مشاوره روانشناسی چیست؟

مشاوره روانشناسی

مشاوره روانشناسی چیست؟

مشاوره روانشناسی چیست؟ 750 422 ارمغان رشد

زندگی مدرن میتواند بسیار استرس‌زا باشد. بسیاری از افراد برای مقابله با استرس، مشکلات شغلی، افسردگی، اضطراب و مشکلات روانی از خدمات مشاوره روانشناسی کمک می‌گیرند. این متخصصان با افراد و گروه‌های مختلفی روبره هستند که در مراحل مختلف زندگی دچار مشکل می‌شوند. مشاوره روانشناس علاوه بر گوش دادن به نگرانی‌های بیماران به آنها روش‌هایی برای حل مشکلات، مدیریت استرس، تغییر در زندگی، داشتن زندگی طبیعی و بهبود روابط پیشنهاد می‌دهد. پیش از انجام این کار، مشاوران روانشناسی با ارایه آزمون‌های مختلف و پرسش‌های متعدد به ارزیابی مراجعه کنندگان خود می‌پردازند. بسیاری از افراد فقط چند ماه یا چند سال با مشاوران روانشناس ملاقات می‌کنند، اما عده‌ای تا آخر عمر به یک مشاور نیاز خواهند داشت.

چه مشکلی برای گفتگو با یک مشاور روانشناسی مناسب است؟ پاسخ این است: هر چیزی که برای شما مهم است. برخی از مسائل مربوط به دانش آموزان عبارتند از:

– مشکلات روابطی
– استرس دانشگاهی
– اضطراب
– افسردگی
– سوء مصرف مواد
– نگرانی‌های جنسی
– مسائل مربوط به هویت

مشاوره روانشناسی اغلب مفاهیم جدیدی را ارائه می‌کند که از تحقیقات اخیر بدست آمده است. مشاوران روانشناسی علاوه بر مراقبت از بیمار به شناخت و جلوگیری از اختلالات اجتماعی، اختلالات فیزیکی و اختلالات روانی علاقه‌مند هستند (قبل از اینکه غیر قابل کنترل شوند). روانشناسان مشاوره معمولا تلاش خود را بر روی عوامل زیر متمرکز می‌کنند:

– عملکرد ناخودآگاه و آگاهی
– تجربه زندگی در حال حاضر، نه گذشته
– تأکید بر نقش عملکرد و پاسخگویی
– چگونگی مقابله با استرس و رفع اختلالات شدید روانی.

هنگامی که برای اولین بار مشاور خود را می‌بینید، فرصتی برای بحث در مورد مشکلات و نگرانی‌های خود بدست می‌آورید. مشاور شما در مورد بهترین برنامه برایتان صحبت خواهد کرد. شما ممکن است در طی 2-3 جلسه مشکل خود را رفع کنید اما گاهی ممکن است برای حل مسائل پیچیده‌تر به جلسات بیشتری نیاز داشته باشید. بنابراین، بسته به نوع و پیچیدگی مشکل‌ها ممکن است مشاور، شما را به یک درمانگر، مرکز بهداشت روانی یا بیمارستان خارج از محوطه دانشگاه معرفی کند.

مشاوره روانشناسی

شرح شغلی یک مشاوره روانشناس
روانشناسان مشاوره وضعیت و مشکلات فعلی بیماران خود را ارزیابی می‌کنند و سپس آنها را مشاوره می‌دهند. از آنجایی که آنها معمولا با افرادی کار نمی‌کنند که در معرض اختلالات شدید روانی قرار دارند، بیماران آنها معمولا درباره روابط، سوء مصرف مواد، مشکلات شغلی و مشکلات دیگر صحبت می‌کنند و از مشاورین راهنمایی میخواهند. مشاوران برای کمک به بیماران اغلب راهبردهای تغییر رفتاری را پیشنهاد می‌دهند. کودکان، نوجوانان و بزرگسالان همه میتوانند با مشاوران روانشناس مشورت کنند.

مشاوران روانشناس کجا کار می‌کنند؟
یک مشاوره روانشناسی در مراکز خصوصی و دولتی، مراکز توانبخشی، بیمارستان‌ها و سایر کلینیک‌های پزشکی، مراکز اجتماعی و دانشگاه‌ها مشغول به کار هستند.

تفاوت بین مشاوره و روانشناس بالینی
روانشناسان بالینی و مشاوران تحت آموزش‌های مختلف و مشکلات مختلفِ مراجعه کنندگان قرار می‌گیرند. یک مشاوره روانشناس معمولا با بیمارانی ملاقات می‌کند که در تلاش برای مقابله با تنش‌های روزمره هستند، در حالی که روانشناسان بالینی با بیماران مبتلا به اختلالات روانشناختی شدید، مانند اسکیزوفرنی یا اختلالات دوقطبی روبرو میشوند. به عبارت دیگر یک مشاوره روانشناس به مردم یاد می‌دهند که چگونه استرس را به درستی مدیریت کنند؛ در حالی که روانشناسان بالینی در درمان بیماری تخصص دارند.

اکثر روانشناسان مشاوره عمومی هستند و روانشناسان بالینی معمولا متخصص هستند. ممکن است یک روانشناس مشاوره تخصصی باشد؛ با این حال، آنها معمولا با افرادی روبرو هستند که در معرض انواع مشکلات قرار می‌گیرند. گرچه روانشناسان بالینی و مشاوران از راه‌های مختلفی استفاده می‌کنند، اما گاهی اوقات با بیماران مشابهی روبرو میشوند مانند افرادی که در معرض سوء مصرف مواد قرار می‌گیرند.

آموزش و پرورش برای مشاوره روانشناسی
برای شروع یک شغل مشاوره روانشناسی باید مدرک کارشناسی ارشد یا دکترای خود را در زمینه روانشناسی مشاوره بدست آورید. اگر مدرک کارشناسی ارشد خود را کسب کرده‌اید، احتمالا تحت نظارت یک دکتری روانشناس کار خواهید کرد. دانش آموزان تحصیلات تکمیلی که دوره کارآموزی را کسب می‌کنند، معمولا تجربه بالینی بیشتری کسب می‌کنند. انجمن روانشناسی آمریکا (APA) معمولا برنامه‌های دکترای روانشناسی مشاوره ارائه شده توسط دانشگاه‌هایی را می‌پذیرد که دوره‌های کارآموزی را می‌گذرانند.

هر جامعه‌ای مستلزم این است که چند مشاوره روانشناس داشته باشد تا مراقبت از بیمارها را انجام دهد و یا اقدامات خصوصی را برای رفع مشکلات بیماران ارائه کند. این مشاوران نیازهای بیماران را برآورده می‌کنند، در حالی‌که روش‌های آنها در هر کشوری متفاوت است. اکثر کشورها به تعدادی مشاوره روانشناس نیاز دارند که در این رشته دکترا داشته باشند. این افراد باید یک دوره کارآموزی بگذرانند و 1-2 سال تجربه کار قابل قبول را کسب کنند تا بتوانند به صورت حرفه‌ای کار کنند.