آشنایی با انواع مشاوره

انواع مشاوره

آشنایی با انواع مشاوره

آشنایی با انواع مشاوره 750 441 ارمغان رشد

مشاوران متخصص می‌توانند به دانش آموزان برای شناسایی، درک و توسعه مهارت‌های شخصی کمک کنند و نگرانی‌های آنها را رفع کنند. مشاوره یک فرآیند آموزشی است که دانش آموزان را قادر می‌سازد تا در مورد خودشان بیشتر یاد بگیرند. دانش آموزان اغلب به دلیل افزایش اعتماد به نفس، ابراز وجود، عزت نفس، کنترل اضطراب، کنترل یا مقابله با استرس، مشکلات مربوط به مصرف الکل و مواد مخدر به مشاوره مراجعه می‌کنند تا بتوانند این مسائل را حل کنند. همچنین روابط رضایت بخش و مهارت‌های ارتباطی بهتری داشته باشند و با مسائلی همچون غم و اندوه، تروما، از دست دادن عزیز و یا دیگر عادت‌ها و رفتارهای شکست خورده مقابله کنند. خدمات مشاوره‌ای برای حمایت و کمک به دانش آموزانی است که مسائل شخصی دارند و این مسائل، مانع موفقیت تحصیلی آنها میشود. مشاوره به انواع زیر تقسیم میشود:

مشاوره شغلی
تصمیمات شغلی برای بسیاری از دانش آموزان میتواند مشکل ساز باشد. در حقیقت، حدود 70٪ از دانش آموزان در مورد تحصیلات اصلی خود مطمئن نیستند. دانشگاه یک فرصتی عالی برای دانش آموزان در زمینه‌ها و رشته‌های مختلف است. برای بسیاری از دانش آموزان، این تجربه آگاهی آنها را از شغل‌های بالقوه گسترش می‌دهد. در حالی که این امر می‌تواند غرورآمیز باشد، اغلب بهتر از داشتن یک دید محدود درباره گزینه‌های شغلی ممکن است. مشاوره شغلی می‌تواند به دانش آموزان کمک کند تا این اطلاعات را مدیریت و درک کنند. خدمات مشاوره شغلی فرصتی برای کمک به دانش آموزان در تصمیم گیری‌های حرفه‌ای فراهم می‌کند. این ممکن است شامل تایید یک مسیر شغلی انتخاب شده، بررسی منافع و توانایی‌های بالقوه، بحث در مورد تغییرات شغلی بالقوه و یا کمک به مدیریت استرس باشد که اغلب با تصمیمات حرفه‌ای همراه است. مشاوره شغلی برای دانش آموزان می‌تواند شامل قرار ملاقات فرد با مشاور و ارزیابی منافع و توانایی‌های او از طریق آزمون‌های حرفه‌ای و کلاس‌های حرفه‌ای باشد.

مشاوره تحصیلی
مشاوران تحصیلی با دانش آموزان صحبت می‌کنند تا بتوانند گزینه‌های خوب را بررسی کنند. همچنین شرایط خاص تحصیلی را مورد بررسی قرار میدهند و برنامه‌های آموزشی فردی را توسعه می‌دهند. با این حال، مراحل اولیه برای اکثر دانش آموزان عبارتند از:

1) انجام تست‌های مربوطه

2) حضور SOAR و یا جهت گیری جدید دانش آموزان

3) درخواست مشاوره از مرکز مشاوره (مشاوران با اطلاعات دانشگاهی در مورد تست‌ها، تفسیر نمرات دروس، درجه و یا شرایط فارغ التحصیلی به آنها کمک می‌کنند تا بهتذین انتخاب را داشته باشند.)

4) ثبت نام برای کلاس. (گر احساس کنند دانش آموزان به کمک‌های اضافی نیاز دارند، برای آنها وقت بیشتری می‌گذارند.)

انواع مشاوره

مشاوره ازدواج
مشاوره ازدواج که به معنای زوج درمانی هم می‌باشد به زوج‌ها کمک می‌کند تا اختلافات خود را حل و فصل کنند و رابطه خود را بهبود بخشند. مشاوره ازدواج برای زوج ها، ابزاری برای برقراری ارتباط بهتر، مذاکره در مورد تفاوت‌ها، حل مشکلات و حتی بحث برای سلامتی است. مشاوره ازدواج معمولا توسط متخصصین مجاز به عنوان مشاوران و متخصصان خانواده ارائه می‌شود. این درمانگران همان خدمات روان درمانی را به عنوان درمانگرهای دیگر ارائه می‌دهند، اما با تمرکز خاص – ارتباط دوگانه. مشاوره ازدواج اغلب کوتاه مدت است. شما ممکن است برای حل بحران خود فقط به چند جلسه مشاوره نیاز داشته باشید یا ممکن است چند ماه به مشاوره ازدواج نیاز داشته باشید، به ویژه اگر رابطه شما خیلی بد باشد. همانند روان درمانی فردی، معمولا یک مشاوره ازدواج سعی میکند هفته‌ای یکبار مراجعه کنندگان خود را ببیند مگر اینکه شرایط خاص باشد و به تعداد ملاقات بیشتری نیاز باشد.

مشاوره سلامت روانی
مشاور سلامت روانی، یک حرفه پزشکی است که به بیماران کمک می‌کنند تا سلامت روانی خود را بدست آورند. مشاوران، اغلب بیماران را به طور مداوم به عنوان بخشی از برنامه درمانی در نظر می‌گیرند. این متخصصان با انواع بیماران کار می‌کنند و ممکن است در درمان مشکلاتی مانند تروما، اعتیاد یا خدمات جوانان تخصص داشته باشند. این تخصص می‌تواند تعیین کند که آیا یک مشاور روانپزشکی درست کار می‌کند. به عنوان مثال، کسی که در کمک به کودکان متخصص است ممکن است در یک مدرسه کار کند. با این حال، این کار اغلب بالینی است و بسیاری از متخصصان در مراکز خصوصی، بیمارستان‌ها، مراکز توانبخشی و مراکز درمانی مشغول به کار هستند.