سلامتی

اگر می‌خواهید تا هیجان‌هایتان را با موفقیت مدیریت کنید، انعطاف‌پذیر باشید.

اگر می‌خواهید تا هیجان‌هایتان را با موفقیت مدیریت کنید، انعطاف‌پذیر باشید. 969 647

اگر می‌خواهید تا هیجان‌هایتان را با موفقیت مدیریت کنید، انعطاف‌پذیر باشید.

راهبرد صحیح تنظیم هیجان کلید مدیریت هیجان‌هاست.

 

زندگی پر از موقعیت‌های استرس‌زاست. برخی از این موقعیت‌ها شدت هیجانی پایین‌تر و برخی شدت هیجانی بالاتری دارند. در سطح پایین‌تر این طیف ممکن است هیجانی باشد که از فراموشی یک ددلاین کاری کوچک در مسیر رفتن به محل کارتان ناشی می‌شود. در این مسیر، دیدن یک ماشین که تصادف کرده و راننده‌اش که مجروح شده است می‌تواند هیجان شدیدتری را فراخوانی کند.

 

چندین دهه است که روان‌شناسان به چگونگی کنترل موفق هیجان‌های افراد در موقعیت‌های استرس‌زا علاقمند شده‌اند. اگر بتوانیم بفهمیم که افراد سالم چگونه هیجان‌هایشان را مدیریت می‌کنند، می‌توانیم زندگی افرادی را که از افسردگی یا اضطراب رنج می‌برند (و تعادل هیجانی‌شان به هم ریخته است) ارتقاء دهیم. یکی از پژوهش‌های مجله Psychological Science نشان می‌دهد که تنظیم موفق هیجان فرایندی نیست که برای همه به یک شکل باشد. این کار نیازمند راهبرد صحیح تنظیم هیجان در موقعیتی بخصوص است. به عبارت دیگر، زمینه‌های هیجانی متفاوت نیازمند فرایندهای تنظیمی متفاوتی هستند.

 

افراد می‌توانند هیجان‌هایشان را به روش‌های مختلفی تنظیم کنند. از یک سو، اطلاعات هیجانی می‌توانند توسط فرایندهای مغز تنظیم شوند و از همان ابتدا، بیش از حد توجه ما را جلب نکنند. برای مثال، راهبرد حواس‌پرتی با فراهم کردن افکاری که ماهیتی خنثی دارند، حواس فرد را از هیجان منفی پرت می‌کند. این افکار به منظور جلوگیری از نیرومند شدن بیش از حد واکنش‌های هیجانی در ذهن طراحی شده‌اند. به عنوان مثال، بعد از اینکه رئیس‌تان توانایی شغلی‌تان را زیر سؤال می‌برد، به جای اینکه به اخراج شدن فکر کنید، ممکن است به این فکر کنید که آخر هفته با دوستانتان به کجا می‌خواهید بروید.

 

بدون شک، اغلب اطلاعات هیجانی به افکار هشیار ما نفوذ می‌کنند. یک راهبرد دیگر برای دست و پنجه نرم کردن با هیجان‌هایی که توجه ما را جلب کرده‌اند، باز ارزیابی آنهاست؛ به این معنا که در مورد اطلاعات هیجانی به شکلی فکر کنیم که معنای منفی آنها را کاهش دهد. مثلا، به جای اینکه در مورد مشکل شغلی‌تان ناراحت شوید، به خودتان بگویید که چون همیشه دقیق هستید اتفاق بزرگی نیافتاده است.

 

افراد سالم، در موقعیت‌هایی که شدت هیجان منفی پایین است و فرصت چارچوب بندی دوباره موقعیت وجود دارد، با استفاده منعطف از باز ارزیابی (که امکان پردازش هیجانی را می‌دهد) هیجان‌هایشان را مدیریت می‌کنند. همین‌طور در موقعیت‌هایی که هیجان‌های منفی شدت دارند و زمان کافی برای مقابله موثر با استرس نیست، از حواس‌پرتی استفاده می‌کنند و جلوی پردازش هیجانی را می‌گیرند.

 

پژوهش‌گران دانشگاه استنفورد برای نشان دادن این انعطاف‌پذیری به دانش‌آموزان سالم تصاویر هیجانی با شدت‌های متفاوتی را نشان دادند (صورت غمگین در برابر صورت خونین). شرکت‌کننده‌ها این اجازه را داشتند تا بعد از دیدن تصاویر استفاده از باز ارزیابی یا حواس‌پرتی را به عنوان راهبرد تنظیم هیجان‌شان انتخاب کنند. در آزمایشی دیگر، افراد در مورد شوک الکتریکی که قرار بود دریافت کنند، هشداری را می‌دیدند. باز هم، این امکان را داشتند تا قبل از دریافت شوک الکتریکی کم یا زیاد، هیجان‌هایشان را با استفاده از یکی از این دو راهبرد تنظیم کنند. در هر دو موقعیت، افراد برای مقابله با موقعیت‌هایی که هیجان منفی شدیدی را فراخوانی می‌کردند از حواس‌پرتس استفاده کرده و راهبرد ارزیابی را برای هیجان‌های منفی با شدت کمتر استفاده کردند. این بدان معناست که تنظیم موفق هیجان‌هایمان نیازمند انتخاب راهبرد صحیح در موقعیت متناسب است.

