اختلالات خوردن

نوجوانان، رژیم غذایی و شبکه‌های اجتماعی

نوجوانان، رژیم غذایی و شبکه‌های اجتماعی

نوجوانان، رژیم غذایی و شبکه‌های اجتماعی 700 392

چگونه شبکه های اجتماعی باعث می شوند تا فرزندتان در عادت های ناسالم تغذیه ای باقی بماند.

آیا نوجوانتان دائما در اینستاگرام و اسنپ چت می گردد؟ آیا شبکه های اجتماعی در خانه ی شما داستان های ناراحت کننده ی زیادی ایجاد کرده است؟
اگر اینطور است، شبکه ی اجتماعی را که باعث این اتفاق شده است از فرزندتان دور کنید.
شبکه های اجتماعی مزایای زیادی دارند. به ما کمک می کنند تا با دوستان و آشنایانی که در کشورهای دیگر زندگی می کنند در ارتباط باشیم. همچنین می توانند باعث شوند تا اشخاصی را با علایق و سلایق مشابه با خودمان پیدا کنیم.
ولی زمانی که حرف از اختلالات غذایی می شود، شبکه های اجتماعی روی تاریک خود را نشان می دهند. من با مراجعه کنندگانی مواجه بوده ام که شبکه های اجتماعی باعث ایجاد و تقویت اختلالات غذایی در آن ها شده بود. چیزی که به عنوان یک انگیزه برای داشتن عادت های سالم آغاز شده، به یک چیز کاملا متفاوت دیگری تبدیل می شود.
چرخیدن در شبکه های اجتماعی و مشاهده ی بدن هایی به ظاهر متناسب، خود می تواند به یکی از نشانه های بیماری تبدیل شود: مقایسه و ناامیدی
شبکه های اجتماعی ناچارا باعث می شوند تا شخص زندگی خود را با زندگی دیگران مقایسه کند. افرادی با اختلالات غذایی، بسیار به ظاهر و عادت های دیگران توجه کرده و بیشتر از سایرین از خودشان انتقاد می کنند و بیش از حد از خودشان انتظار دارند.
با داشتن این دورنما، شبکه های اجتماعی خیلی سریع به یک سوخت برای ایجاد رفتارهای ناسالم تبدیل می شوند.
اگر با الگوی مقایسه و ناامیدی در خود و یا نوجوانتان مواجه شدید، توصیه می کنیم که خیلی سریع استفاده از آن را کنار بگذارید. کنار گذاشتن شبکه ی اجتماعی می تواند برای یک فرد مبتلا به اختلال غذایی آزادی بخش باشد. این کار می تواند فضا را برای بهبود روحی، جسمی و عاطفی شخص خالی کند. همانند هر اعتیاد دیگری، مبارزه با اعتیاد استفاده از شبکه های اجتماعی هم دشوار است، ولی در سوی دیگر آن آزادی قرار گرفته است. به این فکر کنید.

نویسنده: جوی جیکوبز
Joy Jacobs

خجالت کشیدن از بدن خود

برنامه رژیم غذایی نباید براساس خجالت کشیدن از بدنتان باشد

برنامه رژیم غذایی نباید براساس خجالت کشیدن از بدنتان باشد 700 394

متنفر بودن از بدنتان در مراقبت کردن از آن به شما کمک نمی کند.

