مشاوره کودک

عوامل متعددی از جمله مسائل ژنتیکی، مشکلات پیش، حین و پس از تولد، بیماری‌های عفونی، محرومیت‌ها و بسیاری موارد معلوم و نامعلوم دیگر می‌­توانند در جریان رشد و تحول کودک اختلال ایجاد کنند و مانع از طی شدن روند طبیعی رشد کودک گردند. چنین مشکلاتی کودک و خانواده را دچار چالش‌های جدی می‌کنند. نمود این مشکلات می‌تواند به صورت اختلالات رفتاری، اختلالات اضطرابی و خلقی، اختلال نقص توجه و بیش‌فعالی، مشکلات و اختلالات یادگیری، مشکلات ارتباطی، اوتیسم و … خود را نشان دهد که مستلزم مداخله بهنگام هستند. تیم ما در کلینیک ارمغان رشد در پی ارائه خدمات با کیفیت در جهت این مداخلات بهنگام است.

خدمات بخش کودک و نوجوان:

ارزیابی و تشخیص: گام نخست برای رفع مشکلات شناسایی آنهاست بنابراین تشخیص مشکلات و نقاط ضعف و قوت کودکان مهمترین گام برای درمان است. برای این منظور با بررسی تاریخچه رشدی و خانوادگی، رفتاری، هیجانی و شناختی و کاربرد آزمون‌های مناسب به تشخیص مشکلات و اختلالات دست می‌یابیم و بر این اساس برنامه درمانی مناسب برای ارتقای توانمندی‌های کودک و کاهش ناتوانی‌هایش تدارک دیده می‌شود.

بازی درمانی: روان درمانگرهای کودک و نوجوان معمولا کودکان و نوجوانان را در جلسات فردی یا همراه با سایر اعضای خانواده ملاقات می‌کنند. برحسب سن، ارتباط درمانی از طریق گفتگو یا بازی پیش می رود. بازی مسیر اصلی تعامل با کودکان و راه دستیابی به دنیای درونی آنهاست و همان‌طور که از طریق بازی می‌توان به مشکلات کودکان آگاهی یافت، از همین مسیر نیز می‌توان برای درمان این مشکلات استفاده کرد.

آموزش والدین: کودک به تنهایی معنا پیدا نمی‌کند و کودکان همواره در بافت یک رابطه صمیمانه و نزدیک با والدین قرار دارند که بسیاری از مشکلات آنها تابع مشکلات والدین یا مشکل رابطه با ایشان است. سبک‌های متفاوت فرزندپروری والدین گاه با کودک و نیازها و شرایط او تناسبی ندارد. با بهره‌گیری از کمک یک روان‌شناس آشنا با دنیای کودکان می‌توان مشکلات رابطه‌ای با کودکان را اصلاح و در پی آن به مشکلات رفتاری و هیجانی ایشان پایان داد.

کارگاه‌های آموزشی: آموزش والدین در جهت هدایت رشد کودکان و حمایت از طی شدن مسیرهای رشدی درست گامی محکم و اساسی برای پیشگیری از اختلالات در کودکان است. این آموزش‌ها در قالب کارگاه‌هایی ارائه می‌شوند.