 

البته، یک پرسش مهم بی‌پاسخ می‌ماند و آن هم این است که افراد چگونه در توانایی‌شان برای به کارگیری راهبرد مناسب تنظیم هیجان تفاوت دارند و آیا این تفاوت‌ها سلامتی هیجانی بلندمدت را پیش‌بینی می‌کنند یا نه؟ با این وجود، با توجه به اینکه نشخوار انعطاف‌ناپذیر اطلاعات هیجانی منفی با شدت زیاد یکی از نشانه‌های افسردگی و دوری انعطاف‌ناپذیر از اطلاعات هیجانی منفی با شدت کم یکی از نشانه‌های اضطراب است، یافته‌های فعلی مطرح می‌کنند که انعطاف می‌تواند کلید بهزیستی هیجانی باشد.

 

نتیجه‌گیری؟ راهبرد کلی برای مدیریت هیجان‌هایمان وجود ندارد. انتخاب راهبرد مناسب تنظیم هیجان با توجه به شدت موقعیت استرس‌زا می‌تواند بر روی کارکرد ما تاثیر بگذارد.

موسیقی درمانی

موسیقی درمانی و تاثیر موسیقی بر جسم و روح

موسیقی درمانی و تاثیر موسیقی بر جسم و روح 700 382

موسیقی برای روح و سلامت شما مفید است.
تحقیقات نشان داده اند که موسیقی درمانی برای ما فواید زیادی دارد.

همه ی ما این اصطلاح را شنیده ایم: “موسیقی برای روح مفید است.” ولی بر طبق شواهد، برای سلامتی نیز فواید زیادی دارد.
تحقیق پشت تحقیق نشان داده اند که موسیقی درمانی بر تعداد زیادی از شرایط فیزیکی و روانی همانند زوال عقل، اضطراب، افسردگی تاثیر مثبت دارد.
قبل از اینکه پیش برویم، بهتر است بدانیم که موسیقی درمانی چیست؟ موسیقی درمانی سرویسی است که در بیمارستان ها، درمان های طولانی مدت و حتی در کلینیک های درمان های سرپایی استفاده می شود. هدف این سرویس بهبود سلامتی افراد توسط اعمالی است که به موسیقی مرتبطند همانند بداهه گویی، آواز خواندن، گوش دادن به موسیقی و رقص.
در اینجا چندین شواهد در مورد موسیقی درمانی وجود دارد:

یک تحقیق سیستماتیک در سال ۲۰۱۶ انجام شد که نشان می داد موسیقی درمانی در بهبود سلامت روانی افرادی که زندانی هستند تاثیر بسزایی دارد. با تحلیل ۵ تحقیق، محققین دریافته اند که موسیقی درمانی به ارتقای عزت نفس و عملکرد اجتماعی مجرمان کمک می کند. زندانیانی که ۲۰ جلسه و یا بیشتر موسیقی درمانی شده اند، در میزان افسردگی و اضطراب آن ها بهبود بالایی حاصل شده است.

اطلاعات نشان می دهند که موسیقی درمانی می تواند افسردگی را در سنین بالا کاهش دهد. تحلیل ۱۹ تحقیق نشان داد که با موسیقی درمانی که با درمان معمول ترکیب شده باشد می توان بهبودی بیشتری نسبت به درمان معمولی تنها، حاصل کرد.

تحقیق بزرگتری در سال ۲۰۱۷ شواهدی مبنی بر این یافت که موسیقی درمانی می تواند به افراد مسنی که از زوال عقل رنج می برند، کمک کند. تحلیل ۳۴ تحقیق که بر جمعیتی بالغ بر ۱۸۰۰ نفر انجام شده بود، نشان داد که موسیقی درمانی می تواند رفتارهای مخرب و اضطراب را کاهش دهد و عملکرد شناختی، افسردگی و کیفیت زندگی را بهبود ببخشد.

در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ به چاپ رسید بیان شده بود که کودکانی که به بخش اورژانس برده شده بودند و در طول درمان به موسیقی گوش می دادند، ناراحتی و درد کمتری را نسبت به آن هایی که به موسیقی گوش نداده بودند، نشان می دادند. تحقیق بر روی ۴۲ کودک ۳ تا ۱۱ ساله که برای سروم آمده بودند، انجام شده بود. نیمی از آن ها به صورت رندوم انتخاب شده بودند تا به موسیقی که توسط درمانگر موسیقی انتخاب شده بود، گوش بدهند. محققین گزارش کرده اند که سروم زدن به کودکانی که به موسیقی گوش می دادند به مراتب راحت تر بوده است.

