مقالات عمومی

انواع مشاوره

آشنایی با انواع مشاوره

آشنایی با انواع مشاوره 750 441

مشاوران متخصص می‌توانند به دانش آموزان برای شناسایی، درک و توسعه مهارت‌های شخصی کمک کنند و نگرانی‌های آنها را رفع کنند. مشاوره یک فرآیند آموزشی است که دانش آموزان را قادر می‌سازد تا در مورد خودشان بیشتر یاد بگیرند. دانش آموزان اغلب به دلیل افزایش اعتماد به نفس، ابراز وجود، عزت نفس، کنترل اضطراب، کنترل یا مقابله با استرس، مشکلات مربوط به مصرف الکل و مواد مخدر به مشاوره مراجعه می‌کنند تا بتوانند این مسائل را حل کنند. همچنین روابط رضایت بخش و مهارت‌های ارتباطی بهتری داشته باشند و با مسائلی همچون غم و اندوه، تروما، از دست دادن عزیز و یا دیگر عادت‌ها و رفتارهای شکست خورده مقابله کنند. خدمات مشاوره‌ای برای حمایت و کمک به دانش آموزانی است که مسائل شخصی دارند و این مسائل، مانع موفقیت تحصیلی آنها میشود. مشاوره به انواع زیر تقسیم میشود:

مشاوره شغلی
تصمیمات شغلی برای بسیاری از دانش آموزان میتواند مشکل ساز باشد. در حقیقت، حدود ۷۰٪ از دانش آموزان در مورد تحصیلات اصلی خود مطمئن نیستند. دانشگاه یک فرصتی عالی برای دانش آموزان در زمینه‌ها و رشته‌های مختلف است. برای بسیاری از دانش آموزان، این تجربه آگاهی آنها را از شغل‌های بالقوه گسترش می‌دهد. در حالی که این امر می‌تواند غرورآمیز باشد، اغلب بهتر از داشتن یک دید محدود درباره گزینه‌های شغلی ممکن است. مشاوره شغلی می‌تواند به دانش آموزان کمک کند تا این اطلاعات را مدیریت و درک کنند. خدمات مشاوره شغلی فرصتی برای کمک به دانش آموزان در تصمیم گیری‌های حرفه‌ای فراهم می‌کند. این ممکن است شامل تایید یک مسیر شغلی انتخاب شده، بررسی منافع و توانایی‌های بالقوه، بحث در مورد تغییرات شغلی بالقوه و یا کمک به مدیریت استرس باشد که اغلب با تصمیمات حرفه‌ای همراه است. مشاوره شغلی برای دانش آموزان می‌تواند شامل قرار ملاقات فرد با مشاور و ارزیابی منافع و توانایی‌های او از طریق آزمون‌های حرفه‌ای و کلاس‌های حرفه‌ای باشد.

مشاوره تحصیلی
مشاوران تحصیلی با دانش آموزان صحبت می‌کنند تا بتوانند گزینه‌های خوب را بررسی کنند. همچنین شرایط خاص تحصیلی را مورد بررسی قرار میدهند و برنامه‌های آموزشی فردی را توسعه می‌دهند. با این حال، مراحل اولیه برای اکثر دانش آموزان عبارتند از:

۱) انجام تست‌های مربوطه

۲) حضور SOAR و یا جهت گیری جدید دانش آموزان

۳) درخواست مشاوره از مرکز مشاوره (مشاوران با اطلاعات دانشگاهی در مورد تست‌ها، تفسیر نمرات دروس، درجه و یا شرایط فارغ التحصیلی به آنها کمک می‌کنند تا بهتذین انتخاب را داشته باشند.)

۴) ثبت نام برای کلاس. (گر احساس کنند دانش آموزان به کمک‌های اضافی نیاز دارند، برای آنها وقت بیشتری می‌گذارند.)

انواع مشاوره

مشاوره ازدواج
مشاوره ازدواج که به معنای زوج درمانی هم می‌باشد به زوج‌ها کمک می‌کند تا اختلافات خود را حل و فصل کنند و رابطه خود را بهبود بخشند. مشاوره ازدواج برای زوج ها، ابزاری برای برقراری ارتباط بهتر، مذاکره در مورد تفاوت‌ها، حل مشکلات و حتی بحث برای سلامتی است. مشاوره ازدواج معمولا توسط متخصصین مجاز به عنوان مشاوران و متخصصان خانواده ارائه می‌شود. این درمانگران همان خدمات روان درمانی را به عنوان درمانگرهای دیگر ارائه می‌دهند، اما با تمرکز خاص – ارتباط دوگانه. مشاوره ازدواج اغلب کوتاه مدت است. شما ممکن است برای حل بحران خود فقط به چند جلسه مشاوره نیاز داشته باشید یا ممکن است چند ماه به مشاوره ازدواج نیاز داشته باشید، به ویژه اگر رابطه شما خیلی بد باشد. همانند روان درمانی فردی، معمولا یک مشاوره ازدواج سعی میکند هفته‌ای یکبار مراجعه کنندگان خود را ببیند مگر اینکه شرایط خاص باشد و به تعداد ملاقات بیشتری نیاز باشد.

مشاوره سلامت روانی
مشاور سلامت روانی، یک حرفه پزشکی است که به بیماران کمک می‌کنند تا سلامت روانی خود را بدست آورند. مشاوران، اغلب بیماران را به طور مداوم به عنوان بخشی از برنامه درمانی در نظر می‌گیرند. این متخصصان با انواع بیماران کار می‌کنند و ممکن است در درمان مشکلاتی مانند تروما، اعتیاد یا خدمات جوانان تخصص داشته باشند. این تخصص می‌تواند تعیین کند که آیا یک مشاور روانپزشکی درست کار می‌کند. به عنوان مثال، کسی که در کمک به کودکان متخصص است ممکن است در یک مدرسه کار کند. با این حال، این کار اغلب بالینی است و بسیاری از متخصصان در مراکز خصوصی، بیمارستان‌ها، مراکز توانبخشی و مراکز درمانی مشغول به کار هستند.

مشاوره روانشناسی

مشاوره روانشناسی چیست؟

مشاوره روانشناسی چیست؟ 750 422

زندگی مدرن میتواند بسیار استرس‌زا باشد. بسیاری از افراد برای مقابله با استرس، مشکلات شغلی، افسردگی، اضطراب و مشکلات روانی از خدمات مشاوره روانشناسی کمک می‌گیرند. این متخصصان با افراد و گروه‌های مختلفی روبره هستند که در مراحل مختلف زندگی دچار مشکل می‌شوند. مشاوره روانشناس علاوه بر گوش دادن به نگرانی‌های بیماران به آنها روش‌هایی برای حل مشکلات، مدیریت استرس، تغییر در زندگی، داشتن زندگی طبیعی و بهبود روابط پیشنهاد می‌دهد. پیش از انجام این کار، مشاوران روانشناسی با ارایه آزمون‌های مختلف و پرسش‌های متعدد به ارزیابی مراجعه کنندگان خود می‌پردازند. بسیاری از افراد فقط چند ماه یا چند سال با مشاوران روانشناس ملاقات می‌کنند، اما عده‌ای تا آخر عمر به یک مشاور نیاز خواهند داشت.

