نظریه‌های زوج‌درمانی

زوج درمانی

نظریه‌های زوج‌درمانی

نظریه‌های زوج‌درمانی 700 466 ارمغان رشد

در زندگی زناشویی، برخی از زوج‌ها بر سر مشکلات عاطفی، عدم برقراری ارتباط درست، خیانت، عدم ارضای نیازهای جنسی و … به بن بست می‌رسند و از نظر عاطفی از هم دور می‌شوند. در این مواقع در صورتی که به حفظ زندگی خود علاقه داشته باشند؛ به یک درمانگر و یا همان زوج درمانی مراجعه می‌کنند. در فرایند زوج‌درمانی یک فرد متخصص به نام درمانگر در خصوص احساسات و رفتار زوجین صحبت می‌کند و قادر است از طریق روش‌ها و تکنیک‌هایی که از نظریه‌های علمی به وجود آمده‌اند؛ زندگی مشترک زوج‌ها را مورد بررسی قرار دهد و سعی کند تغییرات لازم را به وجود بیاورد تا سو تفاهم‌ها و تعارض‌ها رفع شده و زندگی شیرین‌تر شود.

1- نظریه سیستم خانوادگی
در نظریه سیستم خانواده در زوج‌درمانی، درمانگر بر روی الگوهای ارتباطی، عمل و عکس‌العمل‌هایی تمرکز دارد که در محیط خانواده رخ می‌دهد. به طور کلی از دیدگاه نظریه سیستم خانوادگی، هر یک از زوج‌ها دارای یک سری معیارها هستند که در برابر تغییرات مقاومت می‌کنند و از این طریق سعی دارند تعادل عاطفی شخصی خود را حفظ کنند. درمانگر با استفاده از این نظریه سعی می‌کند زوج‌ها را از وجود این قواعد و معیارهای درونی مطلع کرده و به آنها کمک می‌کنند تا این معیارها را تغییر دهند. وقتی زوج‌ها توانایی برقراری ارتباط و صحبت کردن را ندارند؛ دچار سو تفاهم می‌شوند و فکر می‌کنند طرف مقابل آنها یک اصول تعیین شده‌ای را پذیرفته است. مثلاً زن پذیرفته که مرد شب‌ها یک ساعت دیرتر به خانه بیاید. این سوءتفاهم ممکن است ابعاد زیادتر و جدی‌تری از زندگی و سیستم خانوادگی را درگیر خود کند؛ بنابراین درمانگر با استفاده از این نظریه سعی می‌کند که این سو تفاهم‌ها و پیام‌های ناخواسته را از بین برده و با ایجاد ارتباط و حرف زدن مشکلات را حل کند.

2- زوج‌درمانی رفتاری و شناختی
در این نظریه زوج‌ها باید در مورد قضاوت‌های نادرستی که در مورد آن‌ها می‌شود؛ ایستادگی کرده و این سوءتفاهم‌ها را از بین ببرند. در این نظریه باید توقعات غیرواقعی تغییر داده شود و در ارتباطات و تعاملات از انتساب‌های نادرست و اشتباه استفاده نشود.

3- زوج‌درمانی رفتاری ارتباطی
این نظریه بر رفتار زوجین در رابطه تمرکز دارد؛ گاهی یک رفتار آنچه در ظاهر نشان می‌دهد نیست و در واقع یک پیام نهفته به طرف مقابل را نشان می‌دهد. در این نظریه درمانگر با استفاده از روش‌های رفتاری و عینی روابط بین همسران را بررسی کرده و آنها را اصلاح می‌کند تا اختلافات آنها از بین برود.

زوج درمانی

4- زوج‌درمانی عاطفی
در این نظریه بیش از رفتار، بر روی عواطف تمرکز می‌شود. در این نظریه زوج‌ها باید عواطف و احساساتی را شناسایی کنند که باعث ایجاد تعارض می‌شود تا به دنبال آن رفتارهای مشکل آفرین از بین برود. فردی که عصبانی است باید یاد بگیرد با کنترل خشم خود احساسات و عواطف طرف مقابل را درک کند.

5- زوج‌درمانی روان پویشی
در این نظریه درمانگر معتقداست که ریشه تمام مشکلات رفتاری در کودکی فرد و به صورت ناخودآگاه نهفته است؛ بنابراین سعی دارد بر امیال ناخودآگاه فرد دسترسی پیدا کند.

6- زوج‌درمانی هیجان مدار
در این نظریه درمانگر سعی می‌کند تا زوجین را از هیجانات درونی خود مطلع سازد تا میزان تعارض در بین آنها کم شود. از این رو هدف عمده‌ی این رویکرد این است که به زوجین کمک می‌کند تا نیازها و تمایلات اصلی و نگرانی‌های دل‌بستگی یکدیگر را شناسایی کرده و ابراز کنند. بنابراین ناامنی‌های دلبستگی زوجین کاسته می‌شود و دل‌بستگی ایمن بین آنها پرورش می‌یابد (جانسون2003).

7- زوج‌درمانی کوتاه‌مدت خود تنظیم بخشی
این نظریه سعی می‌کند تا هر یک از دو طرف را توانمند سازد تا بتوانند ساختارهای رفتاری شناختی و عاطفی خود را تغییر داده و این‌گونه بتوانند روابط بهتری با همسر خود داشته باشند. در این نظریه هر یک از زوجین درگیر فرانید خودارزیابی می‌شوند و این‌گونه می‌توانند روابط خود ر ا اصلاح کنند.