مشاوره تحصیلی چیست؟

مشاوره تحصیلی

مشاوره تحصیلی چیست؟

مشاوره تحصیلی چیست؟ 700 358 ارمغان رشد

مشاوره در هر زمان از زندگی مفید و کارساز است. وقتی شما در یک مرحله از زندگی با مشکلات دسته و پنجه نرم می‌کنید؛ یک مشاوره می‌تواند بدون تعصب، راه درست را به شما نشان داده و با توجه به موقعیت و شرایط شما را به اهداف زندگی‌تان برساند. به طور مثال مشاوره خانواده در زمینه‌هایی مانند مسائل قبل از ازدواج، بعد از ازدواج مانند همسرداری، فرزند داری، تربیت فرزندان، خیانت، طلاق و بسیاری از موارد دیگر به افراد کمک می‌کند و حتی می‌تواند زندگی آن‌ها را نجات دهد. در این راستا مشاوره تحصیلی نیز در زندگی و تحصیلات دانش‌آموزان و دانشجویان نقش مهم و غیر قابل انکاری دارد و آینده تحصیلی و موفقیت یک فرد در جامعه تا میزان زیادی به آن بستگی خواهد داشت.

منظور از مشاوره تحصیلی، دستور دادن و نصیحت کردن نیست؛ هیچ وقت یک مشاوره تحصیلی شما را مجبور به انجام یک کار نمی‌کند. در فرایند مشاوره تحصیلی یک مشاور با مراجع خود، رابطه دوستانه‌ای دارد و با توجه به دانش و مهارتی که داشته و در این راه کسب کرده است؛ سعی می‌کند با توجه به نیازهای فرد به او کمک کند تا هرچه سریع‌تر به اهداف آموزشی خود برسد.

افراد در هر مقطع تحصیلی خود می‌توانند از مشاوره تحصیلی استفاده کنند؛ در واقع مشاوره تحصیلی برای کمک به افراد، در هر مقطع تحصیلی و برای دستیابی به نیازهای آموزشی و حرفه‌ای‌شان به وجود آمده است. مشاوره تحصیلی در تمام مقاطع، نقش مشترکی ایفا می‌کند؛ اما تفاوت‌هایی با هم دارند. به طور مثال در یک مقطع از تحصیلات، مشاوره تحصیلی می‌تواند با توجه به علاقه، استعداد و ویژگی‌های فرد و شرایط جامعه در مورد انتخاب رشته به او کمک کند؛ تجزیه‌وتحلیل میزان هوش دانش‌آموز، نمرات درسی، علایق و استعدادها در کنار شرایط و قوانین جامعه در این تصمیم‌گیری تأثیرگذار هستند و یک دانش‌آموز نمی‌تواند بدون مشاوره تحصیلی این کار را با موفقیت پشت سر بگذارد. انتخاب رشته تحصیلی مناسب با علایق و نیازهای جامعه بسیار اهمیت داشته و پایه و اساس آینده شغلی فرزندان است. در کنار آن طی کردن مسیر تحصیلی با موفقیت، جلوگیری از افت‌های تحصیلی و مشکلات درسی و روحی و روانی که افراد در این پروسه به آن مواجه می‌شوند؛ بر عهده مشاوره تحصیلی است و یک مشاوره تحصیلی خوب می‌تواند شما را به اهدافتان برساند.

مشاوره تحصیلی

به طور کلی یک مشاوره تحصیلی به عنوان یک راه حل مؤثر و با تجزیه‌وتحلیل نیازهای افراد و منابع که در دسترس دارند؛ به دانش‌آموز یا دانشجو کمک می‌کند تا از مسیر راحت‌تر و بهتر به اهداف تحصیلی خود برسد. یک مشاوره تحصیلی موفق فرد را وادار به انتخاب یک هدف خاص نمی‌کند و تنها او را در راه رسیدن به اهداف و علایق خود یاری می‌دهد.

همانطور که اشاره شده، مشاوره تحصیلی در هر مقطع اهداف مختلفی را دنبال می‌کند؛ به طور مثال مشاوره تحصیلی مناسب دانش‌آموزان و دانشجویان را در زمینه‌های زیر یاری می‌دهد:
– انتخاب رشته مناسب
– یادگیری مهارت‌های مطالعه،
– رفع مشکلاتی که باعث افت و ضعیف شدن درس آن‌ها می‌شود
– کنترل استرس و اضطراب‌هایی که دانش‌آموزان و دانشجویان در طول مدرسه و در ایام امتحانات به آن دچار هستند
– روش‌های موفقیت در زمینه تحصیلی و در نهایت کمک‌های روحی و روانی که فرد را در مدرسه و دانشگاه دچار تزلزل کرده است.

بنابراین نقش یک مشاوره تحصیلی از دبستان و تا دانشگاه اهمیت دارد و مسئولین مدارس و پدر و مادرها باید به آن دقت و توجه کنند.

کلام آخر…
انتخاب یک مشاوره تحصیلی در هر مقطع از تحصیلات فرد بسیار اهمیت دارد، شما با انتخاب یک مشاوره تحصیلی ماهر و با تجربه و با تکیه بر مشورت‌ها و راهنمایی آن، می‌توانید آینده تحصیلی خوبی برای خود رقم بزنید و با احتمال بیشتری در دانشگاه و شغل مورد نظرتان مشغول شوید. امروزه مشاوران تحصیلی در دبستان‌ها، دبیرستان‌ها و دانشگاه‌ها فعالیت می‌کنند و به راحتی در دسترس هستند. علاوه بر این شما می‌توانید از مشاوره‌های غیر حضوری و از طریق تلفن، ایمیل و راه‌های مجازی دیگری در ارتباط باشید و از مزایای آن‌ها بهره‌مند شوید. بنابراین بهتر است با دید باز و تحقیق و جست‌وجو یک مشاوره تحصیلی خوب برای خود و یا فرزندانتان انتخاب نمایید.