زبان بدن

اگر می‌خواهید تا هیجان‌هایتان را با موفقیت مدیریت کنید، انعطاف‌پذیر باشید.

اگر می‌خواهید تا هیجان‌هایتان را با موفقیت مدیریت کنید، انعطاف‌پذیر باشید. 969 647

اگر می‌خواهید تا هیجان‌هایتان را با موفقیت مدیریت کنید، انعطاف‌پذیر باشید.

راهبرد صحیح تنظیم هیجان کلید مدیریت هیجان‌هاست.

 

زندگی پر از موقعیت‌های استرس‌زاست. برخی از این موقعیت‌ها شدت هیجانی پایین‌تر و برخی شدت هیجانی بالاتری دارند. در سطح پایین‌تر این طیف ممکن است هیجانی باشد که از فراموشی یک ددلاین کاری کوچک در مسیر رفتن به محل کارتان ناشی می‌شود. در این مسیر، دیدن یک ماشین که تصادف کرده و راننده‌اش که مجروح شده است می‌تواند هیجان شدیدتری را فراخوانی کند.

 

چندین دهه است که روان‌شناسان به چگونگی کنترل موفق هیجان‌های افراد در موقعیت‌های استرس‌زا علاقمند شده‌اند. اگر بتوانیم بفهمیم که افراد سالم چگونه هیجان‌هایشان را مدیریت می‌کنند، می‌توانیم زندگی افرادی را که از افسردگی یا اضطراب رنج می‌برند (و تعادل هیجانی‌شان به هم ریخته است) ارتقاء دهیم. یکی از پژوهش‌های مجله Psychological Science نشان می‌دهد که تنظیم موفق هیجان فرایندی نیست که برای همه به یک شکل باشد. این کار نیازمند راهبرد صحیح تنظیم هیجان در موقعیتی بخصوص است. به عبارت دیگر، زمینه‌های هیجانی متفاوت نیازمند فرایندهای تنظیمی متفاوتی هستند.

 

افراد می‌توانند هیجان‌هایشان را به روش‌های مختلفی تنظیم کنند. از یک سو، اطلاعات هیجانی می‌توانند توسط فرایندهای مغز تنظیم شوند و از همان ابتدا، بیش از حد توجه ما را جلب نکنند. برای مثال، راهبرد حواس‌پرتی با فراهم کردن افکاری که ماهیتی خنثی دارند، حواس فرد را از هیجان منفی پرت می‌کند. این افکار به منظور جلوگیری از نیرومند شدن بیش از حد واکنش‌های هیجانی در ذهن طراحی شده‌اند. به عنوان مثال، بعد از اینکه رئیس‌تان توانایی شغلی‌تان را زیر سؤال می‌برد، به جای اینکه به اخراج شدن فکر کنید، ممکن است به این فکر کنید که آخر هفته با دوستانتان به کجا می‌خواهید بروید.

 

بدون شک، اغلب اطلاعات هیجانی به افکار هشیار ما نفوذ می‌کنند. یک راهبرد دیگر برای دست و پنجه نرم کردن با هیجان‌هایی که توجه ما را جلب کرده‌اند، باز ارزیابی آنهاست؛ به این معنا که در مورد اطلاعات هیجانی به شکلی فکر کنیم که معنای منفی آنها را کاهش دهد. مثلا، به جای اینکه در مورد مشکل شغلی‌تان ناراحت شوید، به خودتان بگویید که چون همیشه دقیق هستید اتفاق بزرگی نیافتاده است.

 

افراد سالم، در موقعیت‌هایی که شدت هیجان منفی پایین است و فرصت چارچوب بندی دوباره موقعیت وجود دارد، با استفاده منعطف از باز ارزیابی (که امکان پردازش هیجانی را می‌دهد) هیجان‌هایشان را مدیریت می‌کنند. همین‌طور در موقعیت‌هایی که هیجان‌های منفی شدت دارند و زمان کافی برای مقابله موثر با استرس نیست، از حواس‌پرتی استفاده می‌کنند و جلوی پردازش هیجانی را می‌گیرند.