چه مشکلی برای گفتگو با یک مشاور روانشناسی مناسب است؟ پاسخ این است: هر چیزی که برای شما مهم است. برخی از مسائل مربوط به دانش آموزان عبارتند از:

– مشکلات روابطی
– استرس دانشگاهی
– اضطراب
– افسردگی
– سوء مصرف مواد
– نگرانی‌های جنسی
– مسائل مربوط به هویت

مشاوره روانشناسی اغلب مفاهیم جدیدی را ارائه می‌کند که از تحقیقات اخیر بدست آمده است. مشاوران روانشناسی علاوه بر مراقبت از بیمار به شناخت و جلوگیری از اختلالات اجتماعی، اختلالات فیزیکی و اختلالات روانی علاقه‌مند هستند (قبل از اینکه غیر قابل کنترل شوند). روانشناسان مشاوره معمولا تلاش خود را بر روی عوامل زیر متمرکز می‌کنند:

– عملکرد ناخودآگاه و آگاهی
– تجربه زندگی در حال حاضر، نه گذشته
– تأکید بر نقش عملکرد و پاسخگویی
– چگونگی مقابله با استرس و رفع اختلالات شدید روانی.

هنگامی که برای اولین بار مشاور خود را می‌بینید، فرصتی برای بحث در مورد مشکلات و نگرانی‌های خود بدست می‌آورید. مشاور شما در مورد بهترین برنامه برایتان صحبت خواهد کرد. شما ممکن است در طی ۲-۳ جلسه مشکل خود را رفع کنید اما گاهی ممکن است برای حل مسائل پیچیده‌تر به جلسات بیشتری نیاز داشته باشید. بنابراین، بسته به نوع و پیچیدگی مشکل‌ها ممکن است مشاور، شما را به یک درمانگر، مرکز بهداشت روانی یا بیمارستان خارج از محوطه دانشگاه معرفی کند.

مشاوره روانشناسی

شرح شغلی یک مشاوره روانشناس
روانشناسان مشاوره وضعیت و مشکلات فعلی بیماران خود را ارزیابی می‌کنند و سپس آنها را مشاوره می‌دهند. از آنجایی که آنها معمولا با افرادی کار نمی‌کنند که در معرض اختلالات شدید روانی قرار دارند، بیماران آنها معمولا درباره روابط، سوء مصرف مواد، مشکلات شغلی و مشکلات دیگر صحبت می‌کنند و از مشاورین راهنمایی میخواهند. مشاوران برای کمک به بیماران اغلب راهبردهای تغییر رفتاری را پیشنهاد می‌دهند. کودکان، نوجوانان و بزرگسالان همه میتوانند با مشاوران روانشناس مشورت کنند.

مشاوران روانشناس کجا کار می‌کنند؟
یک مشاوره روانشناسی در مراکز خصوصی و دولتی، مراکز توانبخشی، بیمارستان‌ها و سایر کلینیک‌های پزشکی، مراکز اجتماعی و دانشگاه‌ها مشغول به کار هستند.

تفاوت بین مشاوره و روانشناس بالینی
روانشناسان بالینی و مشاوران تحت آموزش‌های مختلف و مشکلات مختلفِ مراجعه کنندگان قرار می‌گیرند. یک مشاوره روانشناس معمولا با بیمارانی ملاقات می‌کند که در تلاش برای مقابله با تنش‌های روزمره هستند، در حالی که روانشناسان بالینی با بیماران مبتلا به اختلالات روانشناختی شدید، مانند اسکیزوفرنی یا اختلالات دوقطبی روبرو میشوند. به عبارت دیگر یک مشاوره روانشناس به مردم یاد می‌دهند که چگونه استرس را به درستی مدیریت کنند؛ در حالی که روانشناسان بالینی در درمان بیماری تخصص دارند.

اکثر روانشناسان مشاوره عمومی هستند و روانشناسان بالینی معمولا متخصص هستند. ممکن است یک روانشناس مشاوره تخصصی باشد؛ با این حال، آنها معمولا با افرادی روبرو هستند که در معرض انواع مشکلات قرار می‌گیرند. گرچه روانشناسان بالینی و مشاوران از راه‌های مختلفی استفاده می‌کنند، اما گاهی اوقات با بیماران مشابهی روبرو میشوند مانند افرادی که در معرض سوء مصرف مواد قرار می‌گیرند.

آموزش و پرورش برای مشاوره روانشناسی
برای شروع یک شغل مشاوره روانشناسی باید مدرک کارشناسی ارشد یا دکترای خود را در زمینه روانشناسی مشاوره بدست آورید. اگر مدرک کارشناسی ارشد خود را کسب کرده‌اید، احتمالا تحت نظارت یک دکتری روانشناس کار خواهید کرد. دانش آموزان تحصیلات تکمیلی که دوره کارآموزی را کسب می‌کنند، معمولا تجربه بالینی بیشتری کسب می‌کنند. انجمن روانشناسی آمریکا (APA) معمولا برنامه‌های دکترای روانشناسی مشاوره ارائه شده توسط دانشگاه‌هایی را می‌پذیرد که دوره‌های کارآموزی را می‌گذرانند.

هر جامعه‌ای مستلزم این است که چند مشاوره روانشناس داشته باشد تا مراقبت از بیمارها را انجام دهد و یا اقدامات خصوصی را برای رفع مشکلات بیماران ارائه کند. این مشاوران نیازهای بیماران را برآورده می‌کنند، در حالی‌که روش‌های آنها در هر کشوری متفاوت است. اکثر کشورها به تعدادی مشاوره روانشناس نیاز دارند که در این رشته دکترا داشته باشند. این افراد باید یک دوره کارآموزی بگذرانند و ۱-۲ سال تجربه کار قابل قبول را کسب کنند تا بتوانند به صورت حرفه‌ای کار کنند.

مشاوره تحصیلی انتخاب رشته کنکور

مشاوره تحصیلی انتخاب رشته کنکور

مشاوره تحصیلی انتخاب رشته کنکور 712 400

شما با قبولی و رتبه مناسب در کنکور تنها نیمی از راه را گذرانده‌اید و در مرحله بعدی باید با یک انتخاب رشته مناسب، آینده شغلی خود را رقم بزنید. یکی از مهم‌ترین انتخاب‌هایی که یک فرد در دوران تحصیل خود انجام می‌دهد؛ انتخاب رشته کنکور است که با وجود فرد متخصص و با تجربه‌ای به نام مشاوره تحصیلی کنکور احتمال موفقیت در آن بالاتر می‌رود. مشاوره تحصیلی انتخاب رشته، می‌تواند به شما در این زمینه کمک کرده و با توجه به اطلاعات و تخصصی که دارد؛ شما را به هدف تحصیلی‌تان برساند.

در مرحله اول همه‌چیز به میزان تلاش شما برای قبولی در کنکور بازمی‌گردد؛ اما مرحله دوم انتخاب رشته‌ی مناسب با علاقه، استعداد و متناسب با نیازهای جامعه است. فرایند انتخاب رشته کنکور آخرین گام شما برای قبولی در دانشگاه است که باعث می‌شود؛ تمام تلاش‌های چند ساله‌تان به ثمر برسد. در صورتی که انتخاب رشته اشتباهی داشته باشید؛ ممکن است در رشته مورد نظرتان قبول نشوید و تمام تلاش‌های شما از بین برود. افرادی که در کنکور شرکت کرده و به مرحله انتخاب رشته آن راه پیدا می‌کنند؛ اصولاً دارای تجربه کافی نیستند و در میان انتخاب‌های زیاد و مشاوره‌های اطرافیان، دچار سردرگمی می‌شوند. در این بین زمان کم و محدودی برای انتخاب رشته در نظر گرفته شده است که باعث می‌شود متقاضی با استرس و اضطراب بیشتری این کار را انجام دهد. بنابراین یک مشاوره خوب و با تجربه می‌تواند داوطلب را از سردرگمی نجات دهد و یک انتخاب رشته خوب برای او انجام دهد.

