وظایف مشاور مدرسه چیست؟

مشاور مدرسه

وظایف مشاور مدرسه چیست؟

وظایف مشاور مدرسه چیست؟ 780 410 ارمغان رشد

مشاوران مدرسه به دانش آموزان کمک می‌کنند تا مهارت‌های علمی و اجتماعی لازم را بدست آورند و بتوانند در اجتماع و زندگی موفق باشند. آنها دانش‌ و توانایی‌های دانش آموزان را ارزیابی می‌کنند و به آنها راهکارهایی ارائه می‌دهند تا بتوانند در مدارج تحصیلی و شغلی به پیشرفت‌های قابل توجهی دست پیدا کنند. آنها عمدتا در سطح ابتدایی تا دبیرستان کار می‌کنند، هرچند تعداد کمی از آن‌ها از طریق کالج‌ها و سازمان‌های دولتی به خدمات آموزشی و اجتماعی کمک می‌کنند، اما حضور آنها اهمیت بسیاری دارد. والدین، مطبوعات، مدیران و عموم مردم اغلب از آنچه که مشاوران مدرسه انجام می‌دهند تعجب می‌کنند در قدیم گمان می‌کردند که مشاوران مدرسه در دفتر می‌نشیند و برنامه‌های دانش آموزان را تغییر می‌دهند اما امروزه مشاوران مدرسه، اعضای حیاتی تیم آموزشی هستند. آنها به تمام دانش آموزان در زمینه‌های پیشرفت تحصیلی، حرفه‌ای و توسعه اجتماعی / عاطفی کمک می‌کنند و این اطمینان را می‌دهند که دانش آموزان روز به روز پیشرفت کنند. در وقع نیاز به راهنمایی و مشاوره همچنان رشد می‌کند و سال به سال بر میزان آن افزوده می‌شود. اداره آمار کارگری (BLS) نرخ رشد شغلی مشاوره را در سال‌های 2016 تا 2026 سیزده درصد پیش بینی می‌کند، که 7٪ بالاتر از میانگین ملی برای تمام مشاغل است.

وظایف مشاوره مدرسه بسیار متنوع‌تر از آنچه می‌باشد که بسیاری از افراد ممکن است درک درستی از آن داشته باشند. مشاوران مدرسه نه تنها به اطلاعات و دانش‌های اختصاصی نیاز دارند، بلکه باید از مهارت‌های مختلفی نیز برخوردار باشد تا بتوانند درک درستی از مشکلات دانش آموزان داشته باشند. برخی از مسئولیت‌های مشاوران مدرسه بسیار هیجان انگیز و بسیار حیاتی است. تحقیقات نشان می‌دهد که مشاوران حداقل 80 درصد وقت خود را به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به خدمت دانش آموزان اختصاص می‌دهند و اکثر این زمان‌ها از مشاوره مستقیم تشکیل شده است.

در ارتباط با دانش آموزان
مشاوران مدرسه از اطلاعاتی که از طریق تحصیلات رسمی آموخته‌اند، مانند کارشناسی ارشد مشاوره، کارشناسی راهنمایی و مشاوره و… برای ارائه مشاوره به یک یا چند نفر از دانش آموزان استفاده می‌کنند. این مشاوره ممکن است به دانش آموزان کمک کند تا مشکلات رفتاری، مشکلات مدیریت زمان، عدم مهارت‌های سازمانی، حل مشکلات بین فردی با دیگر دانش آموزان و یا سایر مشکلات شخصی خود را رفع کنند. مشاوران مدرسه‌ای که در دبیرستان مشغول به کار هستند، ممکن است به دانش آموزان در رسیدن به اهداف شغلی‌شان نیز کمک کنند. مشاوران مدرسه باید اطمینان حاصل کنند که مشاوره‌های آنها به دانش آموزان کمک می‌کند تا اطلاعات لازم را به دست آورند و امکانات بالقوه مالی و فرصت‌های کارآموزی را شناسایی کنند.

مشاور مدرسه

در ارتباط با معلمان و والدین
مشاوران مدرسه نه تنها با دانشجویان کار می‌کنند، بلکه در برخی موارد ممکن است معلمان یا والدین دانش آموزان را در روند مشاوره قرار دهند. به عنوان مثال، مشاوران ممکن است با معلمان ارتباط برقرار کنند تا راهکارهایی برای کمک به دانش آموزان ایجاد کنند. مشاور مدرسه همچنین ممکن است با والدین کودک ملاقات کند تا راه‌هایی را مورد بحث قرار دهند که می‌تواند به تسهیل یادگیری در خانه کمک کنند و پیامدهای یادگیری را افزایش دهند. مشاوران مدرسه همچنین ممکن است با معلمان و والدین در مورد دانش آموزانی ارتباط برقرار کنند که دارای مسائل بهداشت روانی هستند یا کسانی که مسائل رفتاری شدید دارند.

مراجعه دانش آموزان به مراکز درمانی مجهز
در برخی موارد، ممکن است مشاوران مدرسه مشکلاتی را ببینند که در سطح مدرسه قابل حل نباشد. در این شرایط، یک مشاور مدرسه ممکن است دانش آموزان را به مراکز درمانی مجهز انتقال دهند تا مشکلات و نگرانی‌های دانش آموزان را درمان کنند. به عنوان مثال، یک مشاور مدرسه ممکن است به والدین توصیه کند که فرزندشان را تحت آزمایشات روانشناسی قرار دهند. طبق قوانین مربوط به رفاه کودکان، یک مشاور مدرسه همچنین باید موارد مربوط به سوءاستفاده از کودک را به مقامات مربوطه گزارش دهد.

شرکت در کمیته‌های حمایت از رفاه و آموزش دانش آموزان
مشاوران مدرسه بخشی جدایی ناپذیر حمایت از دانش آموزان هستند. مشاوران مدرسه درباره دانش آموزانِ مضطرب با سایر اعضای کمیته بحث می‌کنند و اطلاعات مربوط به رفاه دانشجویی و مسائل مربوط به حمایت آموزشی را جمع آوری و به اشتراک می‌گذارند. به عنوان بخشی از این وظایف، مشاوران مدرسه همچنین ابتکاراتی را هماهنگ و ارزیابی می‌کنند که رفاه دانش آموزان را ارتقاء می‌دهند و استانداردهای یادگیری را توسعه می‌دهند.

ارزیابی و بهبود برنامه مشاوره
مشاوران مدرسه باید تلاش کنند تا برنامه مشاوره را بهترین راه ممکن برای دانش آموزان بدانند. وظیفه مشاور مدرسه این است که از شیوه‌های متنوعی استفاده کند و زمینه‌های بهبود مسائل را شناسایی کند. مشاوران پس از آن باید توصیه‌های خود را با هیئت مدیره یا مدیر مدرسه و کمپین ارائه کنند تا نتایج بهتری حاصل شود.

کار کردن به عنوان یک مشاور مدرسه می‌تواند چالش برانگیز باشد، اما این متخصصان معتقدند که چنین مسئولیت‌هایی با پاداش های بزرگی همراه است.