 

پژوهش‌گران دانشگاه استنفورد برای نشان دادن این انعطاف‌پذیری به دانش‌آموزان سالم تصاویر هیجانی با شدت‌های متفاوتی را نشان دادند (صورت غمگین در برابر صورت خونین). شرکت‌کننده‌ها این اجازه را داشتند تا بعد از دیدن تصاویر استفاده از باز ارزیابی یا حواس‌پرتی را به عنوان راهبرد تنظیم هیجان‌شان انتخاب کنند. در آزمایشی دیگر، افراد در مورد شوک الکتریکی که قرار بود دریافت کنند، هشداری را می‌دیدند. باز هم، این امکان را داشتند تا قبل از دریافت شوک الکتریکی کم یا زیاد، هیجان‌هایشان را با استفاده از یکی از این دو راهبرد تنظیم کنند. در هر دو موقعیت، افراد برای مقابله با موقعیت‌هایی که هیجان منفی شدیدی را فراخوانی می‌کردند از حواس‌پرتس استفاده کرده و راهبرد ارزیابی را برای هیجان‌های منفی با شدت کمتر استفاده کردند. این بدان معناست که تنظیم موفق هیجان‌هایمان نیازمند انتخاب راهبرد صحیح در موقعیت متناسب است.

 

البته، یک پرسش مهم بی‌پاسخ می‌ماند و آن هم این است که افراد چگونه در توانایی‌شان برای به کارگیری راهبرد مناسب تنظیم هیجان تفاوت دارند و آیا این تفاوت‌ها سلامتی هیجانی بلندمدت را پیش‌بینی می‌کنند یا نه؟ با این وجود، با توجه به اینکه نشخوار انعطاف‌ناپذیر اطلاعات هیجانی منفی با شدت زیاد یکی از نشانه‌های افسردگی و دوری انعطاف‌ناپذیر از اطلاعات هیجانی منفی با شدت کم یکی از نشانه‌های اضطراب است، یافته‌های فعلی مطرح می‌کنند که انعطاف می‌تواند کلید بهزیستی هیجانی باشد.

 

نتیجه‌گیری؟ راهبرد کلی برای مدیریت هیجان‌هایمان وجود ندارد. انتخاب راهبرد مناسب تنظیم هیجان با توجه به شدت موقعیت استرس‌زا می‌تواند بر روی کارکرد ما تاثیر بگذارد.

چک کردن خود در آینه

قبل از هر قرار مهمی خود را در آینه چک کنید

قبل از هر قرار مهمی خود را در آینه چک کنید 700 439

هشت دلیل برای چک کردن خود در آینه قبل از ملاقات های مهم
روش های شگفت انگیز در استفاده از آینه، برای افزایش موفقیت

امری طبیعی است که قبل از بیرون رفتن از خانه، به آینه نگاه کنید، به ویژه زمانی که می خواهید به یک قرار کاری مهم بروید که باید در آن تاثیرگذار باشید. آینه می تواند بیشتر از چیزی که شما فکر می کنید کارساز باشد. در اینجا هشت روش وجود دارد که با کمک آن می توانید بیشترین استفاده را از آینه ببرید.

۱٫ چک کردن دندان ها
بررسی کردن ظاهر قبل از بیرون رفتن از خانه رایج ترین راه استفاده از آینه است. احتمالا شما هم تجربه ی این را دارید که حواستان با یک تکه سبزی که بر روی دندان شخص مقابلتان بوده است، پرت شده است، و نمی دانستید که باید بیانش کنید یا خیر. و بدتر از آن پیدا کردن غذا بر روی دندان خودتان بعد از یک قرار مهم است.

۲٫ چک کردن حالت بدن
حالت بدن ما به دیگران نشان می دهد که چگونه با ما رفتار کنند. تحقیقات نشان داده است که افتادن شانه ها به سمت جلو ( که معمولا حالت چک کردن تلفن همراه است) حس مطیع بودن شما را به دیگران القا می کند، اما صاف ایستادن با شانه های غقب می تواند به دیگران حس برتری شما را برساند. همچنین حالت شما می تواند بر احساسی که به خود دارید تاثیر بگذارد. برای تغییر حالت بدنی خودتان از آینه استفاده کنید و ببینید که چه احساسی دارد.

