بعد از خیانت چه باید کرد؟

خیانت

بعد از خیانت چه باید کرد؟

بعد از خیانت چه باید کرد؟ 750 422 ارمغان رشد

خیانت یکی از بدترین تجربه‌هایی است که می‌توانید در یک رابطه داشته باشید؛ این اتفاق تأثیرات منفی و مخربی بر روح و روان شما می‌گذارد و اعتماد شما را خدشه‌دار خواهد کرد. خیانت یک تجربه مشترک دردآور در زندگی است که در برخی موارد باعث از بین رفتن رابطه خواهد شد و در برخی موارد نادر نیز دو نفر برای بار دیگر به هم اعتماد کرده و زندگی خود را ادامه می‌دهند.

در مقوله خیانت با دو جبهه مواجه هستیم. فردی که خیانت دیده و فردی که خیانت کرده است. در این مطلب می‌خواهیم در مورد هر دو این اشخاص حرف برنیم.

جبهه اول: فرد خیانت کننده، بعد از خیانت چه باید بکند؟
اگر در رابطه خود خیانت کرده‌اید از خودتان این سؤال را بپرسید: آیا باز هم آن را تکرار می‌کنم؟ ازدواج و رابطه شما بعد از خیانت، به پایان نرسیده است. اگر از صمیم قلب از خیانت خود پشیمان هستید؛ می‌توانید این رابطه را نجات دهید. اگر می‌خواهید در مقابل همسرتان اعتراف کنید؛ در ابتدا باید بدانید که این کار را برای رها شدن از عذاب وجدان انجام می‌دهید و یا واقعاً همسرتان را دوست دارید و می‌خواهید رابطه‌تان را حفظ کنید. بنابراین برخی از زندگی‌ها و روابط، بعد از خیانت به پایان می‌رسند و برخی نیز ادامه پیدا می‌کنند؛ 50 درصد قضیه به شما بستگی دارد. برای ادامه رابطه باید اعتماد همسرتان را جلب کنید. بنابراین اگر خیانت کرده‌اید با استفاده از نکات و راهنمایی‌های زیر زندگی خود را حفظ کنید.

خیانت را کنار بگذارید: هیچ ارتباط مخفیانه‌ای با شخص دیگر نداشته باشید. برای جلب اعتماد همسرتان باید خیانت و روابط پنهان خود را کنار بگذارید.

دروغ نگویید: خیانت خود را توجیه نکنید و با استفاده از دلایل و دروغ‌های مصلحتی آن را نپوشانید.

مسئولیت خود را بپذیرید: اشتباه خود را بپذیرید و برای این کار از همسرتان عذرخواهی کنید.

صادق باشید: اگر می‌خواهید رابطه‌تان مثل قبل شود؛ باید هم با خودتان و هم باهمسرتان صادق باشید.

به وعده‌های خوب عمل کنید: اگر به همسرتان در مورد کاری، قول می‌دهید؛ آن را انجام دهید. وعده‌های خود را زیر پا نگذارید. اگر نمی‌توانید فرد خوش‌قولی باشید به سمت همسرتان بازنگردید.

مخفی‌کاری نکنید: بعد از خیانت سطح اعتماد همسرتان کم می‌شود؛ بنابراین بهتر است چیزی برای مخفی کردن نداشته باشید. گوشی‌تان در دسترس باشد و به‌صورت مشکوکانه تماس برقرار نکنید. اگر می‌گویید به‌جای خاصی می‌روید؛ حتماً بروید.

به همسرتان زمان دهید: جلب اعتماد دوباره نیازمند زمان است و شما باید نهایت تلاشتان را کنید.

بیشتر از قبل باهمسرتان وقت بگذرانید: شب‌ها برنامه‌ریزی کنید و شام بیرون بروید. ساعت‌های زیادی را باهمسرتان بگذرانید تا علاقه‌مند شود.

به مشاوره بروید: اگر همسرتان برای دریافت مشاوره آمادگی دارد؛ مخالفت نکنید و باهم به جلسات زوج‌درمانی بروید.