در فرایند انتخاب رشته کنکور، مشاوره تحصیلی باید در مورد بخش‌های مختلف کارنامه کنکور و سهمیه‌های گوناگون مانند سهمیه‌های مناطق اول، دوم، سوم، شهدا و ایثارگران و همچنین مناطق محروم، نقش بومی بودن در انتخاب رشته، نوع دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی و میزان شهریه آن‌ها، دانشگاه‌های سراسری، غیرانتفاعی، پردیس‌ها، آزاد و … اطلاعات به روز داشته باشد؛ مشاوره تحصیلی باید بتواند متناسب با علایق و خواسته‌های افراد و نوع دانشگاه، انتخاب رشته و تقدم و تأخر آن را به خوبی اعمال کند تا داوطلب با درصد شانس بیشتری در رشته مورد نظرش قبول شود.

مشاوره تحصیلی انتخاب رشته کنکور

یک مشاوره تحصیلی کنکور به چه نکاتی توجه می‌کند:

اولین، مهم‌ترین و تأثیرگذارترین عامل در انتخاب رشته دانشگاه میزان علاقه داوطلب به رشته موردنظر است؛ در صورتی که در رشته‌ای قبول شوید که به آن علاقه ندارید؛ نمی‌توانید سالیان سال در آن فعالیت کنید و در آینده میزان رضایت شغلی‌تان کم می‌شود.
بعد از فاکتور علاقه، آینده شغلی رشته موردنظر اهمیت دارد. مشاور با توجه به نیازهای جامعه و آینده شغلی، رشته‌های موردنظر را به داوطلب پیشنهاد می‌دهد. بیشتر داوطلبان در مورد بازار کار و آینده شغلی اطلاعات کمی دارند و این امر باعث می‌شود درنهایت شغل مناسبی نداشته باشند و سرخورده بشوند؛ اما در نهایت این داوطلب است که در میان آن‌ها، یک رشته مناسب و موردعلاقه خود را انتخاب می‌نماید.

وجود سهمیه‌های مختلف مانند سهمیه شهدا، ایثارگران، بومی بودن و … نیز در این انتخاب تأثیر می‌گذارد؛ مشاوره با در نظر گرفتن آن‌ها می‌تواند یک انتخاب رشته مناسب برای شما داشته باشد.

محل زندگی داوطلب و شرایط خانوادگی و فردی باید در انتخاب رشته در نظر گرفته می‌شود؛ زیرا برخی از داوطلبان نمی‌توانند در شهرهای دورتر زندگی کرده و ادامه تحصیل داشته باشند. در مقابل برخی نیز اولویت تحصیلشان شهرهای بزرگ و پیشرفته است.
یک مشاوره تحصیلی انتخاب رشته باید از رتبه‌های پذیرفته شده داوطلبان در سال‌های قبل مطلع بوده و میزان افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها را بداند تا متناسب با آن‌ها یک انتخاب رشته مناسب انجام دهد.

فرایند تکمیل ظرفیت یکی دیگر از مواردی است که بیشتر داوطلبان از آن آگاهی ندارند؛ یک مشاوره تحصیلی باید درزمینهٔ تکمیل ظرفیت اطلاعات به روزی داشته باشد. تکمیل ظرفیت در واقع فرصتی است که داوطلبان بعد از عدم موفقیت در کنکور می‌توانند شانس خود را دوباره امتحان کنند.

در نهایت و با راهنمایی‌های مشاوره تحصیلی می‌توانید یک انتخاب رشته مناسب داشته و در رشته مورد نظرتان تحصیل کنید. بعد از اعلام نتایج تعیین رشته کنکور، داوطلب باید در زمان تعیین شده به دانشگاه مراجعه کند و به صورت حضوری جهت ثبت نام در دانشگاه و رشته موردنظر اقدام نماید.

مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

مشاوره قبل از ازدواج چیست؟ 750 421

مشاوره قبل از ازدواج نوعی روش درمانی است که به زوج‌ها کمک می‌کند تا برای ازدواج آماده شوند. مشاوره قبل از ازدواج می تواند به شما اطمینان دهد که شما و شریک زندگی‌تان یک رابطه قوی و سالم خواهید داشت، همچنین فرصت بهتری برای ازدواج پایدار و رضایت بخش فراهم می‌کند. این نوع مشاوره می‌تواند به شما در شناسایی ضعف‌هایی کمک کند که در طول ازدواج می‌تواند مشکل‌ساز باشند.

مشاوره قبل از ازدواج اغلب توسط پزشکان و مشاوران مجاز انجام می‌شود. این درمانگران دارای دوره‌های تحصیلات تکمیلی و یا فارغ التحصیلی هستند و بسیاری از آنها توسط انجمن ازدواج و خانواده درمانی (AAMFT) پذیرفته هستند. مشاوره قبل از ازدواج ممکن است از طریق موسسات مذهبی نیز ارائه شود. در واقع، بعضی از رهبران معنوی قبل از برگزاری مراسم ازدواج، مشاوره قبل از ازدواج انجام می‌دهند. در حالی‌که بسیاری از زوج‌ها به کسی نمی‌گویند که در مشاوره قبل از ازدواج شرکت کرده‌اند، اما برخی از آمارها نشان می‌دهند که مشاوره قبل از ازدواج به موفقیت ازدواج کمک می‌کند. در تحقیقات صورت گرفته نتایج زیر حاصل شد:

زوج‌هایی که در مشاوره قبل از ازدواج شرکت کرده‌اند، میزان موفقیت زناشویی آنها ۳۰٪ بالاتر از کسانی بود که در مشاوره قبل از ازدواج شرکت نکرده‌ بودند.
۴۴٪ از زوج‌هایی که امروزه ازدواج کرده‌اند موافق مشاوره قبل از ازدواج هستند.

چرا مشاوره قبل از ازدواج انجام می‌شود؟
مشاوره قبل از ازدواج می‌تواند به زوجین کمک کند تا روابط خود را بهبود ببخشند. شما برای بحث در مورد موضوعات زیر به مشاوره قبل از ازدواج نیاز خواهید داشت:

– امور مالی
– ارتباطات
– باورها و ارزش‌ها
– مسئولیت در ازدواج
– عشق و رابطه جنسی
– میل به داشتن فرزند
– روابط خانوادگی
– تصمیم‌گیری
– درمان خشم و عصبانیت
– زمان صرف شده با هم

مشاوره قبل از ازدواج به شرکای زندگی کمک می‌کند تا توانایی خود را برای برقراری ارتباط افزایش دهند، همچنین میتوانند انتظارات واقع بینانه ازدواج را برآورده کنند و مهارت‌های حل و فصل اختلاف را توسعه دهند. علاوه بر این، مشاوره قبل از ازدواج می‌تواند به زوج‌ها کمک کند تا نگرش مثبتی در برابر مشکلات داشته باشند و با مشکلات مبارزه کنند.

