تکنیک‌های زوج‌درمانی

تکنیک‌های زوج‌درمانی

تکنیک‌های زوج‌درمانی

تکنیک‌های زوج‌درمانی 711 400 ارمغان رشد

ماهیت تکنیک‌های زوج‌درمانی و میزان موفقیت آن‌ها در بین زن و شوهرها باعث شده بسیاری از زوج‌ها برای درمان به مراکز زوج‌درمانی مراجعه کرده و از این طریق روابط خود را بهبود ببخشند. امروزه درمانگرها از روش‌ها و تکنیک‌های خاصی در زوج‌درمانی استفاده می‌کنند که این روش‌ها بر اساس رویکرد درمانگر انتخاب می‌شود. همه این تکنیک‌ها در جای خود، موفقیت آمیز بوده و مؤثر است. اما در زوج‌درمانی مقدار این تکنیک‌ها مورد بحث نیست و کیفیت و محتوای آن‌ها اهمیت دارد و باعث اصلاح روابط و زندگی بهتر می‌شود.

تکنیک احساس محور
در تکنیک زوج‌درمانی احساس محور، درمانگر به شما کم می‌کند تا احساسات خود را بهتر بشناسید و به راحتی بروز دهید. در این صورت زن و شوهر به صورت دوستانه‌تری با هم ارتباط برقرار می‌کنند و این برقراری ارتباط می‌تواند مشکلات آن‌ها را حل کند. در این روش هدف برقراری ارتباط نزدیک بین زن و شوهر می‌باشد.

تکنیک قصه درمانی
در تکنیک قصه درمانی ماجرا و مشکلات زندگی شما به گونه‌ای از سوی درمانگر روایت می‌شود و شما به عنوان شخص سوم در بیرون از رابطه به آن گوش می‌دهید و قضاوت می‌کنید. در این صورت می‌توانید، بدون تعصب و بی طرفانه در مورد آن نظر دهید. در این تکنیک مهارت درمانگر بسیار اهمیت دارد و می‌تواند با حرف‌های نسنجیده دو طرف را تحریک کند.

تکنیک گوتمن
در این روش درمانگر تلاش می‌کند با استفاده از راهکارهای زیادی میزان عشق و علاقه و احترام بین زوج‌ها را بیشتر کند. در واقع هر یک از زوج‌های یاد می‌گیرند که با آرامش بیشتری مشکلات زندگی‌شان را حل کنند. زوج‌درمانی Gottman به شما می‌آموزد که با شریک زندگی‌تان در مورد آرزوها و احساسات خود حرف بزنید و به یکدیگر احترام گذاشته و همدیگر را تحسین کنید.

روش رفع وابستگی
در این روش درمانی زوج‌ها یاد می‌گیرند قسمت‌های غیر قابل انعطاف روابط خود را شناسایی کنند و با بررسی مشاجرات و درگیری‌ها راه حل را بیابند.

مشاوره فردی
مشاوره فردی در زوج‌درمانی زمانی اتفاق می‌افتد که یکی از زوج‌ها مایل نیست در جلسات مشترک شرکت کند. در این شرایط درمانگر مجبور است از روش مشاوره فردی استفاده کند؛ در این روش برای هر یک از زوج‌ها جلسات به صورت انفرادی برگزار می‌شود و وظیفه درمانگر در این تکنیک سخت‌تر می‌باشد.

تکنیک‌های زوج‌درمانی
زوج‌درمانی از راه دور
امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی روش‌های جدیدی پا به میدان نهاده‌اند که یکی از آن‌ها زوج‌درمانی از راه دور است. بسیاری از زوج‌ها از مراجعه به مشاوره امتناع می‌کنند و آن را عیب می‌دانند؛ این زوج‌ها می‌توانند به راحتی و با هزینه کمتری از این روش استفاده کنند. البته این روش مزایا و معایب خاص خود را دارد و ارتباطات رودررو در آن کم است؛ بااین‌حال این روش هم‌اکنون بسیار رایج شده و بسیاری از زوج‌ها از این روش توانسته‌اند مشکلات خود را حل کنند.

تکنیک‌های عملی زوج‌درمانی در خانه
وجود یک درمانگر و مشاور خانواده برای هدایت و تسهیل روابط و زندگی زناشویی، بسیار اهمیت دارد؛ اما شما می‌توانید بدون مشاور و در خانه نیز از این تکنیک‌های زوج‌درمانی استفاده نمایید. هر زوج می‌تواند با تلاش و انجام تکنیک‌های کاربردی در خانه، در راه پیشرفت و موفقیت خانواده خود گام بردارد و یک زوج موفق بسازد.

ایجاد اعتماد
اعتماد یکی از پایه‌های رابطه خوب و بدون مشکل است؛ این معیار می‌تواند به آسانی و از طریق قضاوت‌های نادرست و اختلافات زیر سؤال رفته و از بین برود. شما می‌توانید با استفاده از تکنیک‌های زوج‌درمانی در خانه مانع از آسیب دیدن رابطه‌تان شوید. در این قسمت می‌خواهیم چند تکنیک زوج‌درمانی در خانه را به شما آموزش دهیم:

فهرستی از فعالیت‌های سرگرم‌کننده برای خود و همسرتان بنویسد: یکی از بهترین راه‌ها برای ارتباط برقرار کردن با همسرتان، ایجاد تجربیات جدید است. شما می‌توانید در طول هفته ساعاتی را برای رفتن به موزه و سینما اختصاص دهید؛ سفر کردن در مکان‌های ناآشنا با یکدیگر می‌تواند شما را به هم نزدیک‌تر کند.

قبل از رفتن به رختخواب تمام مشکلات خود را با گفت‌وگو حل کنید: وقتی در زندگی مشکلی دارید و به حالت عصبانی به رختخواب می‌روید تا صبح به آن مسئله فکر می‌کنید و ممکن است رابطه‌تان با همسرتان را دچار مشکلات جدی‌تری کنید. با حل کردن مشکلات در اسرع وقت می‌توانید کیفیت زندگی‌تان را بالاتر ببرید.

ماهی یک بار بازی “ساعت صداقت” را در بین خود اجرا کنید: صداقت و راستگویی هدف هر رابطه موفق است؛ اما گاهی اوقات ممکن است زن و شوهرها مسائلی را از هم پنهان کرده و احساس خود را در مورد آن نگویند. بنابراین هرماه، یک بار این بازی را انجام دهید و در مورد چیزهایی حرف بزنید که ناراحتتان می‌کند. توافق کنید که در این ساعت از حرف‌های هم ناراحت نمی‌شوید.

شب‌ها وسایل ارتباطی را کنار بگذارید: سعی کنید شب‌ها زمانی که از کار فارغ می‌شوید با هم حرف بزنید. وسایل ارتباطی مانند گوشی‌های همراه تلویزیون و کامپیوتر را خاموش کنید و صد در صد انرژی خود را برای همسرتان بگذارید.

استرس نداشته باشید: استرس در رابطه سم است و می‌تواند فرد را تحریک، حساس و افسرده کند. بنابراین مشکلات را با هم حل کنید و سعی کنید استرس زندگی‌تان را کنترل نمایید.