من می توانم تمام روز را وقت بگذارم و در مورد ارتباط خجالت از بدن و پیامدهای ناخوشایند متنوع صحبت کنم. زمانی که من به مردم می گویم که خجالت کشیدن از بدن منجر به اختلالات غذایی، افسردگی، اضطراب و ایجاد مشکل در رابطه ی جنسی می شود، بیشتر آن ها حرف های من را می پذیرند. تعداد زیادی از مردم ، مرد و زن می دانند که نگاه کردن در آینه و ناامید شدن از چیزی که می بینند بسیار دردناک است. اما هر بار که در مورد این موضوع کنفرانسی برگزار می کنم، جملاتی همانند این می شنوم:
” اگر اضافه وزن دارید، خوب است که احساس خجالت می کنید. آیا خجالت کشیدن از بدن کمک نمی کند که وزن خود را کاهش دهید و بیشتر احساس سلامتی کنید؟”
سایر گفته ها رک تر بودند، آن ها سوالاتی این چنین می پرسیدند : “آیا فکر نمی کنید که این خجالت می تواند به کنترل بیماری شایع چاقی کمک کند؟ ” و یا “آیا شما مردم را تشویق می کنید تا زندگی ناسالمی داشته باشند؟”
پاسخ من در مورد تمام آن سوا ها این است: نه.
هیچ مدرکی مبنی بر اینکه خجالت از بدن یک راه موثر برای به دست آوردن یک وزن ایده آل است، وجود ندارد. و باعث نمی شود تا مردم تصمیمات سالمی بگیرند. به جای آن خجالت باعث می شود تا بخواهید خودتان را از دیگران پنهان کنید. خجالت باعث می شود تا از انجام کارهای مهم و ایجاد روابط با دیگران دست بکشید و همچنین سلامتی فیزیکی و روانی شما را در معرض خطر قرار می دهد.
یکی از زنانی که برای کتابم با او مصاحبه کردم اشاره کرد که چگونه تعصب ضد چربی او را از رسیدن به هدف تناسب اندامش باز داشته است. او توضیح داد: “مردم از شما می خواهند تا لاغر باشید، همه از شما می خواهند تا ورزش کنید. اما رفتن به کلاس ورزش دشوار است و هیچ کس در این راه شما را حمایت نمی کند.”
در واقع یک تحقیق نشان می دهد که آن هایی که از وزنشان راضی نیستند، کمتر به سراغ ورزش می روند. این یافته که خجالت از بدن خود می تواند باعث کاهش فعالیت های بدنی شود، تنها مختص به بزرگسالان نیست. تحقیقات نشان می دهند کودکانی که دوستان و خانواده شان از وزن آن ها انتقاد می کنند، تمایل کمتری برای انجام ورزش و فعالیت های بدنی دارند.
زمانی که شما از بدنتان خجالت می کشید، انگیزه ای ندارید تا به دقت گوش کنید که بدنتان چه می خواهد و چیزهایی را که او نیاز دارد در اختیارش قرار دهید. به جای آن این حس شرم اغلب منجر به عادت های ناسالم غذایی می شود. خانم دیگری که با او مصاحبه کردم خجالت از بدن را ” بدترین راه برای کاهش وزن” نامید. او می گفت : ” زمانی که افسرده و خجالت زده هستید، نمی توانید با انرژی از تخت بیرون بیایید، دوری در اطراف خانه بزنید و اندکی توت بخورید. ترجیح می دهید در تختتان بخوابید و دونات بخورید، زیرا امیدی برای زندگی ندارید. ”
در بین افرادی که با آن ها به دلیل وزنشان بد رفتاری می شود، پرخوری بیشتری گزارش شده است. دوباره می گویم این موضوع تنها مختص به بزرگسالان نیست. یک تحقیق متفاوت در مورد هزار آمریکایی در سن بلوغ نشان می دهد که نوجوانانی که به طور مستقیم به دلیل وزنشان سرزنش می شوند، بیشتر دچار اختلال پرخوری عصبی می شوند.
در یک تحقیق ، خانم های چاق با وزن زیاد را به دو گروه تقسیم کردند، یکی از گروه ها ویدئوهای معمولی همانند تبلیغ یک بیمه و گروه دیگر ویدئویی را تماشا می کردند که در آن زنان چاق به دلیل وزنشان مورد تمسخر قرار می گرفتند. بعد از آن از خانم ها خواسته شد تا پرسشنامه هایی را پاسخ دهند و به آن ها کاسه هایی پر از خوراکی داده شد تا بخورند. زنانی که ویدئوهای افراد چاق را دیده بودند، تقریبا ۳ برابر بیشتر از سایر زنان خوراکی خوردند.
افرادی که خجالت از بدن را تشویق می کنند، اغلب عقیده دارند که خجالت ترکیبی جادویی است که به صورت ناگهانی رژیم گرفتن را خوشایندتر و کاهش وزن را قابل تحمل تر می کند. به جای آن چیزی که اتفاق می افتد این است که شرم از بدن می تواند دچار اختلالاتی همانند پرخوری عصبی شود.
در آخر با احساس خجالت در مورد بدنمان، کار را برای مراقبت بهتر از آن دشوار می کنیم. بسیار دشوار است که از چیزی که تنفر داریم مراقبت کنیم. اگر می خواهید تا تغییراتی سالم برای محافظت بهتر از بدنتان ایجاد کنید، به آن به عنوان خانه تان فکر کنید،نه دشمنتان. همانطور که در مورد افرادی که دوستشان دارید فکر می کنید، در مورد بدنتان فکر کنید: شاید کامل نباشد ولی ارزش احترام را که دارد.

نویسنده: رنی انگلن
Renee Engeln