مشاوره قبل از ازدواج

به یاد داشته باشید که با تشکیل خانواده در واقع ارزش‌ها، نظرات و اعتقادات خود را به ارمغان می‌آورید و شاید همسرتان همیشه با شما هماهنگ نباشد. به عنوان مثال، فرهنگ‌های خانوادگی و باورهای مذهبی افراد با هم تفاوت دارد و گاهی بعضی از زوج‌ها از نظر سطح تحصیلات نیز با هم تفاوت دارند. بسیاری از افراد معتقدند که ازدواج نیازهای اجتماعی، مالی، جنسی و عاطفی آنها را برآورده می‌کند در حالیکه این همیشه درست نیست. با بحث درباره تفاوت‌ها و انتظارات قبل از ازدواج، شما و شریک زندگی‌تان در طول ازدواج، همدیگر را بهتر درک می‌کنید و از یکدیگر حمایت می‌کنید.

مزیت واضح مشاوره قبل از ازدواج این است که شما و همسرتان در حال انجام اقداماتی هستید تا اطمینان حاصل شود که ازدواج شما پایدار و محکم است و مهارت‌های لازم برای مقابله با مشکلات را پیدا می‌کنید.

چگونه آماده می شوید؟
برای مشاوره قبل از ازدواج، باید سراغ یک درمانگر با تجربه و متخصص بروید. ممکن است دوستان و وابستگان شما توصیه‌هایی برای شما داشته باشند، اما قبل از رفتن به جلسات مشاوره از معتبر بودن آن اطمینان حاصل کنید. قبل از رفتن به مراکز مشاوره به سوالات زیر پاسخ دهید:

تحصیلات: میزان تحصیلات او چقدر است؟ آیا توسط دولت مجوز دارد؟
تجربه: آیا فرد با تجربه‌ای است؟ چند سال است که مشاوره می‌دهد؟ آیا مراجعه کنندگان از او راضی هستند؟
طول درمان: هر جلسه چقدر طول می‌کشد؟ باید چند جلسه مراجعه کنید؟
هزینه‌های مشاوره: برای هر جلسه مشاوره چقدر باید پرداخت کنید؟ آیا بیمه هزینه آن را می‌پذیرد؟

چه انتظاری دارید؟
معمولا از هر یک از شما خواسته می‌شود تا به طور جداگانه به یک پرسشنامه پاسخ دهید تا درمانگر بتواند از احساس شما نسبت به یکدیگر و رابطه‌تان اطلاعاتی کسب کند. این پرسشنامه می‌تواند به شناسایی نقاط قوت، نقاط ضعف و زمینه‌های احتمالی مشکلات کمک کند. مشاوره در حضور شما نتایج را تفسیر و بررسی می‌کند و در مورد ناهماهنگی‌های معمول یا اختلاف نظرها صحبت می‌کند. در این مشاوره شما اهداف خود را با شریک زندگی خود تعیین می‌کنید تا به غلبه بر چالش‌ها کمک کنید.

علاوه بر این، مشاور ممکن است از شما و شریک شما سوالاتی بپرسد تا دیدگاه‌های منحصر به فرد خود را برای ازدواج روشن کنید و انتظارات و آرزوهای خود را مشخص کنید.

به یاد داشته باشید، آماده شدن برای ازدواج تنها به برگزاری جشن و خرید جهیزیه و خانه نیست بلکه باید زمانی را صرف کنید تا یک پایه محکم برای روابط خود ایجاد کنید.

مشاوره قبل از ازدواج

سوالات مشاوره قبل از ازدواج

سوالات مشاوره قبل از ازدواج 750 493

مشاوره قبل از ازدواج، زوج‌ها را برای تعهد در دراز مدت آماده می‌کند و می‌تواند راه را برای افزایش رضایت زناشویی باز کند. در حالی‌که این نوع درمان به طور سنتی یک مشاوره رو در رو می‌باشد اما زوج‌ها می‌توانند به صورت آنلاین هم در مشاوره قبل از ازدواج شرکت کنند.

مشاوره قبل از ازدواج چیست؟
مشاوره قبل از ازدواج یک روش درمانی است که آمادگی زوج‌ها را برای ازدواج افزایش می‌دهد. در این روش درمانی، زوج‌ها نیازهای فردی، ترجیحات و انتظارات خود را در رابطه با ازدواج بیان می‌کنند و راه‌های حل اختلافات را یاد می‌گیرند.

مشاوره قبل از ازدواج به زوج‌ها کمک می‌کند تا بهتر بتوانند برای خواسته‌های ازدواج آماده شوند. در یک محیط حمایتی، آنها یاد می‌گیرند که به طور موثرتر ارتباط برقرار کنند و فرصتی برای کشف موضوعات دشوار به دست آورند. این امر به زوجین کمک می‌کند تا مشکلات آینده را پیش بینی کنند و برای مقابله با آنها آماده شوند.

اگر زوج‌ها به اندازه‌ای که برای عروسی خود برنامه ریزی می‌کنند، برای ازدواجشان نیز برنامه ریزی کنند، مشکلات زناشویی کمتر می‌شود. سوالات زیر می‌تواند به زوج‌ها کمک کند تا برای ازدواج آماده شوند.

چگونه استرس خانواده را کنترل کنیم؟
استرس بخشی طبیعی زندگی است و ازدواج نیز از این قاعده مستثنی نیست. هرچند هر فردی برای مدیریت استرس از شیوه‌های منحصر به فرد خود استفاده می‌کند، اما بهتر است قبل از ازدواج آشکارا در مورد این مسائل با هم صحبت کنید. در این صورت زوج‌ها درک عمیق‌تری از یکدیگر می‌یابند و برای مقابله با استرس، انسجام پذیرتر رفتار می‌کنند.

در هنگام مناقشات چگونه برخورد کنیم؟
بحث در مورد اختلافات ممکن است آخرین نکته در ذهن زوج‌ها باشد. اما زوج‌ها باید مهارت‌های لازم را برای مدیریت تعارض یاد بگیرند. در تمام زندگی‌ها اختلاف نظر و مناقشه وجود دارد اما نحوه برخورد با آنهاست که زندگی را آرام و پرمعنا می‌کند.

مشاوره قبل از ازدواج

خانواده و دوستان چه نقشی در ازدواج دارند؟
اگر زوج‌ها در مورد مرزهای مناسب توافق نداشته باشند، دخالت دوستان و وابستگان آنها ممکن است به یک بحث جدی در میان آنها تبدیل شود. بهتر است قبل از ازدواج درباره روابط خانواده و دوستان خود به تفاهم برسید. اگر بیمار شدید و نیاز به مراقبت و پشتیبانی مداوم داشتید چه باید بکنید؟ اگر اعضای خانواده یا دوستانتان از شما پول بخواهند چه می‌کنید؟ اگر همسر من دارای یک فرزند از شریک قبلی خود باشد، چگونه این رابطه را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

چگونه فضای شخصی را مدیریت کنیم؟
ازدواج یک همکاری نزدیک بین دو نفر است، اما حتی زوج‌های متعهد هم به یک فضای خصوصی نیاز دارند. گاهی افراد دوست دارند با دوستانشان خرید کنند یا با آنها به تفریح بروند، بهتر است قبل از ازدواج در مورد این مسائل با هم به تفاهم برسید.