۳٫ چک کردن تنفس
منظور بوی دهان شما نیست. من در مورد نحوه ی نفس کشیدن شما صحبت می کنم. اگر مضطرب باشید احتمالا نفستان را حبس می کنید و یا عمیق نفس می کشید. می توانید از آینه برای تصحیح تنفستان استفاده کنید و سعی کنید که از دیافگرام خود نفس بکشید. این روش می تواند شما را آرام کند. محققین پی برده اند که تنفس عمیق می تواند عصب واگوس که باعث کاهش اضطراب می شود را تحریک کند.

۴٫ چک کردن رفتار
بعضی اوقات انرژی ای که فکر می کنید به دیگران می دهید، کاملا با انرژی که دیگران از شما دریافت می کنند متفاوت است. با خودتان روراست باشید. آیا از جلسه می ترسید؟ از مواجهه با آن مضطرب می شوید؟ آگاهی در مورد احساستان و کاری که انجام می دهید برایتان سودمند خواهد بود.

۵٫ چک کردن میزان امیدواری
بعضی اوقات به آنچه که بسیار علاقه مندیم توجه کافی نشان نمی دهیم، زیرا می ترسیم که اگر نتوانیم آن را به دست بیاوریم، ناامیدی شدیدی را تجربه کنیم. ولی در واقع برعکس این موضوع درست است. آگاهی در مورد اینکه چه چیزی می خواهید و پذیرفتن آن، هدفتان را شفاف کرده و به شما انگیزه می دهد تا به دنبالش بروید.

۶٫ چک کردن ترس
اگرچه تصور بدترین چیزی که می تواند اتفاق بیافتد، باعث ایجاد اضطراب می شود اما اگر به آن ها بی توجهی کنیم و وجود آن ها را انکار کنیم، باعث افزایش قدرتشان می شویم. زمانی که ترس به سراغتان می آید، آن رابپذیرید. نفس عمیقی بکشید.

۷٫ دلسوز خود باشید.
به چشمان خود نگاه کنید و از خود بپرسید که چقدر می خواهید به موفقیت برسید و برای رسیدن به آن چقدر تلاش خواهید کرد؟ اگر از خود انتقاد می کنید، تمرکزتان را از شخصی که انتقاد می کند، به شخصی که از او انتقاد می شود تغییر دهید و از چشمان او جهان را ببینید. کمی طرف خودتان را بگیرید و کمی پشت خودتان باشید.

۸٫ حقیقت
به چشمان خود نگاه کنید و از خود بپرسید : “من از این جلسه واقعا چه می خواهم؟ ” و دوباره به چشمان خود نگاه کنید و ببینید که آیا واقعا برای دریافت چیزی که می خواهید آماده هستید یا خیر؟

نویسنده: تارا ول
Tara Well

تماس چشمی

تماس چشمی چقدر در ایجاد ارتباط موثراست؟

تماس چشمی چقدر در ایجاد ارتباط موثراست؟ 700 347

چه خوب و چه بد، خیره شدن دیگران به ما تاثیر زیادی بر رفتار ما دارد.

شواهد زیادی نشان می دهد که تماس چشمی بسیار تاثیرگذار است. ما بیشتر جذب چهره هایی می شویم که نگاهشان به سمت ماست، نه آن هایی که سمت دیگری را نگاه می کنند. حتی نوزادان هم به چهره هایی که به آن ها خیره می شوند بیشتر توجه می کنند.

احتمالا تجربه ی این را دارید که در کافی شاپ و یا جای دیگری بوده باشید و احساسی کنید که شخصی به شما خیره شده است. سرتان را بالا می آورید، به او نگاه می کنید و او بلافاصله سمت دیگری را نگاه می کند.

