زوج‌درمانی اسلامی

زوج‌درمانی اسلامی

زوج‌درمانی اسلامی

زوج‌درمانی اسلامی 800 400 ارمغان رشد

اسلام در مورد خانواده و روابط نیکوی بین زن و شوهر آموزه‌های ارزشمندی ارائه کرده است که عمل کردن به آن‌ها، بنیاد خانواده را مستحکم می‌کند. بنابراین زوج‌های جوان می‌توانند از آموزه‌های اسلام و زوج‌درمانی اسلامی برای بهبود روابط خود استفاده کرده و خوشبخت‌تر شوند.

در اسلام جایگاه خانواده و روابط زناشویی بسیار تأکید شده و یکی از مهم‌ترین نهادهای اجتماعی به‌حساب می‌آید. از گذشته‌های دور مسلمانان روابط بین زن و مرد را به‌صورت قانونی و در چارچوب ازدواج مجاز می‌دانستند و مواردی مانند جدایی و طلاق از نظر اسلام ناپسند بود. از نظر اسلام زمانی که خانواده دچار مشکل شود؛ یعنی آسیب ببیند باید مداخله صورت گیرد و این مداخله می‌تواند به صورت یک جلسه زوج‌درمانی باشد.

هدف زوج‌درمانی از نظر اسلام
اسلام به عنوان یک دین کامل ایجاد یک رابطه سالم برای زن و شوهر را هدف اصلی زوج‌درمانی می‌داندو از نظر اسلام خانواده و زن و شوهر باید در کنار هم احساس رضایت و خوشبختی داشته باشند و در جهت رسیدن به خدا قدم بردارند. زوج‌درمانی از نظر اسلام با توجه به اهداف زیر تحقق پیدا می‌کند:

هر یک از زوج‌ها باید درک درستی از شخصیت خود و نقاط مثبت و منفی‌شان داشته باشند؛ در مقابل در مورد شخصیت همسر و نقاط قوت و ضعف آن نیز به درک درستی برسند. در نهایت نقاط مثبت خود را تقویت کرده و نقاط منفی خود را مهار کند. از نظر اسلام یک زوج خوب باید از مسئولیت‌های خود در زندگی باخبر بوده و آن‌ها را رعایت کند؛ یک زوج اسلامی باید از طریق ارتباطات مؤثر و حرف زدن منطقی با یکدیگر در ارتباط باشد و در زمان‌های مشکلات و تعارضات از طریق راه‌حل‌های مؤثر مانند مصالحه و ملایمت برخورد نمایند. قدرت در بین زن و شوهر باید به صورت عادلانه توزیع شده باشد و تنها یکی از زوجین بر دیگری سلطه نداشته باشد. در نهایت هر دو باید در جهت رشد و کمال یکدیگر تلاش کنند.

روش‌های زوج‌درمانی از نظر اسلام

مداخله روان‌شناختی: در این مداخله زوج‌ها باید در مورد معیارها، شناخت‌ها و نوع تفکر خود تجدیدنظر کرده و آن را اصلاح کنند. یکی از این موارد اصلاح نگاه به مقوله ازدواج است؛ ازدواج امر مقدسی است که دو نفر را در کنار هم تکمیل می‌کند. اصلاح دیدگاه نسبت به خود، اصلاح دیدگاه نسبت به همسر، اصلاح تفکر نسبت به زنان و اصلاح دیدگاه نسبت به مردان از جمله مداخله‌های روانشناسی از نظر اسلام در زوج‌درمانی است.

مداخله عاطفی: در مداخله عاطفی زن و شوهر باید به نیازهای عاطفی و جنسی یکدیگر پاسخ دهند؛ نیازهای عاطفی مثبت خود را ارتقا بخشیده و نیازهای عاطفی منفی را مهار کنند.

مداخلات رفتاری: در مداخلات رفتاری، اسلام زوجین را به ارتباط کلامی مثبت از طریق احترام و منطق دعوت می‌کند. ایجاد حالات غیر کلامی مناسب مانند حالات چهره، نوع صحبت و شرایط بدنی نیز در مداخلات رفتاری اهمیت دارد. باید در بین زوج‌ها به صورت اصولی و درست استفاده شود. برنامه‌ریزی و انجام کارها، تصمیم‌گیری در امور و مشورت یکی دیگر از مواردی است که اسلام در زوج‌درمانی به آن تأکید می‌کند.

مداخلات خانوادگی: در این نوع مداخلات اسلام زوجین را موظف می‌دارد که به مرزهای خانواده احترام بگذارند. همچنین حقوقی که بر گردن یکدیگر دارند را انجام دهند و سعی کنند توزیع قدرت در بین زن و شوهر به صورت عادلانه باشد.

مداخله اعتقادی: زمانی که زوج‌ها، خداوند بخشنده را ناظر بر کارها و رفتار خود بدانند؛ سعی می‌کنند زندگی، رفتار و گفتار خود را طبق آموزه‌های دینی و اسلامی قرار دهند.

درزمینهٔ زوج‌درمانی اسلامی مطالعات بسیار زیادی در ایران و کشورهای دیگر صورت گرفته است و هر یک از این مطالعات دیدگاه و دریچه‌ای تازه‌ای از مزایای زوج‌درمانی اسلامی را برای ما آشکار می‌کنند. به‌طور مثال طبق مطالعه‌ای که توسط محمود زاده و همکاران در سال 92 به چاپ رسیده زوج‌درمانی اسلامی می‌تواند میزان صمیمت زناشویی را بیشتر کند. نمونه آماری این پژوهش 20 زوج مراجعه کننده به مرکز مشاوره اصفهان بوده که به صورت تصادفی ده زوج برای گروه آزمایش و ده زوج به عنوان گروه کنترل در نظر گرفته شده اند؛ نتایج در این مطالعه نشان داد که زوج‌درمانی اسلامی توانسته صمیمیت و ابعاد صمیمیت زناشویی (صمیمیت عاطفی، ارتباطی، فیزیکی و اجتماعی) را زیادتر کند و این تنها بخشی از مزایای زوج‌درمانی اسلامی می‌باشد.