چگونه حرفه و شغل خود را مدیریت کنیم؟
از آنجایی که کار یا حرفۀ فردی پیامدهای فراوانی برای زندگی خانوادگی دارد، مهم است که زوج‌ها، نگرش و انتظارات خود را نسبت به کار روشن کنند. آیا هر دو طرف پس از ازدواج یا پس از داشتن فرزند کار خواهند کرد؟ چگونه افراد به شغل یا حرفه خود متعهد هستند؟ اگر یکی از آنها به طور غیر منتظره کار خود را از دست بدهد چه میشود؟

آیا باید بچه داشته باشیم؟
در مورد تعداد بچه‌ها با هم صحبت کنید و به تفاهم برسید. مشکل این است که حتی وقتی زوج‌ها قبل از ازدواج هم در مورد این مسائل به توافق میرسند، ممکن است نظرات آنها بعد از ازدواج تغییر کند. چگونه باید چنین وضعیتی را مدیریت کرد؟ اگر یکی از زوج‎ها بچه‌دار نشود چه اتفاقی می‌افتد؟ همه این‌ها مسائلی هستند که باید قبل از ازدواج به طور کامل مورد بحث قرار بگیرند.

چه رویکردی درباره زندگی جنسی داشته باشیم؟
رابطه جنسی بخش بزرگی از ازدواج است، پس بهتر است قبل از ازدواج در مورد نیازها، خواسته‌ها و انتظارات خود صحبت کنید. در صورت اجتناب از یک گفتگوی صادقانه ممکن است خطر ابتلا به ناراحتی جنسی و نارضایتی جنسی افزایش یابد. چه اتفاقی در رابطه با میل جنسی رخ دهد؟ اگر علاقه شریکتان به علت بیماری، استرس یا عوامل دیگر به طور قابل توجهی تغییر کند چه میشود؟ افکار زوج‌ها در مورد چیزهایی مانند پورنوگرافی و ازدواج‌های باز چیست؟ درست است که این حرف‌ها کمی ناراحت کننده است، اما مزایای انجام این کار به زودی آشکار خواهد شد.

تکنیک‌های خانواده درمانی

تکنیک‌های خانواده درمانی

تکنیک‌های خانواده درمانی 750 435

خانواده درمانی یا مشاوره خانوادگی یک نوع روش درمانی است و برای رفع مسائل خاصی طراحی شده است که بر سلامت و عملکرد یک خانواده تأثیر می گذارد. این می‌تواند برای کمک به یک خانواده در حل مشکلاتی همچون یک دوره دشوار، مشکلات بهداشت روانی یا رفتاری در اعضای خانواده مورد استفاده قرار بگیرد.

همانطور که دکتر مایکل هرکوف توضیح می‌دهد، خانواده درمانی مشکلات افراد را در بستر واحد بزرگتر یعنی خانواده می‌بیند. فرض این نوع روش درمانی این است که بدون درک پویایی گروه، نمیتوان مشکلات را با موفقیت حل کرد. شیوه زندگی خانوادگی بر رفتار و شخصیت سایر اعضای خانواده تاثیر می‌گذارد. مانند سایر روش‌های درمانی، تکنیک‌های مورد استفاده در این روش به مشکلات خاص مشتری یا مشتریان بستگی دارد.

وجود مشکلات رفتاری یا عاطفی در کودکان میتواند دلیلی برای مراجعه کودک به یک متخصص خانواده درمانی باشد. مشکلات کودک در خلاء وجود ندارد؛ بلکه در چارچوب خانواده وجود دارند و احتمالا باید در چارچوب خانواده مورد توجه قرار بگیرند. لازم به ذکر است که در خانواده درمانی یا مشاوره خانواده، اصطلاح “خانواده” لزوما به معنی بستگان خونی نیست. در این زمینه “خانواده” هر فردی است که در زندگی فرد یک نقش حمایتی دارد. طبق گفته‌های لاین کلاین کینگ، کارمند اجتماعی بالینی، اینها شایع‌ترین نوع خانواده درمانی هستند:

درمان ساختاری
درمان ساختاری خانواده نظریه‌ای است که توسط سالوادور مینوشین طراحی شده است. رویکرد ساختاری، نظریه‌ای کاربردی است و یکی از فرضیه‌های مهم آن این است که هر خانواده یک ساختار دارد؛ این ساختار زمانی شناخته می‌شود که خانواده در شرائط واقعی قرار داشته باشد.

درمان استراتژیک
درمان استراتژیک نظریه‌ای است که از تعدادی شیوه‌های مختلف روان درمانی تکامل یافته است. پنج بخش مختلف برای درمان استراتژیک شامل مرحله اجتماعی کوتاه، مرحله مشکل، مرحله تعاملی، مرحله تعیین هدف و مرحله تنظیم وظیفه می‌باشد.

درمان سیستمی
خانواده درمانی سیستمی در واقع کوششی برای درک خانواده به مثابه یک سیستم و به مثابه زیرسیستمی می‌باشد که برای حفظ تعادل خود تحت تاثیر عوامل موجود در محیط بزرگتر فعالیت می‌کنند. تعدادی از روش‌های سیستم خانواده درمانی وجود دارد که به مفهوم فعلی درمان سیستمیک کمک می‌کند. در دهه‌های اخیر، درمان سیستمیک از علیت خطی دور شده است و در حال حاضر مشکلاتی را به وجود می‌آورد که در یک واقعیت تحت تاثیر اجتماعی و زبانی قرار می‌گیرند.

تکنیک‌های خانواده درمانی

روان درمانی
درمانِ روان درمانی متفاوت است، زیرا فرد را تشویق می‌کند که خودش باشد و از مهارت‌های خود برای حل مسئله استفاده کند و همچنین مشکلات کوچک را در زندگی روزمره به حداقل برساند. ایده روان درمانی این است که در زندگی مردم داستان‌های شخصی را ایجاد می‌کند و به آنها کمک می‌کند تا آنها را شناسایی کند و همچنین ابزار مناسب برای حرکت آنها را داشته باشند.

درمان چند نسلی
درمان چند نسلی به متخصصان توانایی بررسی ارتباطات بین افراد یک خانواده را در نسل‌های مختلف می‌دهد. مشاهدات و تجزیه و تحلیل تعاملات خانواده به درمانگر کمک می‌کند تا مسائل اصلی را در درون خانواده درک کند.

خانواده درمانی رفتاری و شناختی
نظریه پردازان عمده آن ویلیاممسترز، ویرجنیا جانسون، جوزف ولپه، بندورا و … هستند. این شیوه درمانی بر اساس نظریه‌های رفتاری و شناختی معتقد است، رفتار از طریق پیامدها ابقا یا حذف می‌شود.

درمان ارتباطی
مسائل ارتباطی بین افراد می‌توانند از تفاوت‎‌ها در زمینه‌های فرهنگی و / یا تجربیات شخصی شروع شوند. شرایط اضافی که ممکن است به مسائل ارتباطی کمک کند شامل تروما، محرمانه بودن، مسائل مربوط به سلامت روان و غیره است. گزینه‌های متعددی برای رسیدگی به مسائل ارتباطی وجود دارد. درمانگر آموزش دیده می‌تواند به فرد کمک کند که انتخاب درستی داشته باشد.

آموزش روانی
آموزش افرادِ مبتلا به بیماری‌های روانی و خانواده‌های آنان به روانشناسان ارجاع داده می‌شود. روانشناسی یک ابزار قوی برای مقابله با مشکلات سلامت روان و کسانی است که با چالش‌های روز به روز مواجه می‌شوند. آموزش روان شناسی با چهار هدف گسترده در ذهن تعریف شده است:
– انتقال اطلاعات
– حمایت از دارو و درمان
– آموزش و حمایت از بیمار
– ایجاد یک مکان امن برای بیمار

خانواده درمانی

خانواده درمانی چیست؟

خانواده درمانی چیست؟ 750 479

خانواده درمانی نوعی مشاوره روانشناختی (روان درمانی) است که می‌تواند به اعضای خانواده کمک کند تا ارتباطات خود را بهبود ببخشند و درگیری‌ها را حل کنند. خانواده درمانی معمولا توسط یک روانشناس، پزشک بالینی یا درمانگر مجاز ارائه می‌شود که دارای مدرک فوق لیسانس و یا مدرک کارشناسی ارشد است.

