مشاوره تحصیلی انتخاب رشته دبیرستان

مشاوره تحصیلی

مشاوره تحصیلی انتخاب رشته دبیرستان

مشاوره تحصیلی انتخاب رشته دبیرستان 700 466 ارمغان رشد

انتخاب رشته در مقطع دبیرستان یکی از مراحل مهم و سرنوشت ساز برای دانش آموزان است و مسیر تحصیلی و شغلی آنها را رقم می زند. بنابراین این مرحله از تحصیل باید جدی گرفته شود و با علم و تجربه بالا یک انتخاب مناسب صورت بگیرد. انتخاب رشته دبیرستان یک انتخاب پایه و کلی و پیش زمینه‌ای برای ورود و تحصیل در دانشگاه است. بنابراین یک مشاوره تحصیلی خوب در دبیرستان می‌تواند در زمینه انتخاب رشته، به دانش آموزان کمک کرده و آینده شغلی و تحصیلی بهتری برای آنها رقم بزند.

طبق مقرارات آموزشی جدید در ایران، دانش آموزان در پایه نهم، باید انتخاب رشته انجام دهند؛ این انتخاب رشته بسیار مهم و حیاتی است. بنابراین مشورت با یک مشاوره تحصیلی می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. رشته‌های تحصیلی دبیرستان در چند دسته علوم تجربی، ریاضی، علوم انسانی، کاردانش و فنی حرفه‌ای تقسیم بندی می‌شوند؛ یک مشاوره تحصیلی باید با توجه به نمرات درسی، نمرات سه سال دوران متوسطه اول (هفتم، هشتم، نهم)، استعداد و نیازهای جامعه، راهنمایی‌های لازم را ارائه داده و مسیر درست را به دانش آموزان نشان دهد تا یک رشته خوب و مناسب را انتخاب کنند.

شرایط پذیریش افراد در رشته‌های تحصیلی در دبیرستان با هم تفاوت داشته و به نمرات تخصصی آن دروس و حداقل معدل دانش آموز مرتبط است. مثلاً رشته‌هایی مانند ریاضی و علوم تجربی به معدل بالاتری نیاز دارد. علاوه بر اصول و قواعد کلی که در انتخاب رشته لحاظ می‌شود؛ علاقه دانش آموز و آینده شغلی در رشته مورد نظر اهمیت دارد. مشاوره می‌تواند اطلاعات کافی در مورد رشته‌های تحصیلی، ضریب رشته‌ها و اهمیت درس‌های موجود در رشته‌ها را در اختیار دانش آموزان قرار دهد. علاوه بر این نمرات دانش آموز در سال‌های قبل را تجزیه و تحلیل کرده و وضعیت تحصیلی او را بسنجد و در مورد نیازهای جامعه و میزان موفقیت دانش آموز در آن رشته مشاوره‌هایی به او بدهد. در نهایت این دانش آموز است که با توجه به قوانین و محدودیت هایی که در انتخاب رشته وجود دارد؛ رشته مناسب و مورد علاقه خود را انتخاب می‌کند و در آن تحصیل می‌نماید. بنابراین نقش مشاوره تحصیلی دبیرستان بسیار پررنگ است؛ این مشاوره باید تحصیلات مرتبط و تجربه کافی داشته باشد، بنابراین شما نباید به مشاوره و راهنمایی افراد غیر متخصص (حتی اگر در بهترین دانشگاه‌های ایران در حال تحصیل باشند) توجه کنید و در این راستا به دنبال یک مشاوره با تجربه و با تحصیلات مرتبط باشید.

مشاوره تحصیلی

به طور کلی یک مشاوره باید در زمینه‌های زیر شرایط دانش اموزان را تجزیه و تحلیل کرده و اطلاعات کافی از آنها به دست آورد:
استعدادها و ویژگی‌های شخصی دانش آموزان: ویژگی‌های فردی و استعدادهای هر شخص در تحصیلات می‌تواند بر روی انتخاب رشته آن تأثیر بگذارد. کسی که در درس ریاضی هیچ گونه استعداد و توانایی ندارد نمی‌تواند وارد رشته علوم ریاضی شود. میزان هوش و نمرات درسی در انتخاب این رشته تحصیلی بسیار اهمیت دارد.
علاقه: ممکن است فردی از نظر درسی بسیار قوی باشد، مثلاً توانایی شرکت و پذیرش در رشته‌های ریاضی و تجربی را دارد اما به این رشته‌ها علاقه‌ای نداشته و دوست دارد در موسیقی و هنر تحصیل کند. در این موارد مشاوره می‌تواند با بررسی استعدادها و توانایی‌های دانش آموز در رشته هنر و بازار کار، دانش آموز را در این انتخاب حمایت کند.
نیاز جامعه: مشاوره باید در مورد رشته‌های تحصیلی اطلاعات کافی داشته باشد و از نیازهای جامعه به آن مطلع بوده و این اطلاعات را در اختیار دانش آموزان قرار دهد.

بنابراین انتخاب رشته در دبیرستان بسیار اهمیت داشته و آینده شغلی و تحصیلی و رشته دانشگاهی او را تحت تأثیر قرار می‌دهد. شما می‌توانید با یک انتخاب عاقلانه و استفاده از مشاوره‌های تحصیلی در دبیرستان و یا مشاوره‌های تلفنی اطلاعات کافی در این زمینه را به دست آورده و با اطمینان بیشتری وارد یک رشته تحصیلی شوید. انتخاب رشته تحصیلی در دبیرستان می‌تواند زندگی کلی شما را تحت تأثیر قرار دهد پس بهتر است این انتخاب آگاهانه باشد تا در سال‌های آتی پشیمانی به بار نیاورد.