود: اگه به مصرفش ادامه بده چی؟ کارشو از دست می‌ده؟ اگه کارشو از دست بده، چطوری می‌خواد از پس خودش بر بیاد؟ چطوری اجاره‌خونه و قسط‌های ماشینشو می‌ده و برای خودش غذا می‌خره؟ من باید کمکش کنم؟ بهم گفته شده که این کارو نکنم، اما اگه کمکش نکنم ممکنه همه‌چیشو از دست بده. باید منتظر بشینم تا این اتفاق بیفته؟ باید بذارم سرش به سنگ بخوره؟ اگه بی‌خانمان بشه چی؟ چطور با این مساله کنار بیام؟

فاجعه‌سازی‌های من پر از احساس‌های منفی بود، اما این احساس‌ها واقعیت نداشتند. باید تمایز بین این دو را یاد می‌گرفتم. به عنوان مثال، پسر من بهبود یافته است. واقعیت این است که ممکن است دوباره مشکلش عود کند. سوء مصرف مواد یک اختلال و بازگشت آن یک واقعیت است، اما من نباید غرق افکار منفی نظیر ((اگر این اتفاق بیفتد چه کار باید کنم)) شوم. در عوض، این واقعیت را تایید کرده و بر روی صحبت‌هایم با خودم نظارت می‌کنم. به خودم یادآوری ممی‌کنم که ترس‌هایمان، بدترین دروغ‌گوها هستند.

رها شدن از صحبت کردن‌های منفی با خود آسان نیست. در اینجا چندین پیشنهاد دارم که شاید کمک‌تان کنند.

آنچه را که می‌توانید تغییر دهید شناسایی کنید: شما باعث اعتیاد نبودید و نمی‌توانید آن را کنترل یا درمان کنید، اما می‌توانید نحوه تفکرتان را نسبت به آن تغییر دهید. زمانی که برای اولین بار به گروه فرد مورد علاقه زندگی‌ام رفتم، با دقت به اعضای قدمی آنجا گوش کردم که چگونه تغییرات مثبتی را ایجاد کرده بودند. اگر آنها توانسته بودند این کار را انجام دهند، من هم می‌توانستم.

خودتان را بررسی کرده و مشغول شوید: به خودم اجازه داده‌ام تا برای مدت تعیین‌شده‌ای، مثلا ۱۵ دقیقه، نگران باشم. گاهی از تایمر استفاده می‌کنم. بعد از آن خودم را با کارهای خانه درگیر می‌کنم، یا مشغول پیاده‌روی و دویدن می‌شوم، کتاب می‌خوانم، نان می‌پزم، به موسیقی گوش می‌دهم یا با یکی از دوستانم تماس می‌گیرم.

سبک زندگی سالمی را دنبال کنید: هدف‌تان این باشد که در بیشتر روزهای هفته به مدت حدودا ۳۰ دقیقه ورزش کنید. از رژیم غذایی سالمی پیروی کنید و برای مقابله با استرس، برخی مهارت‌ها نظیر ذهن‌آگاهی، یوگا، یا گذراندن زمان در طبیعت را امتحان کنید. نسبت به شوخ‌طبعی پذیرا باشید. ما در گروه فرد مورد علاقه‌ام، اغلب در رابطه با وسواس‌ها و رفتارهای غیر عادی‌مان سرمان را تکان داده و می‌خندیم.

صحبت کردن با خود را به شکل مثبتی تمرین کنید: چیزی را که به دیگران نمی‌گویید، به خودتان هم نسبت ندهید. بر روی نکات مثبت زندگی‌تان تاکید کنید. نوشتن در دفترچه خاطرات می‌تواند افکار منفی حاضر در سرتان را تعدیل کند.

شاید نسبت به تغییر عزیزان‌مان بی قدرت باشیم، اما می‌توانیم آنچه را که به خود می‌گوییم تغییر دهیم. قدرت ما در همین است.

زندگی عاطفی افراد مجرد

نگاهی به زندگی عاطفی افراد مجرد

نگاهی به زندگی عاطفی افراد مجرد 700 393

زندگی عاطفی افراد مجرد چیزی که شما فکر می کنید، نیست.

آیا زندگی عاطفی افراد مجرد را درک می کنید؟ آیا تصور می کنید افراد مجرد بیشتر احساس افسردگی، تنهایی و ناراحتی خود را به اشتراک می گذارند، در حالی که افرادی که متاهلند از شادی و خوشبختی لذت می برند؟
من از این باورهای دروغین پرده برداشته ام. البته این موضوعی نیست که امروز می خواهم در موردش صحبت کنم. به جای آن می خواهم تمرکز موجود بر احساساتی همچون شادی، غم و تنهایی را به چالش بکشم، تمرکزی که هم فرهنگ و هم تحقیقات علمی را در بر می گیرد. زمانی که از این احساسات اشباع می شویم، از سطح گسترده تر احساسات که می تواند به زندگی مجردی بافت و ویژگی خاص ببخشد، چشم پوشی می کنیم.