همه ما زندگی خود را از یک خانواده آغاز می‌کنیم، این خانواده از والدین، خویشاوندان خونی، خواهر، برادر و… تشکیل شده است. این خانواده که از زمان تولد تا آخرین لحظه زندگی در آن حضور داریم بر تمام جنبه‌های زندگی ما تأثیر می‌گذارد. خانواده بر همه چیز تاثیر می‌گذارد، اینکه ما چه کسی هستیم، در آینده چه می‌شویم و… . در واقع طرز صحبت کردن، عادت‌ها، آداب و رسوم و… را از خانواده یاد می‌گیریم.

ما همچنین یاد می‌گیریم چگونه با عشق و محبت با دیگران ارتباط برقرار کنیم. اگر ما در یک خانواده سالم متولد شویم، احتمالا یاد می‌گیریم که چگونه روابط سالم را حفظ کنیم. اما اگر در یک خانواده ناکارآمد متولد شویم باید برای برقراری ارتباط با دیگران تلاش کنیم.

خانواده درمانی اغلب کوتاه مدت است، این درمان ممکن است شامل همه اعضای خانواده باشد یا فقط کسانی باشد که تمایل به شرکت در آن دارند. برنامه خانواده درمانی به وضعیت خانواده بستگی خواهد داشت. جلسات خانواده درمانی می‌تواند مهارت‌های شما را به منظور تقویت ارتباطات خانوادگی و توانایی حل مشکلات افزایش دهد.

چرا خانواده درمانی انجام می‌شود؟
خانواده درمانی می‌تواند به بهبود روابط شما با شریک زندگی، فرزندان و سایر اعضای خانواده کمک کند. شما ممکن است دچار مسائل خاصی مانند مشکلات زناشویی، مشکلات مالی، درگیری میان والدین و کودکان، تاثیر سوء مصرف مواد یا بیماری روحی باشید یا یکی از اعضای خانواده بیماری روانی یا اعتیاد داشته باشد که به درمان یا توانبخشی نیاز داشته باشد. مثلا:

– خانواده درمانی می تواند به اعضای خانواده در مقابله با بیماری‌های روانی جدی مانند اسکیزوفرنیا کمک کند. اما فرد مبتلا به اسکیزوفرنیا باید برنامه‌های فردی خود را ادامه دهد که شامل مصرف داروها یا سایر روش‌های درمانی میباشد.
– در مورد اعتیاد، خانواده می‌تواند در خانواده درمانی شرکت کند، حتی اگر فرد مبتلا به اعتیاد به دنبال درمان خود نباشد.
– خانواده درمانی می‌تواند در هر وضعیت خانوادگی مانند استرس، غم و اندوه، خشم و یا درگیری مفید باشد. این روش درمانی می‌تواند به شما و اعضای خانواده‌تان کمک کند تا یکدیگر را بهتر درک کنید و مهارت‌های مقابله‌ای را بیاموزید.

خانواده درمانی

چه انتظاری دارید؟
خانواده درمانی به طور معمول برای جلسات درمانی چندین اعضای خانواده را همراهی می‌کند. با این حال، یک عضو از خانواده ممکن است یک درمانگر خانواده را به صورت جداگانه ببیند. جلسات معمولا حدود ۵۰ دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد. خانواده درمانی اغلب کوتاه مدت است و معمولا در حدود ۱۲ جلسه طول می‌کشد. با این حال، مدت زمان هر جلسه و تعداد جلسات مورد نیاز شما به وضعیت خاص خانواده و توصیه‌های پزشک بستگی دارد.

در طول خانواده درمانی می‌توانید:
– توانایی خانواده خود را برای حل مشکلات و بررسی تفکرات و احساسات بررسی کنید.
– نقش‌های خانوادگی را مورد بررسی قرار دهید.
– قوانین و الگوهای رفتاری موجود در خانواده را مورد توجه قرار دهید و آنها را اصلاح کنید.
– نقاط قوت و نقاط ضعف خانواده را شناسایی کنید.

مثال: افسردگی
آیا فرزند بالغ شما افسرده است و خانواده‌تان افسردگی او را درک نمی‌کنند. اگر در مورد رفاه فرزندتان نگران هستید، گفتگو با فرزند یا سایر اعضای خانواده به کمک شما می‌آید و احساس ناامیدی و عصبانیت را از بین می‌برد. خانواده درمانی بهترین راه را برای حمایت از فرزندان است و به آنها کمک میکند تا مشکات خود را رفع کنند.

در چنین وضعیتی، خانواده درمانی می تواند به شما کمک کند:
– چالش‌های خاص خانواده را مشخص می‌کند و چگونگی برخورد خانواده با آنها را بیان می‌کند.
– راه‌های جدیدی برای تعامل و غلبه بر الگوهای ناسالم بیان می‌کند.
– اهداف فردی و خانوادگی را تنظیم می‌کند و راه‌های دستیابی به آنها را مشخص می‌کند.

کلام آخر…
خانواده درمانی به طور خودکار تعصبات خانواده را حل نمی‌کند و یا وضعیت ناخوشایندی را از بین نمی‌برد. اما می‌تواند به شما و اعضای خانواده‌تان کمک کند تا یکدیگر را بهتر درک کنید و برای مقابله با شرایط چالش انگیز مهارت‌های لازم را یاد بگیرید. این ممکن است به خانواده کمک کند تا به یک حس مشترک برسند.

مشاوره شغلی و تحصیلی

مشاوره شغلی و تحصیلی

مشاوره شغلی و تحصیلی 750 474

مطالعات اخیر نشان می‌دهد که بیش از نیمی از افراد از شغل و حرفه‌شان ناراضی هستند. مشاوره شغلی و تحصیلی راهی برای تغییر این گزینه است. این مشاوره، نوعی مشاوره است که به افراد کمک میکند تا شغلی مناسب با روحیه و توانایی‌های خود پیدا کند و از شغل خود احساس رضایت داشته باشند.

یکی از اولین کتابهای مهم در مورد مشاوره و راهنمایی شغلی توسط فرانک پراسون در سال ۱۹۰۹ منتشر شد. کاترین بریگز در اوائل قرن بیستم با ایده انواع شخصیت‌های مختلف به معرفی خود پرداخت، او بعدا شاخص نوع مایرز بریگز را ایجاد کرد. این آزمایش ابتدا در جنگ جهانی دوم برای کمک به جایگاه زنان در نیروی کار صنعتی، بسته به نوع شخصیت آنها، مورد استفاده قرار گرفت. شاخص نوع مایرز بریگز یک پرسشنامه روان‌سنجی است که هدف از طراحی آن، اندازه‌گیری ترجیحات فرد در فهم دنیا و چگونگی تصمیم‌گیری است. امروز، شاخص Type Myers-Briggs Type همچنان به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. در سال‌های اخیر، بسیاری از مردم در نهایت به اهمیت رضایت شغلی پی برده‌اند. این تحقق احتمالا فرصت‌های بیشتری برای مشاوران حرفه‌ای ایجاد خواهد کرد.

