چگونه مشاوره تحصیلی شویم؟

مشاوره تحصیلی

چگونه مشاوره تحصیلی شویم؟

چگونه مشاوره تحصیلی شویم؟ 750 439 ارمغان رشد

مشاوره تحصیلی موقعیت بسیار مهم و با ارزشی در نظام آموزشی محسوب می‌شود. یک مشاور تحصیلی می‌تواند به یک دانش آموزان کمک کند تا با مسائل شخصی، چالش‌های تحصیلی، آماده سازی و برنامه ریزی برای آینده درست برخورد کنند. برای کسانی که علاقه‌مند به کار با دانش آموزان هستند، تبدیل شدن به یک مشاور تحصیلی می‌تواند یک گزینه عالی باشد. هشت ویژگی وجود دارد که معمولا توسط مشاوران بزرگ به اشتراک گذاشته می‌شود.

چگونه یک مشاور تحصیلی شویم؟

1- با دانش آموزان دوست باشیم
یکی از مهمترین ویژگی‌های یک مشاور تحصیلی، توانایی دوستی با دانش آموزان است. مشاوران مدرسه برای اینکه بتوانند موثرتر باشند باید بتوانند اعتماد دانش آموزان را به دست آورند. به منظور ایجاد ارتباط با یک دانش آموز، مشاوران تحصیلی احتمالا باید بتوانند با آنها دوست باشند. هنگامی که آنها یک رابطه دوستانه با دانش آموزان ایجاد می‌کنند، می‌توانند به دانش آموزان کمک کنند.

2- در زمان‌های لازم دستور دهیم
در حالی که برای یک مشاور، دوستی با یک دانش آموز اهمیت بسیاری دارد، اما این دوستی باید به‌گونه‌ای باشد که بتوانند در زمان‌های لازم دستور بدهند. یک مشاور تحصیلی باید مسیری را برای دانش آموزان فراهم کند تا بتوانتد انتخاب‌های مناسبی را انجام دهند. در موارد خاص، دانش آموزان به مشاورانی نیاز دارند که توانا باشند و حتی بتوانند دانش آموزان را به خاطر اشتباهاتشان مجازات کنند.

3- توانایی ارزیابی دانش آموزان را داشته باشیم
بخش بزرگی از مشاوره تحصیلی این است که یک مشاور، ارزیابی دقیقی در مورد توانایی دانش آموزان خود داشته باشد. این به دانش آموزان کمک خواهد کرد تا بهتر در مورد آینده خود تصمیم بگیرند. بر اساس این ارزیابی‌ها، یک مشاور می‌تواند به یک دانش آموز کمک کند تا برای پس از فارغ التحصیلی خود برنامه ریزی کند. این می‌تواند شامل پیدا کردن یک شغل تمام وقت، رفتن به یک مدرسه و یا برخی چیزهای دیگر باشد.

4- توانایی ترفیع و ارتقاء دانش آموزان را داشته باشیم
یکی دیگر از مهارت‌های مهمی که همه مشاوران تحصیلی باید داشته باشند توانایی ترفیع و ارتقاء دانش آموزان است. یکی از مهمترین وظایفی که یک مشاور دارد، کمک به دانش آموزان برای رفتن به دانشگاه است. یک مشاور تحصیلی خوب قادر خواهد بود تا مهارت‌های دانش آموزان را برجسته کند و آنها را برای رفتن به دانشگاه آماده کند.

مشاوره تحصیلی

5- مهارت‌های سازمانی داشته باشیم
بهترین ویژگی که برای هر مشاور تحصیلی مهم است، توانایی سازماندهی کردن است. اکثر دبیرستان‌ها در سراسر کشور دارای منابع محدودی برای اختصاص دادن به مشاورین هستند. به همین دلیل، بسیاری از مشاوران مسئول ده‌ها دانش آموز در سراسر مدرسه هستند. برای اطمینان از این که تمام دانش آموزان به درستی مشاوره می‌شوند، یک مشاور تحصیلی باید یک سیستم سازمانی کافی داشته باشد. این سیستم به او کمک می‌کند تا بتواند دانش آموزان را به بهترین نحو ممکن راهنمایی کند.

6- مدرک معتبری داشته باشیم
مشاوران تحصیلی باید مدرک معتبری داشته باشند، زیرا آنها یک عنصر جامع از کل نظام آموزشی هستند. برنامه های مشاوره تحصیلی علاوه بر دانش آموزان، تاثیر مثبتی بر چند گروه از افراد در نظام آموزش و پرورش دارد. مشاوران تحصیلی برای دانش آموزان، والدین، معلمان، مدیران و پرسنل خدمات برنامه ریزی می‌کنند، بنابراین باید دانش کافی داشته باشند.

7- از والدین حمایت کنیم
حمایتی که مشاوران مدرسه از والدین و سرپرستان ارائه می‌دهند، همان قدر اهمیت دارد که حمایت آنها از دانش آموزان اهمیت دارد. آنها ممکن است مشاوره و بحث‌های فردی با والدین یا سرپرستِ دانش آموزان را تسهیل کنند تا اطمینان حاصل شود که همه برای حل مسائل مربوط به دانش آموزان در یک صفحه قرار می‌گیرند، چه این تصمیم‌گیری یک تصمیم‌گیری انضباطی باشد یا مواد آموزشی خاص و یا تحریکات اجتماعی باشد. مشاوران مدرسه حتی ممکن است به والدین آموزش دهند تا به عنوان یک منبع برای دانش آموزان باشند و مشکلات مربوط به آنها را حل کنند. آنها همچنین اطمینان می‌دهند که دانش آموزانِ دارای نیازهای خاص یا توانایی‌های خاص را درک کنند. هنگامی که والدین نیاز به حمایت اضافی دارند، مشاوران به آنها کمک می‌کنند تا آن را پیدا کنند، چه در سیستم مدارس و چه در جامعه.

8- از معلم حمایت کنیم
مشاوران مدرسه با تکمیل تیم خود می‌توانند به طور موثر به اهداف و نیازهای آموزشی دانش آموزان پاسخ دهند و با افزایش دستاوردهای دانش آموزان، به معلمان کمک بسیاری کنند. آنها می‌توانند با ایجاد برنامه‌های کلاسی و فعالیت گروهی نیازهای دانش آموزان را برآورده کنند. مشاوران، منابع را با معلمان جمع آوری و به اشتراک می‌گذارند تا کارکنان مهارت‌های خود را در مدیریت کلاس درس و اثربخشی تدریس افزایش دهند. آنها همچنین دانشجویان را در کلاس درس و یا زمین بازی مشاهده می‌کنند و معلمان را به عنوان راهنما، راهنمایی می‌کنند. مشاوران مدرسه سوابق دانش آموزان را نیز بررسی می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که معلمان وظایف خود را درک کرده و برای تسهیل کارها تلاش میکنند.