نقش استرس دوران کودکی در آسیبهای روحی بزرگسالی

استرس در دوران کودکی

نقش استرس دوران کودکی در آسیبهای روحی بزرگسالی

نقش استرس دوران کودکی در آسیبهای روحی بزرگسالی 700 466 ارمغان رشد

آسیب فیزیکی به مرور درمان می شود، ولی آسیب روحی باقی می ماند.

یکی از بزرگترین مشکلاتی که آسیب های فیزیکی دوران کودکی به وجود می آورند، ایجاد استرس در بزرگسالیست. کودکانی که مورد آزار و اذیت قرار می گرفته اند، اساسا آسیب های فیزیکی و روحی را تجربه می کنند.
آسیب فیزیکی ممکن است درمان شود ولی تاثیری که بر روح و روان می گذارد، باقی می ماند. ترس، شک، خشم و ناامیدی نتیجه ی آزار و اذیت کودکان است که به مرور زمان ایجاد می شوند. شخصی که به طور مداوم اضطراب دارد، همه جا احساس خطر می کند و هیچ جا از دیدش امن نیست. شخص مضطرب زود واکنش نشان می دهد. برای درک شرایط صبر نمی کند، تنها عکس العمل نشان می دهد.
آیا تابه حال سعی کرده اید تا رنجی که در دوران کودکی داشته اید، به دلیل حس بدی که به شما می دهد ،فراموش کنید؟ آیا فکر کردن به آن دوران باعث می شود تا تپش قلبتان بیشتر شود، دستانتان عرق کند و در دست ها و پاهایتان احساس سوزش داشته باشید؟ آیا میزان استرستان از سایرین بیشتر است؟ آیا گاهی از سمت مردم و شرایط احساس خطرمی کنید؟ آیا احساس بهتر و امن تری دارد که به جای آرام بودن، همیشه هوشیار و منتظر خطر باشید؟
پاسخ بدن به استرس، عکس العمل سیستم عصبی است. به بیان دیگر پاسخ کوتاه مدت به خطر است. زندگی طولانی مدت با این اضطراب می تواند باعث ایجاد ناراحتی های فیزیکی شود که به مرور زمان به مشکلات روانی تبدیل می گردد.
در برخوردهای بسیار با بیمارانی که در دوران کودکی مورد آزار قرار گرفته اند، اثرات فیزیکی زیادی که از دوران کودکی با آن ها همراه بوده است، را شاهد بوده ام.این باور، که من در طی سی سال مشاوره به دست آورده ام، در تحقیقی به اثبات رسیده است.
مطالعات اخیر یو سی ال ای نشان می دهد : اضطراب دوران کودکی، پاسخ های عصبی به استرس را تغییر می دهد، و واکنش های عاطفی و فیزیکی را تشدید کرده و باعث می شود تا این واکنش ها دیرتر و دشوارتر فروکش کند.
کودکانی که تجربه ی آزار در کودکی را داشته اند ، در شرایطی از حالت استرس و اضطراب قرار می گیرند که طریقه ی پاسخ مغزشان به شرایط های گوناگون و استرس در زندگی آینده تغییر می کند. آن ها بسیار سریع واکنش نشان می دهند و بسیار دیر آرام می شوند.
انجمن روانشناسی آمریکا لیستی از اثرات منفی مربوط به استرس را تهیه کرده است؛ همانند : انقباض ماهیچه ای، سردرد، حملات آسم، تنفس سریع ودشوار ، مشکلات قلبی، فشار خون، التهاب دستگاه گردش خون، افزایش سطح کلسترول، اپینفرین و کورتیزول، مشکلات غدد فوق کلیوی، مقاومت در برابر انسولین، دیابت نوع دو، سوزش معده، مشکلات معدی و روده ای، سندروم تحریک پذیری روده.
به دلیل رابطه ی نزدیک بین چیزی که تجربه می کنیم و احساسی که داریم، افرادی که در کودکی مورد آزار قرار گرفته اند، باید مراقب این مشکلات سلامتی پنهان باشند.
استرس دوران کودکی می تواند بر جنبه های فیزیکی و روانی شخص در زندگی تاثیرات منفی داشته باشد.
می توان ناامیدی را نیز به لیست نتایج استرس اضافه کرد. در نهایت متوجه شدم که دلیل اینکه این افراد به طرز آسیب رسانی فکر و عمل می کنند،چیست. دانستن دلایل نقطه ی شروعی است برای پیدا کردن راه حل.

نویسنده: گرگوری ال ژانتز Gregory L.Jantz