راههای تبدیل احساس خجالت به اعتماد به نفس در کودکان

تقویت حس اعتماد به نفس در کودک

راههای تبدیل احساس خجالت به اعتماد به نفس در کودکان

راههای تبدیل احساس خجالت به اعتماد به نفس در کودکان 700 350 ارمغان رشد

شش راه برای کمک به فرزندتان تا حس خجالت او را به اعتماد به نفس تبدیل کنید.

وقتی که احساس خجالت تنها راهی است که دارند. شما می توانید به آن ها کمک کنید.

کودکان احساس خجالت می کنند زیرا از صحبت کردن می ترسند (می ترسم من را سرزنش کنند) و یا اعتماد به نفس پایینی دارند (من موضوع جالبی برای گفتن ندارم).

زمانی که یک کودک احساس خجالت می کند، تنها راهی است که برایش باقی مانده است. به عنوان والدین می توانید به او در بالا بردن اعتماد به نفسش کمک کنید.

در اینجا شش راه ساده برای شروع وجود دارد:

اجازه دهید که فرزندتان جمله اش را تکمیل کند.

بسیاری از والدین در میان صحبت فرزندانشان صحبت می کنند ونظر خودشان را اعلام می کنند و یا بدتر از آن، جمله ی فرزندشان را آن ها کامل می کنند.

این به اعتماد به نفس کودکتان کمکی نمی کند (با خود فکر می کند: حتما چیزی که می گفتم جالب نبوده است). بعد از اینکه صحبت فرزندتان پایان یافت، می توانید عقاید و نظرات خود را به او بگویید.

حرف او را قطع نکنید.

سرزنش نکنید.

تضمین می کنیم که اگر فرزندتان بداند که شما او را سرزنش می کنید، دیگر با شما صحبت نخواهد کرد. والدین اغلب متعجب می شوند که چرا زمانی که از فرزندشان سوالی می پرسند، با نمی دانم روبه رو می شوند.

گوش دهید.

اینکه کودکان بخواهند حرف هایشان را با دیگران، به ویژه افرادی که مورد اعتماد آن ها هستند در میان بگذارند، امری طبیعی است. اگر فرزند شما احساس کند که در میان گذاشتن حرف هایش با شما با قطع کردن صحبت، سرزنش و بی توجهی مواجه نمی شود، آسان تر صحبت می کند. و می بینید که شخصیت وی شکوفا می شود.

تحسین کنید.

با تاکید می گویم، اگر فرزندتان حرف با ارزش و قابل تحسینی زد، او را تحسن کنید. ما همگی تحسین را دوست داریم. حس خوبی ایجاد می کند که دوست داریم بیشتر آن را بشنویم. به بیان دیگر به ما انگیزه می دهد تا دوباره کاری را انجام دهیم که مورد تحسین واقع شویم. تحسین می تواند به شدت اعتماد به نفس را بالا ببرد.

خودتان را امتحان کنید.

در کجای نمودار خجالت قرار دارید؟ (10= اعتماد به نفس بالا و 0=به شدت خجالتی). آیا برای فرزندتان یک الگوی خجالتی هستید؟ اگر پاسختان مثبت است، بهتر است تا قدمی برایش بردارید. هم برای خودتان و هم برای فرزندتان.

شما می توانید با خودیاری شروع کنید و یا حتی به یک متخصص مراجعه کنید.

این راه حل ها به شما کمک می کند تا بتوانید اعتماد به نفس فرزندتان را افزایش دهید. البته دلایل دیگری نیزبرای خجالتی بودن کودکان وجود دارد ولی این می تواند یک شروع باشد.

هدف این است که فرزندتان از یک دوران کودکی شاد و سالم لذت ببرد و یک زندگی شاد و با اعتماد بنفس بسازد.

نویسنده: سوزان گلب Suzanne Gelb