چرا به مشاوران شغلی و تحصیلی نیاز داریم؟
مردم در طول روز کار می‌کنند تا بتوانند آنگونه که میخواهند زندگی کنند. شغل و کار یکی از ضروریات زندگی برای بزرگسالان است. اکثر مردم حداقل یک چهارم زندگی خود را صرف کار می‌کنند. مشاوره شغلی می‌تواند به افراد کمک کند تا در مسیر شغلی درست قرار بگیرند و به موفقیت و پیشرفت قابل توجهی دست پیدا کنند. رضایت شغلی می‌تواند منجر به یک زندگی شاد در خانه شود و افراد احساس موفقیت بیشتری داشته باشند.

مشاوره شغلی و تحصیلی چیست؟
مشاوران شغلی و تحصیلی با انواع مختلف افراد در تمام سنین و با تمام سطوح مختلف تحصیل و تجربه روبرو می‌شوند. برای مثال ممکن است این متخصصان تجار قدرتمند را راهنمایی کنند یا حتی فقط بچه‌های دبیرستانی را مورد مشاوره قرار دهند. در هر صورت این مشاوران کمک میکنند تا افراد رشته تحصیلی و شغلی مرتبط با علایق و توانایی‌های خود پیدا کنند. هدف اصلی مشاوره شغلی و تحصیلی این است که به مراجعه کنندگان خود کمک کنند تا شغلی مناسب رشته تحصیلی، علایق و توانایی‌های خود پیدا کنند.

موفقیت هر فردی به توانایی‌ها و استعدادهای فردی او مربوط می‌شود. مشاوران حرفه‌ای اغلب با مراجعه کنندگان خود مصاحبه می‌کنند و آنها را آزمایش می‌کنند تا نقاط قوت و ضعف آنها بصورت درست تعیین شود و مشخص شود که آنها در چه رشته تحصیلی و شغلی میتوانند موفق شوند. مشاوران شغلی و تحصیلی معمولا در هنگام تعیین شغل به رشته تحصیلی فرد هم اهمیت می‌دهند، چرا که بسیاری از حرفه‌ها به تحصیلات خاصی نیاز دارند. این مشاوران همچنین ممکن است از مراجعین خود بپرسند که آیا قصد ادامه تحصیل دارند یا خیر.

مشاوره شغلی و تحصیلی

شخصیت هر فرد معمولا در تعیین بهترین شغل برای او تاثیر می‌گذارد، زیرا بعضی از شخصیت‌ها معمولا در بعضی شغل‌ها برتری دارند. مشاوران حرفه‌ای در هنگام مشاوره دادن به آنها به تمام علایق، توانایی‌ها و استعدادهای او اهمیت میدهند و بهترین رشته و شغل را به او پیشنهاد میدهند. برای تعیین برخی از این عوامل، مشاوران حرفه‌ای اغلب از مشتریان خود میخواهند تا تعدادی از آزمایش‌ها و نظرسنجی‌ها را انجام دهند. به عنوان مثال، مشتریان می‌توانند IQ و آزمون‌های توانایی را انجام دهند و همچنین پرسشنامه‌های مربوط به هوش و مهارت‌ها را پر کنند. شاخص Myers-Briggs Type هنوز هم یکی از رایج ترین آزمون‌هایی است که مشاوران حرفه‌ای از آن استفاده می‌کنند. این تست ویژگی‌های شخصیت فردی را نشان می‌دهد و مشاور می‌تواند آن‌ها را مورد استفاده قرار دهد تا بتواند شغل مناسب آنها را پیدا کند.

مشاوران شغلی معمولا به مشتریان خود کمک می‌کنند تا در حرفه‌های جدید شروع به کار کنند. این ممکن است شامل کمک به آنها برای جستجوی شغل همراه با نوشتن رزومه و… باشد. مشاوران شغلی علاوه بر کمک به برخی از مشتریان در یافتن شغل مناسب، به دیگران هم کمک خواهند کرد تا شغل خود را بهبود ببخشند.

مشاوران شغلی و تحصیلی کجا کار می‌کنند؟
مشاوران شغلی ممکن است در دانشکده‌ها و کالج‌ها مشغول به کار باشند تا به دانش آموزان کمک کنند رشته و شغل مناسب خود را پیدا کنند. آنها همچنین ممکن است در دفاتر خدمات اجتماعی، موسسات کاریابی و دفاتر خصوصی کار کنند.

بهترین انتخاب رشته

بهترین انتخاب رشته

بهترین انتخاب رشته 750 456

بر اساس یک مطالعه تنها ۲۷ درصد از فارغ التحصیلان دانشگاه در رشته‌های مربوط به رشته‌های خود کار می‌کنند. با وجود افراد تحصیلکرده پیدا کردن یک شغل مناسب می‌تواند بسیار سخت باشد، به ویژه اگر از قبل یک ایده روشنی از آنچه می‌خواهید داشته باشید. این که آیا در حال حاضر در دانشگاه ثبت نام کرده‌اید و یا هنوز در حال برنامه ریزی برای دانشگاه هستید راهنمای زیر می‌تواند برای پاسخ به برخی از سوالات رایج در مورد بهترین انتخاب رشته به شما کمک کند. ما راهنمایی‌های تخصصی زیر را برای کمک به اعتماد به نفس و تصمیم گیری بهتر شما ارائه کرده‌ایم، امیدواریم که این راهنمایی بتواند به شما کمک کند.

گزینه های انتخاب خود را محدود کنید
دانش آموزان می‌توانند با یک ذهنیت سازنده یک رشته اصلی مانند ریاضی فیزیک، علوم تجربی، فنی و حرفه ای، علوم انسانی و… را به صورت کلی انتخاب کنند. با انجام این کار، دانش آموزان می‌توانند تا حدودی ذهن خود را متمرکز کنند. این کار باعث میشود استرس آنها کاهش پیدا کند و با تسلط بیشتری رشته خود را انتخاب کنند.

رشته‌های مورد علاقه خود را انتخاب کنید
سعی کنید از بین لیست موجود رشته‌هایی را انتخاب کنید که به آنها علاقه دارید و به نوعی با توانایی‌ها و علایق شما سازگار هستند و بقیه را حذف کنید. حال از بین رشته‌های باقیمانده یک تحقیق کلی انجام دهید تا اطلاعاتی درباره آنها بدست آورید. زمانی که اطلاعاتتان تکمیل شد بر اساس علایق و استعدادهای خود یکی از گزینه‌های موجود را انتخاب کنید.

یک مشاور خوب پیدا کنید
کارول میگوید: “شیوه دیگری که دانشجویان می‌توانند استرس خود را کاهش دهند، صحبت کردن با یک مشاور حرفه‌ای است که می‌تواند بر اساس دانش و اطلاعات کافی راهنمایی‌های ویژه ای ارائه دهد.” فقط در انتخاب مشاوره نهایت دقت را داشته باشید و از نیروهای متخصص و کارآمد کمک بگیرید.

بهترین انتخاب رشته

از اطرافیان خود درخواست مشاوره کنید
هیگ بی می گوید: “فراموش نکنید که با همه افراد در مورد همه امکانات صحبت کنید.” “از خانواده، دوستان، همکلاسی‌ها، استادان و مشاوران درباره رشته‌های مورد نظر خود بپرسید، مخصوصا اگر آنها در یکی از این موضوعات تخصص داشته باشند. هیگبی تأکید می ‌کند که آیا با ارزیابی‌های خود موافق هستید یا نه، داشتن این مکالمات می‌تواند به ایجاد ایده‌ها کمک کند.