تاثیر نگاه دیگران هم میتواند باعث افزایش تمرکز شود و هم کاهش آن. در بسیاری از موارد نگاه کردن، توانایی ما را در پردازش اطلاعات در مورد چهره ها افزایش می دهد و باعث می شود تا عملکرد حافظه ی ما بهبود یابد. همچنین تماس چشمی در کل باعث یادگیری بیشتر نیز می شود. محققین در تحقیقی در سال ۱۹۸۰ پی بردند که دانش آموزانی که معلم در طول تدریس با آن ها تماس چشمی داشته است، بیشتر از سایر دانش آموزان مطالب را به یاد می آورند.

اگرچه زمانی که می خواهیم بر چیزی جز چهره ی دیگران تمرکز کنیم، تماس چشمی می تواند باعث حواس پرتی ما شود.

نگاه دیگران می تواند بر خودشناسی ما نیز تاثیر بگذارد: مطالعات نشان داده اند که احساس اینکه شخص و یا اشخاصی شما را نگاه می کنند می تواند باعث ایجاد واکنش های فیزیکی همانند تپش قلب، عرق کردن، تنفس شدید در شما شود و این موضوع که از دید دیگران چگونه به نظر می آیید برایتان اهمیت پیدا می کند.

محققین عقیده دارند که تماس چشمی باید برای اهداف درمانی استفاده شود. آن ها تاکید کرده اند که استفاده از تماس چشمی در طول دوره ی درمان باعث می شود تا بیمار ارزیابی بهتری نسبت به مهارت های شخصی درمانگر داشته باشد. همچنین بیان کرده اند که تماس چشمی می تواند با بهبود وضعیت حافظه، برای بیماران مبتلا به آلزایمر هم مفید باشد. آلزایمر نه تنها با اختلال در عملکرد حافظه همراه است، بلکه ممکن است ناهنجاری های رفتاری که در طول دوره ی بیماری اتفاق می افتد را نیز به همراه داشته باشد که می تواند روابط بیمار را با دیگران تضعیف کند. جالب است بدانید که جهت نگاه هم همانند تماس چشمی می تواند برای این بیماران تاثیرگذار باشد. می توان پیش بینی کرد که این تماس می تواند روند ارتباط اجتماعی آن ها را بهبود ببخشد.

برای انجام آزمایش تماس چشمی بر روی بیماران مختلف ، باید جانب احتیاط را رعایت کنید. خیره شدن دیگران، می تواند احساس اضطراب و شرم را ایجاد کرده و باعث خودارزیابی منفی در اجتماع شود. افرادی که مشکلات شخصیتی دارند، بیشتر مستعد پذیرش این احساسات منفی از چهره ی دیگران هستند.

به علاوه زمانی که از سمت شخصی به چالش کشیده می شوید، می توانید توسط تماس چشمی اضطراب خود را کنترل کنید. برخلاف این فرض که تماس چشمی همیشه روابط بین دو نفر را گرم تر می کند،تحقیقات نشان داده اند که خیره شدن مستقیم، توانایی اشخاص را برای تغییر نظر دیگران کاهش می دهد.

در مطالعات انجام شده، دیده شده است که تحمل اشخاص برای نگاه افراد غریبه ۳٫۲ ثانیه است.

پس تماس چشمی می تواند باعث بهبود عملکرد حافظه و انگیزه بخش باشد. اگر قصد دارید به منظور نزدیک شدن به یک فرد با او تماس چشمی برقرار کنید، به واکنش هایی که از سوی آن شخص دریافت می کنید توجه کنید. اگر او هم به شما نگاه کرد، شروع به صحبت کرد و با وجود نگاه شما احساس راحتی می کرد به این معناست که شما کارتان را به خوبی انجام داده اید. اما اگر شخص خجالت کشید، مضطرب شد و از اینکه حواسش را پرت کرده اید عصبانی شد، بهتر است تا نگاهتان را به سمت دیگری بیاندازید.

 

نویسندگان: کاترین شرایبر و هدر هاوزنبلاس

Katherine Schreiber and Heather Hausenblas