محققین در سال ۲۰۱۱ یافتند که موسیقی درمانی می تواند بر بیماران سرطانی نیز اثر مثبت داشته باشد. تحقیق چیزی در حدود ۳۰ مطالعه را در برمی گرفت و بر روی ۱۸۰۰ بیمار انجام شده بود. نتیجه ی تحقیق اینگونه بود: موسیقی درمانی می تواند اضطراب را کاهش دهد. همچنین می تواند تاثیرات مثبتی بر درد، روحیه، کیفیت زندگی، ضربان قلب، میزان تنفس و فشار خون داشته باشد.

نکته ی نهایی: شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهند موسیقی درمانی می تواند به آرام شدن بیماران کمک کند. این در حالی است که هیچ عوارض جانبی با گوش دادن به موسیقی متوجه ما نمی شود. قطعا این روش درمان، ارزش امتحان کردن را دارد.

مرکز تحقیقاتی برانفنبرنر
The Bronfenbrenner Center for Research

نسبت غذا و شادی

آیا وعده غذایی سالم می تواند شما را شاد کند؟

آیا وعده غذایی سالم می تواند شما را شاد کند؟ 700 466

غذا و شادی

تحقیقات نشان داده است افرادی که در شهرهایی زندگی می کنند که تعداد فست فودهایش زیاد است، کمتر تمایل به پس انداز پول هایشان دارند. ولی شادی چه می شود؟
محققین کانادایی ارتباط میان شادی و لوگوی فست فودها و بسته بندی آن ها را کشف کرده اند. آن ها به دو گروه از مردم یک غذای مشابه دادند. غذای یکی از گروه ها در بشقاب های زیبای سرامیکی سرو شده بود و غذای گروه دیگر در بسته بندی مخصوص مک دونالد. ظرف، تاثیر مستقیمی بر روی شادی نداشت. معمولا طبیعت و حتی عکس هایش می تواند باعث افزایش شادی شود. عکس های طبیعت باعث شادی دو گروه شده بود اما میزان آن شادی در افرادی با بشقاب سرامیکی بیشتر بود. سپس محققین عکس ها را با آهنگ اپرای ایتالیایی جایگزین کردند. باز هم افرادی که در بشقاب سرامیکی غذا می خوردند بیشتر از موسیقی لذت می بردند.
در کل لوگوی فست فودها و بسته بندی آن ها باعث می شود تا از زیبایی های طبیعت و موسیقی چشم پوشی کنیم.
غذاهای سالم چطور؟ تحقیقی بر روی ۱۲۰۰۰ استرالیایی انجام شد که ارتباط میان حال خوب و مصرف میوه و سبزیجات را نشان می داد. نتایج بیانگر این موضوع بودند که مصرف میوه و سبزیجات مزایای فراوانی دارد. با افزایش مصرف این مواد مفید ومغذی رضایت و خشنودی در زندگی افزایش می یابد.
تحقیقی مشابه تحقیق قبل بر روی دانش آموزان ایرانی انجام شد. شادترین دانش آموزان سه ویژگی داشتند : آن ها هر روز صبحانه می خوردند، سه وعده ی غذایی و یک یا دو میان وعده مصرف می کردند، و بیشتر از ۸ بار در روز میوه و سبزیجات می خوردند.
در تحقیق دیگری بر روی ۴۰۰ نفر در طی ۱۳ روز نشان داده شد که افرادی که میوه و سبزیجات بیشتری خورده اند در بحث خلاقیت بهترعمل کرده اند.
می دانیم که مصرف میوه و سبزیجات در دراز مدت تاثیرات خوبی بر جسم ما نیز دارد ولی تاثیرات آن بر روان ما محسوس تر است.
اگرچه ما غذای سالم نمی خوریم ولی تحقیقات امید دهنده هستند. در یک آزمایش شرکت کنندگان به دو گروه دسته بندی شدند. به یک گروه بیسکویت داده شد و به گروه دیگر شکلات. درافرادی که شکلات خورده بودند افزایش شادی دیده می شد. به علاوه، زمانی که افراد گروه، شکلات هایشان را بو می کردند این حس در آن ها بیشتر می شد.
بنابراین تغییر دادن غذایتان از وعده های خوشمزه به وعده های سالم می تواند باعث افزایش شادی شما شود. ولی اگر قصد دارید شکلات بخورید، سعی کنید تنها او را بو کنید زیرا هم شاد می شوید و هم کالری زیاد به بدنتان نمی رسانید.

نویسنده: مارک هولدر Mark Holder