در زمینه‌های مختلف تجربه کسب کنید
یکی از بهترین تجربیات یک دانش آموز می تواند یک دوره کارآموزی باشد تا تجربۀ دنیای واقعی را در حرفه‌ای فراهم کند که به آن علاقه‌مند است. سعی کنید در رشته‌های مورد علاقه خود یک دوره کارآموزی شرکت کنید تا اطلاعات لازم را بدست آورید. این کار باعث میشود تا با دید وسیع‌تری رشته خود را انتخاب کنید.

برای یادگیری در مورد رشته‌های مختلف راه‌‎های خلاقانه پیدا کنید
هیگبی پیشنهاد می‌دهد: “بهتر است دانش آموزان برای حرفه‌های خاص یا رشته‌های مورد نظر به باشگاه‌ها یا سازمان های دانشجویی بپیوندند.” اگر در اطراف شما دانشجویانی هستند که انتخاب رشته‌های مشابهی دارند، میتوانید با صحبت کردن با آنها، اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و اطلاعات و دانش خود را افزایش دهید. گاهی صحبت با این افراد میتواند بهترین کمک برای شما باشد، البته باید دقت داشته باشید که نظریات آنها تخصصی باشد نه اینکه از روی احساسات باشد.

در طول فرایند انتخاب رشته احساسات خود را در نظر بگیرید
فرآیند انتخاب رشته یکی از مهمترین انتخابات در زندگی هر فردی است که تاثیر مستقیمی بر مسیر شغلی و آینده او دارد. پس سعی کنید بهترین انتخاب رشته را داشته باشید و از نیروهای متخصص و کارآمد بهره ببرید و در عین حال استعدادها و علایق خود را در نظر بگیرید.

اصول مشاوره

اصول کلی مشاوره

اصول کلی مشاوره 750 450

ﻣﺸﺎوره ﯾﮏ ﺗﻌﺎﻣﻞ ﻫﺪﻓﻤﻨﺪ اﺳﺖ ﮐﻪ در آن ﻣﺸﺎور ﺑﺎ ﺻﺮف وﻗﺖ و ﺗﻮﺟﻪ مشکلات مراجعین خود را رفع می‌کند. در مطلب زیر به تعریف جامعی از مشاوره میپردازیم:

۱- مشاوره پند و اندرز دادن نیست، بلکه این فرآیند کمک به بیمارانی است که واقعا به کمک نیاز دارند.

۲- هدف آن کمک به یک فرد برای غلبه بر مشکلات خود است.

۳- مشاوره با یک گفتگوی گاه به گاه متفاوت است، زیرا ارتباط حرفه‌ای با بیمار ایجاد می‌شود.

۴- مشاوره کاملا متمرکز شده، مشخص و ضروری است.

۵- مشاوره یک پروسه طولانی مدت است و از ارتباطات حرفه‌ای تشکیل شده است.

۶- ارتباطات چیست؟
مشاوره روندی است که در آن تبادل افکار، ایده‌ها و احساسات وجود دارد. این اتفاق بین دو یا چند نفر اتفاق می‌افتد و با ارتباطات گاه به گاه متفاوت است.

۷- انواع ارتباطات

کلام حمایتی:
۱- استفاده از زبان قابل درک برای بیمار

۲- علاقه نشان دادن به بیمار و گوش دادن به حرف‌های او

۳- استفاده از اظهارات و کلمات درست

۴- بدست آوردن اطلاعات مورد نیاز

۵- استفاده از طنز یا معانی دیگر برای کاهش تنش

۶- صحبت آرام و واضح

کلام غیرحمایتی:
۱- مشاوره به طور مستقیم

۲- بحث در مورد مشکلات شخصی

۳- قطع و تحمیل ارزش های خود

۴- احساسات غیرقابل پذیرش بیمار

۵- درخواست سوالات مستقیم و شرم آور

۶- استدلال

۷- کنجکاوی بیش از حد در موارد شخصی

۸- تأمین اطمینان غیر تضمین شده

۹- صحبت بیش از حد

اصول مشاوره

اصول مشاوره:
مشاوره رابطه‌ای آموزشی بین مراجع و مشاور است که در آن بر یادگیری تأکید می‌شود. در این تعریف، مشاور می‌کوشد تا با بهره‌گیری از صلاحیت‌های علمی و تجارب شغلی خود، مراجع را در شناخت امکانات و کسب بینش بیشتر در جهت حل مشکلاتش یاری دهد. در مطلب زیر با اصول مشاوره آشنا می‌شوید:

ایجاد محیط دوستانه
دانش آموزانی که به مرکز مشاوره می‌آیند معمولا به نوعی درد عاطفی، ناراحتی یا سردرگمی دچار هستند. یک مشاور تلاش می‌کند تا محیط راحت و دوستانه‌ای فراهم کند و دانش آموزان بتوانند به راحتی مشکلات خود را مطرح کنند.

همکاری موثر
مداخلات موثرِ سلامتِ روانی، شامل همکاری خوب بین پزشکان و مراجعه کنندگان است. یک مشاور تلاش می‌کند تا مراجعه کنندگان مشارکت برابری در روش درمانی خود داشته باشند و روش درمانی خود را درک کنند. روابط بین دانش آموزان و کارکنان مرکز مشاور محترمانه است و مشاورین تلاش می‌کنند کار گروهی موثری در مرکز مشاوره انجام دهند. همچنین با دانش آموزان، والدین و معلمان همکاری خوبی انجام می‌دهند تا بتوانند مشکلات دانش آموزان را سریع‌تر رفع کنند.

تجربه و تخصص
در واقع مشاورین مسئول رشد و پیشرفت دانش آموزان به صورت حرفه‌ای هستند، بنابراین باید تجربه و تخصص لازم را داشته باشند. امروزه اکثر مراکز مشاوره افرادی را استخدام می‌کنند که در زمینه مشاوره مدارک معتبری از دانشگاه‌های معتبر داشته باشند.

احترام به مراجعه کنندگان
مشاورین به مراجعه کنندگان خود احترام می‌گذارند، در واقع دانشجویانی که به مرکز مشاوره می‌آیند، آینده سازان جامعه هستند. بنابراین مشاوران مسئولیت کمک به حل مشکلات دانش آموزان را دارند. مشاورین، دانشجویان را تشویق می‌کنند تا اهدافشان را برآورده کنند و مسئولیت زندگی فعلی و آینده خود را بر عهده بگیرند.

اعتقاد به متفاوت بودن مراجعه کنندگان
مشاورین اعتقاد دارند که همه افراد با هم متفاوت هستند، بنابراین روش‌های درمانی هر فردی با فرد دیگر متفاوت است. مشاورین متعهد به تضمین این امر هستند که مرکز مشاوره یک فضای سالم و امن برای همه است.

محرمانه بودن
یکی از اصول مهم مشاوره حفظ حریم خصوصی مراجعه کنندگان است، در واقع مشاورین حفظ حریم خصوصی افراد را به عنوان مبنای درمان موثر تشخیص می‌دهند. مشاورین مدرسه محرمانه بودن حرف‌های دانش آموزان را بسیار جدی می‌گیرند، مشاورین هیچ اطلاعاتی از دانش آموزانی را با کسی به اشتراک نمی‌گذارند. استثنا در مورد محرمانه بودن نادر است و به طور خاص توسط قانون و اخلاق حرفه ای مجاز است. در مواقعی که موقعیت مراجعه کننده خطرناک است و ممکن است منجر به عواقب بدی شود مشاور آن را با فرد ذیصلاح در میان می‌گذارد.