عوارض روحی و جسمی خیانت

خیانت

عوارض روحی و جسمی خیانت

عوارض روحی و جسمی خیانت 775 473 ارمغان رشد

اگر همسر و نامزدتان به شما خیانت کرده است؛ بی‌شک حال روحی خوبی ندارید؛ عصبانی و سردرگم هستید و دوست دارید تنها باشید. در این شرایط فرد خیانت دیده ممکن است به دنبال علت خیانت همسر خود باشد و با حالات روحی نامناسب خود واکنش‌های منفی بروز دهد.

اگر فرد نتواند با این اتفاق کنار بیاید ازنظر جسمی و روحی آسیب‌های زیادی به او وارد می‌شود که عواقب آن ممکن است تا مدت‌ها باقی بماند. برخی افراد دچار خشم و عصبانیت، افسردگی و شوک می‌شوند و ممکن است به فکر انتقام باشند. بهترین شخصی که در این مواقع می‌تواند به فرد خیانت دیده کمک کند خودش است؛ بنابراین بهتر است با خونسردی و آرامش با این قضیه برخورد کنید. در این اتفاق، شما مقصر نیستید و زندگی به پایان نرسیده است.

عوارض روحی و جسمی در خیانت
البته عوارض روحی خیانت تنها شامل یک نفر نمی‌شود؛ این عوارض روحی و جسمی هم شخص خیانت کننده و هم شخص خیانت دیده را درگیر می‌کند و آسیب‌های جدی به هر دو وارد خواهد کرد. یکی از بزرگ‌ترین آسیب‌ها از بین رفتن خانواده‌ای است که سال‌ها در کنار هم زندگی کرده و با یکدیگر، عشق را تجربه کرده‌اند.

عوارض روحی خیانت در زن‌ها و مردان متفاوت است
خیانت یکی از بدترین رویدادی است که در زندگی زناشویی اتفاق می‌افتد. فردی که همسرش به او خیانت کرده است ازنظر عاطفی و روحی به‌شدت آسیب می‌بیند و در برخی موارد این ضربه عاطفی تا حدی است که فرد به مواد مخدر، مصرف الکل، اعتصاب غذا و یا پرخوری بیش‌ازاندازه و کارهای دیگری رو می‌آورد. درصورتی‌که فرد خیانت کننده نیز از این کار خود پشیمان بوده و برای اولین بار دست به خیانت زده باشد؛ ممکن است دچار مشکلات روحی و روانی شده و احساس ندامت کند.

آثار روحی و جسمی بعد از خیانت در انواع مختلف خیانت و در جنسیت زن و مرد متفاوت است. در ابتدا در مورد تفاوت‌های عوارض روحی خیانت در زنان و مردان صحبت می‌کنیم:

عوارض خیانت

ازنظر جنسیتی زنان بعد از خیانت همسرشان بیشتر دچار اضطراب می‌شوند؛ بنابراین زنان بعد از خیانت ازنظر روحی و روانی بیشتر آسیب می‌بینند و احتمال بروز رفتارهای ناسالم و مخاطره‌آمیز در آن‌ها بیشتر است.

عوارض روحی خیانت
شوک:
در این مرحله فرد خیانت دیده بعد از مطلع شدن از موضوع خیانت، مسئله را انکار می‌کند؛ به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند خیانت همسرش را بپذیرد و با دلایل زیادی سعی می‌کند این مسئله را باور نکند.

خشم:
بعد از مرحله انکار وقتی فرد خیانت دیده به این باور می‌رسد که همسرش به او خیانت کرده است؛ دچار خشم و عصبانیت می‌شود. در نتیجه با بلند کردن صدای خود سعی می‌کند این خشم را تخلیه کند و در برخی موارد ساکت و گوشه‌گیر می‌شود. همان‌طور که اشاره شد برخی از افراد خیانت دیده ممکن است خود را مقصر بدانند و سرزنش کنند.

افسردگی:
بعدازاینکه فرد مرحله خشمگین شدن را پشت سر گذاشت؛ دچار افسردگی می‌شود؛ حس اعتمادبه‌نفس خود را از دست می‌دهد و احساس می‌کند هیچ‌گونه جذابیت و ارزشی ندارد. این علائم کم‌کم به‌صورت فیزیکی نیز ظهور خواهد کرد؛ فرد خیانت دیده ممکن است میل به غذا نداشته باشد و یا آن‌قدر پرخوری کند که به خود آسیب بزند. در برخی موارد افراد آن‌قدر عاجز و ناتوان می‌شوند که به فکر خودکشی و مرگ هستند. این افراد روابط اجتماعی خود را محدود می‌کنند؛ اعتماد خود نسبت به سایرین را از دست می‌دهند و ممکن است تا آخر عمر نتوانند به هیچ زن و مردی اعتماد کنند. در مقابل فرد خیانت کننده، نیز دچار مشکلات روحی می‌شود؛ طبق تحقیقات و بررسی‌های صورت گرفته زنان بعد از خیانت عاطفی احساس گناه بیشتری دارند؛ درحالی‌که مردان این خیانت را عادی تلقی کرده و تنها بعد از خیانت جنسی دچار عذاب وجدان می‌شوند.

انواع خیانت و عوارض روحی بعد از آن‌ها
همه خیانت‌ها آثار مخربی بر روی فرد و همسر وی دارد؛ اما خیانت جنسی بدترین نوع خیانت در بین زن و شوهرها است که باعث می‌شود فرد صدمات روحی و روانی جبران‌ناپذیری داشته باشد. مثلاً اگر شما با بهترین دوست صمیمی همسرتان وارد رابطه جنسی شوید؛ این رابطه، به‌مراتب آثار مخرب بیشتری از رابطه با یک غریبه به وجود می‌آورد. اگر در زندگی مشترک، فرد برای بار اول مرتکب یک خیانت شده باشد، همسر او ممکن است به دلیل عشق و علاقه‌اش او را ببخشد؛ اما اگر فردی در رابطه بارها دروغ گفته و خیانت کرده است؛ راه بخششی برای او وجود ندارد و این رابطه به بن‌بست رسیده است. بنابراین، همان‌طور که می‌بینید، عوامل بسیاری وجود دارد که می‌تواند خیانت جنسی را “بدتر” کند.

محققان دانشگاه نوادا، 232 دانشجو را موردبررسی قرار دادند که در طی سه ماه گذشته خیانت دیده‌بودند. متوسط طول عمر رابطه این افراد 1.76 سال بود؛ در این مطالعه نحوه رفتار و سلامت روحی و روانی این اشخاص بعد از خیانت موردبررسی قرار گرفت. افراد شرکت کننده متوسط سن 20 سال داشتند و ممکن است نتایج تحقیقات در افراد مسن‌تر متفاوت باشد. در برخی موارد این افراد از طریق سرزنش خود و همسر و تلاش برای یافتن علت خیانت به عوارض روحی مانند افسردگی و اضطراب دچار شدند. افرادی که خود را در قبال خیانت همسرشان مقصر می‌دانستند؛ رفتارهای پرخطری انجام دادند.