خیانت از نظر اسلام چگونه توصیف می‌شود؟

خیانت

خیانت از نظر اسلام چگونه توصیف می‌شود؟

خیانت از نظر اسلام چگونه توصیف می‌شود؟ 750 427 ارمغان رشد

اسلام همواره بر ازدواج تأکید می‌کند و به صورت‌های مختلف از جوانان و اطرافیان آن‌ها می‌خواهد، این سنت الهی و آسمانی را ترویج دهند. در این رابطه ارزشمند و آسمانی زن و شوهر باید تکیه‌گاه، محرم اسرار و تکمیل‌کننده هم باشند و برای رسیدن به کمال و خوشبختی در کنار هم تلاش کنند. در این میان برخی آفات زندگی زناشویی، دامن‌گیر زوج‌ها می‌شود و آن‌ها را از مسیر الهی و خوشبختی دور می‌کند؛ یکی از این مشکلات خیانت زوجین است.

خیانت در اسلام و تمام ادیان نکوهش شده و برای آن مجازاتی در نظر گرفته شده است. خیانت به معنای نقص وفا است و این نقصان می‌تواند در زمینه عهد، امانت، وفا و یا همسر رخ دهد. اسلام خیانت را در برابر یک فضیلت اخلاقی به نام امانت قرار می‌دهد؛ بنابراین هر چه قدر امانت‌داری از نظر اسلام درست و ارزشمند باشد، خیانت یکی از بدترین و نکوهیده‌ترین رذایل اخلاقی است. در این مطلب می‌خواهیم در مورد خیانت و دیدگاه اسلام نسبت به خیانت به همسر حرف بزنیم.

قران به‌هیچ‌عنوان خیانت و خیانت‌کار را تبرئه نمی‌کند؛ اما از نظر اسلام و قرآن در ابتدای امر باید خیانت اثبات شود. مثلاً در آیه‌ای از قران بیان شده اگر همسر شما خیانت کرده است 4 نفر از مسلمانان را برای شهادت بطلبید. درصورتی‌که این 4 نفر شهادت دادند همسرتان را در خانه نگه دارید (حبس کردن اما در کنار فرزندان) تا خداوند راهی برای آن پیدا کند. آبروی مؤمن از نظر اسلام بسیار اهمیت دارد بنابراین از روی حدس و گمان نمی‌توانید همسرتان را به خیانت متهم کنید.

از نظر اسلام خیانت به علت‌های گوناگونی رخ می‌دهد که مهم‌ترین آن‌ها ضعف ایمان است. بنابراین فردی که در ایمان خود ضعیف بوده و دروغ می‌گوید و در وعده خود بدقولی می‌کند می‌تواند خیانت‌کار باشد و این صفت او در زندگی زناشویی نیز تأثیر منفی بگذارد. فرد بدون ایمان، نمی‌تواند به هوا و هوس خود غلبه کند و بدون آنکه به عواقب خیانت فکر کند وارد جاده‌ای می‌شود که انتهای آن شرمساری و خجالت‌زدگی است. بنابراین قران برای غلبه بر هوا و هوس و جلوگیری از خیانت، زوج‌های جوان را به تقوا، ایمان و عمل صالح دعوت می‌کند.

البته نگاه قانون به خیانت بسته به نوع آن متفاوت است. از نظر اسلام خیانت‌های جسمی، روحی و خیانت‌هایی که در آن عمل زنا انجام شده است مجازات‌های گوناگونی دارند. مثلاً در گذشته مجازات سنگبار برای زنانِ مرتکب به زنا و خیانت در نظر گرفته می‌شد که امروزه این قانون برداشته شده است. از نظر اسلام خیانت در ۲ قسمت زنا و رابطه نامشروع تقسیم‌بندی می‌شود:

1- یک قسمت از این مجازات مشمول حد است که از سوی خدا تعیین و در دین اسلام هم مشخص شده است.
2- یک قسمت از این مجازات هم موجب تعزیر می‌شود و باید حاکم عادل آن را تعیین کند.

از نظر اسلام وظیفه زن و مرد در زندگی مشترک مهم است و از این طریق آن‌ها را رهنمود می‌کند تا مانع از خیانت در زندگی‌شان شوند. مثلاً زنان باید همیشه آراسته باشند و بوی خوش بدهند؛ زن و شوهر باید به یکدیگر توجه کنند و به هم عشق بورزند و الویت اول همدیگر باشند. اخلاق نیکو و خوش برخوردی یکی دیگر از عواملی است که از نظر اسلام مانع از خیانت زوج به هم می‌شود.