اگر همسرتان مایل به ادامه زندگی نبود و از هم جدا شدید؛ سعی کنید زندگی بهتری برای خود بسازید. خود را ببخشید و سعی کنید رابطه جدید خود را بر مبنای اعتماد بنا کنید و هیچ‌گاه از اعتماد همسرتان سو استفاده نکنید.

خیانت

جبهه دوم: فرد خیانت دیده، بعد از خیانت چه باید بکند؟
اگر در رابطه زناشویی خود خیانت دیده‌اید؛ شرایط روحی شما بسیار بدتر است و تصمیم‌گیری برای شما اندکی سخت می‌باشد. بنابراین بهتر است دست‌به‌کار عجولانه‌ای نزنید و تصمیمات مهم را به زمان دیگری موکول کنید.

نفس عمیق بکشید و گریه کنید: در این شرایط، گریه کردن یا فریاد زدن تا حدود زیادی غم و غصه درونی‌تان را خالی می‌کند و شرایط روحی بهتری برای شما به وجود می‌آورد. بنابراین سعی کنید غم و غصه خود را فرو نبرید.

با دوستان مورد اعتمادتان حرف بزنید: با دوستان مورد اعتمادتان حرف بزنید؛ اما تصمیم نهایی خود را به زمان بهتری موکول کنید. برخی از دوستان ممکن است از روی علاقه، شما را تشویق به کاری کنند؛ مراقب باشید که عجولانه تصمیم نگیرید.

درمورد علت خیانت از همسرتان سؤال کنید: پیش‌داوری و پیش‌بینی نکنید و برای حرف‌های او گوش شنوا باشید. علت خیانت را از او بپرسید و دلایل او را بشنوید.

وضعیت خود را ارزیابی کنید: آیا در امان هستید؛ در کنار همسرتان و در آن خانه امنیت دارید؟ اگر نه سعی کنید به سرعت از خانه بیرون بروید و شب را در خانه دوستانتان بگذرانید.

شما مقصر نیستید: شریک زندگی‌تان تعهد و وفاداری را زیر پا گذاشته و شما مقصر نیستد. اگر او در رابطه با شما مشکلی داشته؛ باید آن را با شما در میان می‌گذاشت و مشکل را حل می‌کرد. خیانت او هیچ توجیهی ندارد و شما مقصر نیستید.

گزینه‌های خود را ارزیابی کنید: حداقل تا 24 ساعت در مورد جدایی یا ادامه زندگی تصمیم نگیرید. بعد از آرام شدن شرایط، بهتر است تصمیم بگیرید و شرایط را ارزیابی کنید. آیا دلایل همسرتان برای خیانت توجیه‌کننده بود؟ آیا می‌توانید او را ببخشید و زندگی خود را ادامه دهید؛ یا این چندمین بار است که خیانت کرده و دیگر راهی برای بخشش وجود ندارد.

از رسانه‌های اجتماعی دوری کنید: بدترین کار، واکنش به‌صورت آنلاین و از طریق شبکه‌های مجازی است. در این صورت ارتباطات چهره به چهره وجود ندارد و ممکن است حرف‌ها از روی احساسات نباشد. بر روی پروفایل و یا اینستاگرام، عکس‌های جعلی و شاد به اشتراک نگذارید و حس حسادت همسرتان را تحریک نکنید.

به فکر انتقام نباشد: اگر بخواهید برای انتقام از همسرتان دست به خیانت بزنید؛ هم از نظر روحی به خود آسیب زده‌اید و هم جایی برای بازگشت نمی‌گذارید.

اتفاق را بپذیرید: در بیشتر موارد افراد دست به انکار می‌زنند و خیانت همسرشان را باور نمی‌کنند. با پنهان کردن و نپذیرفتن مشکل، مشکلتان از بین نمی‌رود. بنابراین بهتر است با آن مواجه شوید و آن را حل کنید.

مراقب خودتان باشید: در این شرایط فرد خیانت دیده، ممکن است در غم و اندوه فرو برود. غذا نخورد و یا در خوردن غذا زیاده‌روی کند. برخی افراد نیز به مواد مخدر، سیگار و الکل روی می‌آورند. یادتان نرود هیچ‌چیز مهم‌تر از خودتان و سلامتی‌تان وجود ندارد. پس بهتر است مراقب خودتان باشید و با این اتفاق کنار بیایید.