سؤالات زوج‌درمانی

سؤالات زوج‌درمانی

سؤالات زوج‌درمانی

سؤالات زوج‌درمانی 787 400 ارمغان رشد

جلسات زوج‌درمانی با هدف درک بهتر زنان و مردان برگزار می‌شود و درمانگر متخصص سعی می‌کند تا زوجین را به درک بهتری از یکدیگر برساند. همچنین ارتباطات بین آن‌ها را ارتقا ببخشد و کیفیت زندگی زناشویی را بالاتر ببرد. بسیاری از افراد در زندگی زناشویی خود مشکلاتی دارند و احساس می‌کنند باید به یک مشاوره زوج‌درمانی مراجعه کنند اما سؤالات زیادی ذهن آن‌ها را درگیر کرده است. در این مطلب تصمیم گرفتیم به برخی از سؤالات رایج افراد در زمینه زوج‌درمانی پاسخ دهیم. این سؤالات در مورد مفهوم جلسات زوج‌درمانی و مباحثی که در آن جلسات مطرح می‌شود است.

نشانه‌های وجود مشکلات در روابط بین زوجین:
شرایط زیر نشان‌دهنده مشکل در روابط زناشویی است و بهتر است به زوج درمان مراجعه شود:
– زمانی که دو زوج هیچ‌گونه مکالمه‌ای ندارند و بیشتر وقت خود را صرف کار، دوستان و شبکه‌های مجازی می‌کنند.
– زمانی که زوج‌ها به صورت متوسط یک رابطه جنسی معمولی ندارند و تختخواب‌های آن‌ها جدا شده است.
– زمانی که هر روز با یکدیگر بحث و دعوا دارند.
– زمانی که بین آن‌ها اعتمادی وجود ندارد.
– حتی زمانی که زوج‌ها با یکدیگر مشکلی ندارند و تنها حس می‌کنند با جلسات زوج‌درمانی می‌توانند کیفیت روابطشان را زیادتر کند.

1- آیا تنها در موارد اختلاف زناشویی باید به زوج درمان مراجعه کرد؟
طبق نظر کارشناسان بهتر است قبل از آنکه در زندگی مشترک به مشکل برخورد کنید به جلسات زوج‌درمانی بروید. در این صورت درمانگر می‌توانند روش‌های درست ارتباط برقرار کردن، حرف زدن و گوش کردن را به زوج‌ها بیاموزد؛ در این صورت قبل از وقوع مشکلات سخت می‌توانید از آن پیشگیری کنید.

2- چه زوج‌هایی به زوج‌درمانی نیاز دارند؟
هر زوجی با هر سن و شرایطی می‌تواند به زوج درمان مراجعه کند. شما می‌توانید قبل از ازدواج و بدون آنکه مشکلی داشته باشید به یک زوج درمان مراجعه کرده و در مورد نحوه زندگی کردن و برقراری ارتباط از او مشاوره بخواهید. زن و شوهرهای پیر و مسن نیز می‌توانند به این جلسات بروند و کیفیت زندگی خود را بیشتر از قبل کنند.

3- آیا در زوج‌درمانی در مورد روابط بین بچه‌ها و والدین نیز صحبت می‌شود؟
زوج‌درمانی در مورد روابط و ارتباطات بین زن و شوهرها است؛ جلسات درمانی که در آن والدین و بچه‌ها شرکت می‌کنند خانواده درمانی (family therapists) نام دارد. البته یک درمانگر می‌تواند به صورت هم زمان در هر دو زمینه تخصص داشته باشد.

سؤالات زوج‌درمانی

4- در زوج‌درمانی هر دو زوج باید در جلسه حضور داشته باشند؟
برای بازدهی بالاتر و رسیدن به نتایج مطلوب بهتر است هر دو نفر در جلسات مشترک زوج‌درمانی حضور داشته باشند تا درمانگر بتواند با تکنیک‌های زوج‌درمانی رابطه بین آن‌ها را اصلاح کرده و نحوه ارتباطات آن دو را بهبود ببخشد. با این حال اگر زوجین تمایل به شرکت در جلسات مشترک را ندارند؛ زوج‌درمانی به صورت انفرادی و در جلسات جداگانه‌ای انجام خواهد شد.

5- آیا همه افرادی که به زوج‌درمانی مراجعه می‌کنند روابطشان بهتر می‌شود؟
جواب این سؤال متأسفانه منفی است. یک درمانگر سعی می‌کند روابط بین زوج‌ها را بهتر کند و به هردو این مهارت را یاد دهد که چگونه با یک فرد با عقاید مختلف زیر یک سقف زندگی کنند. بنابراین درمانگر تنها نقش یک راهنما و مشاور را دارد و تا زمانی که زن و شوهر نخواهند در رفتار خود تغییر ایجاد کنند؛ این مشکل برطرف نمی‌شود. در برخی موارد مشکلات زناشویی به‌قدری زیاد است که با توجه به نظر درمانگر دو زوج با کمترین آسیب از هم جدا می‌شوند.

6- به کدام درمانگر اعتماد کنم؟
امروزه مؤسسات و نهادهای زوج‌درمانی بسیاری زیادی در شهرهای کوچک و بزرگ احداث شده‌اند؛ بهتر است قبل از مراجعه به این مؤسسات در مورد تخصص و تجربه درمانگر تحقیق و جست‌وجو کنید و سپس به آن مراجعه نمایید. یک درمانگر خوب باید شخص قابل اعتمادی باشد؛ در زمینه مورد نظر درس خوانده و تخصص و تجربه کافی داشته باشد. همچنین بتواند به‌خوبی با زوج‌ها ارتباط برقرار کرده و دانش خود را به آن‌ها منتقل کند. خوش‌رو و خوش‌برخورد باشد، اطلاعات به روزی داشته باشد و سعی کند به تمام حرف‌های زوجین گوش کرده و در نهایت از تکنیک‌های مناسب با آن استفاده کند. این نکته را در نظر داشته باشید که یک درمانگر خوب صرفاً یک درمانگر گران قیمت نیست.

7- مدت زمان جلسات زوج‌درمانی چقدر است؟
مدت زمان جلسات زوج‌درمانی به نوع مشکل شما و روش و تکنیک درمانگر بستگی دارد. در برخی موارد ممکن است مشکل آنقدرها آسان و ساده باشد که در مدت دو تا سه جلسه به پایان برسد؛ اما در برخی شرایط با توجه به شدید بودن مشکل و تکنیک‌های تخصصی درمانگر فرایند درمان چند ماه یا چند سال طول خواهد کشید.