زندگی عاطفی افراد مجرد: مثال هایی از ویژگی های بد
من شخصی هستم که دوست دارد مجرد زندگی کند ولی با این حال همیشه میدان مینی در اطراف من وجود دارد. تعداد بسیاری از احساسات منفی در زندگی مجردی، آن هایی هستند که توسط موارد زیر ایجاد می شوند:
می گویید متاهل نیستید وبرایتان افسوس می خورند.
باید یک لیست از اینکه چرا شما مجرد هستید، تهیه کنید.
دور ماندن از رویدادهای اجتماعی، زیرا شما مجرد هستید.
پرسیدن سوال از شما در مورد جوانب ازدواج.
انتظاری که زوج ها از شما دارند تا در زمان ازدواجشان با اشتیاق زیاد به آن ها تبریک بگویید و به آن ها هدیه دهید بدون در نظر گرفتن اینکه چه چیزی در زندگی برایتان اهمیت دارد.
سیل تیترهای رسانه ای که ادعا می کنند، افراد متاهل بهتر از شما هستند وعلم هم این موضوع را تایید می کند.
در برخی فرهنگ ها، در تمام اظهارات خود زوج ها و ازدواج را رویایی می دانند و در مورد افراد مجرد شایعه می کنند و به آن ها انگ می زنند.
تبعیض جدی درباره ی افرادی که مجرد هستند.
این ها مثال های کمی بودند، شما می توانید مثال های خودتان را نیز به آن اضافه کنید.
احساساتی که از این تجربه ها ناشی می شود در همه ی افراد یکسان نیست. شاید همیشه هم منفی نباشند. برای مثال پی بردن به اینکه بیشتر از ۱۰۰۰ قانون وجود دارد که از افراد متاهل محافظت می کند و برای آن ها مزایایی در نظر می گیرد و یا بهای تبعیض مالی که برای افراد مجرد در تمام طول زندگی شان بسیار زیاد است، می تواند برای برخی افراد انگیزه شود تا کاری برای این موضوع انجام دهند.
موضوعات بزرگ همانند تبعیض، ابتدا من را عصبانی می کرد ولی سپس به من انگیزه داد. همه ی مثال ها من را آزار نمی داد. من این واکنش ها و کنجکاوی ها را به حساب بی اطلاعی مردم می گذارم. امیدوارم که یک روزی همگی ما نگاهی به گذشته بیاندازیم و شرمنده شویم که در قرن ۲۱ این طرز فکر وجود داشته است. اگرچه در این مدت آن ها زندگی افراد مجرد را پیچیده خواهند کرد.

زندگی عاطفی افراد مجرد: مثال هایی از ویژگی های خوب
البته دلگرم کننده است که تجارب احساسی مثبتی وجود دارند که می تواند به زندگی مجردی شخصیت ببخشد. این تجارب شامل احساساتی است که با موارد زیر همراه است:
۱- اقدام کردن برای ساختن یک زندگی که برای شما معنای بیشتری دارد.
۲- برای خودتان تصمیم می گیرید که چه چیزی بیشتر برایتان اهمیت دارد.
۳- خودتان تصمیم می گیرید که چه کسی برایتان اهمیت دارد.
۴- تصمیماتتان را خودتان می گیرید و هرچقدر که دلتان می خواهد نظر دیگران را در آن ها دخالت می دهید.
۵- افزایش مهارت هایی که شما برای پیدا کردن راهتان در زندگی به آن ها نیاز دارید.( به جای تکیه کردن بر شخصی دیگر تا نیمی از آن ها را برای شما انجام دهد.)
تنظیم زندگی تان برای داشتن ترکیبی درست، اینکه چه زمانی برای خود وقت بگذارید و چه زمانی برای دیگران.
۶- چشیدن طعم خوش تنهایی.
۷- اقدام برای رشد و پیشرفت در تمام طول زندگی.

شادی کلمه ی کوچکی است برای شرح احساساتی که با این تجارب می آید.
من نمی گویم که همه ی افراد مجرد از تمام امکانات خود لذت می برند. و همچنین نمی گویم که تنها افراد مجرد هستند که می توانند از این قبیل تجارب احساسی مثبت داشته باشند. اگرچه تحقیقات نشان می دهد که افراد مجرد نسبت به افراد متاهل بیشتر می توانند از این تجارب مثبت استفاده کنند و لذت ببرند.

پیچیده است.
نکته ی پایانی این است که اهمیتی ندارد که شما به زندگی مجردی تان چه احساسی دارید، زندگی عاطفی تان می تواند پیچیده باشد. حتی زمانی که برخی ویژگی های فرهنگی خود من را شخصا به دردسر نمی اندازد ولی دیدن اینکه برخی از افراد مجرد تحت فشار این ویژگی ها هستند، مرا آزار می دهد.

نویسنده: بلا دی پائلو
Bella DePaulo