منظور از خیانت کلامی چیست؟

خیانت کلامی

منظور از خیانت کلامی چیست؟

منظور از خیانت کلامی چیست؟ 750 428 ارمغان رشد

خیانت کلامی یکی دیگر از انواع خیانت در بین زوج‌ها است که با گسترش اینترنت و شبکه‌های مجازی گسترده‌تر شده و در قالب شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها انجام می‌شود. در این نوع خیانت زن یا مرد به‌صورت تلفنی و یا از طریق اینترنت و شبکه‌های مجازی باهم در ارتباط هستند و نیازهای احساسی و جنسی خود را از این طریق رفع می‌کنند.

مردی را در نظر بگیرید که با زنان زیادی در واتساپ گفت و گو می‌کند و یا زنی که عکس خصوصی خود را برای یک غریبه در فیس‌بوک ارسال کرده است؛ همه این موارد نوعی خیانت محسوب می‌شود که امروزه به دلیل سهولت دسترسی به اینترنت، فراگیرتر شده است.

درگذشته زن و یا مردی که تمایل داشت به‌صورت کلامی با فرد دیگر ارتباط برقرار کند؛ از طریق گوشی همراه و تماس‌های تلفنی و پیامک این ارتباط را به وجود می‌آورد و از این طریق سعی می‌کرد نیازهای خود را رفع کند. این نوع خیانت‌های کلامی از طریق تماس تلفنی و پیامک گاه به همان فضا محدود می‌شد و گاهی نیز با افزایش رابطه و درگیری احساسی به دنیای واقعی راه پیدا می‌کرد. اما امروزه با گسترش اینترنت، این نوع خیانت کلامی در فضای مجازی گسترش‌یافته است و آمار آن روزبه‌روز بیشتر می‌شود.

بنابراین ارتباط و خیانت کلامی به همان اندازه می‌تواند مخرب باشد که یک خیانت جنسی در زندگی واقعی به وقوع می‌پیوندد. در خیانت کلامی فرد ممکن است به‌طرف مقابلش وابسته شده و این جاذبه جنسی و وابستگی باعث می‌شود تا روابط آن‌ها عمیق شود. این نوع روابط اصولاً از راه دور و پشت تلفن است و فرد نمی‌تواند معایب و مشکلات طرف مقابل را ببیند و درک کند. بنابراین در خیالات خود فکر می‌کند این فرد از همسر خود مناسب‌تر است و بیشتر او را درک می‌کند. بنابراین این روابط ممکن است به‌مرور بیشتر شده و خیانت کلامی وارد مراحل دیگری به نام خیانت احساسی و جنسی شود.

خیانت کلامی

تماس‌های تلفنی و پیامک‌ها را کنار بگذارید، امروزه شبکه‌های اجتماعی و برنامه‌های پیام‌رسان، فضای راحت‌تر و متنوع‌تری را برای خیانت‌های کلامی به وجود آورده‌اند. طبق آمار با ارائه این تکنولوژی‌ها روزبه‌روز بر خیانت‌های کلامی و مجازی بین زوج‌ها افزوده می‌شود. این بهشت موقت، زندگی زناشویی و علاقه دونفره را که در دنیای واقعی به وجود آمده به ورطه نابودی می‌کشاند.

اینترنت و شبکه‌های اجتماعی مثل چاقو هستند؛ وجود آن‌ها واقعاً بد نیست و از آن می‌توان برای امور درست و مناسبی استفاده کرد. اما اگر بخواهید با آن کارهای نادرستی انجام دهید؛ بسیار خطرناک می‌شود و روابط شما را از بین می‌برد. بنابراین باید طرز استفاده از این نوع شبکه‌ها را بیاموزید و در مورد آن، باهمسران خود به توافق برسید. بهتر است حدومرزها را تعیین کنید و از قوانین و حریم خصوصی هم حرف بزنید. این شبکه‌ها نفوذ زیادی بر مردم دارند و باید به‌صورت کنترل شده‌ای استفاده شوند.

خیانت‌های کلامی در شبکه‌های اجتماعی بسیار وسوسه کننده است، افرادی که از زندگی زناشویی خود رضایت ندارند در این شبکه‌ها، به‌صورت دائمی آنلاین و در دسترس هستند تا با شخص دیگری به‌صورت پنهانی در ارتباط باشند. یکی از دلایلی که خیانت‌های کلامی افزایش یافته؛ این است که فرد می‌تواند از پشت گوشی و یا با استفاده از اینترنت، بدون هیچ ترس و احساس گناهی با فرد دیگری در ارتباط باشد و نیازهای خود را رفع کند. بدون آنکه عذاب وجدان داشته باشد و این کار خود را نوعی خیانت بداند. گاهی اوقات مردم حتی در سایت‌های شبکه‌های اجتماعی گفتگوهای عاشقانه یا جنسی دارند و فکر می‌کنند که پیام‌های کوتاه یا ایمیل‌های آن‌ها خیانت به حساب نمی‌آید؛ زیرا تماس فیزیکی ندارند.

این روابط در شروع ممکن است در حد سرگرمی باشد؛ اما وقتی شما در رابطه واقعی خود با همسرتان به مشکل برمی‌خورید روابط‌های مجازی شما پررنگ‌تر می‌شود و می‌تواند پیشرفته‌تر شده و به دنیا واقعی وارد شوند. در نتیجه این خیانت کلامی به‌صورت خیانت جنسی در دنیای واقعی نمود پیدا کند.

آمار نشان می‌دهد خیانت‌های کلامی در شبکه‌های مجازی باعث افزایش طلاق شده است. بنابراین بهتر است این موضوع را جدی بگیرید و در مورد استفاده از این شبکه‌ها و حد و حدود و حریم خصوصی‌تان باهمسرتان حرف بزنید. ممکن است همه چیز از یک رابطه ساده کلامی آغاز شود؛ اما به‌مرور می‌تواند پررنگ‌تر شده و خیانت کلامی به جاهای باریک‌تری وارد شود و زندگی زناشویی و واقعی‌تان را به خطر بیندازد.