اطلاعات اشتباه یا نداشتن اطلاعات؛ کدامیک بدتر است؟

ندانستن یا اطلاعات اشتباه

اطلاعات اشتباه یا نداشتن اطلاعات؛ کدامیک بدتر است؟

اطلاعات اشتباه یا نداشتن اطلاعات؛ کدامیک بدتر است؟ 700 465 ارمغان رشد

دانشمندان می گویند نبود حس کنجکاوی باعث کند شدن و عدم موفقیت ما می شود.

ما واقعا چه چیزهایی می دانیم؟ حقیقت اصلی چیست؟ به چه کسی باور داریم؟ برای حل مشکلاتمان چه راه حل هایی داریم؟
اغلب نداشتن اطلاعات در مورد موضوعی ما را می ترساند، ولی باید بگویم که همانند سایر افراد موفق شما هم با پذیرفتن این موضوع و پیگیری برای به دست آوردن اطلاعات، می توانید هر چیزی را که نمی دانید و به آن نیاز دارید به دست آورید. یک ضرب المثل چینی می گوید: همانطور که گرسنگی با غذا برطرف می شود، ندانستن هم با مطالعه رفع می گردد.
موضوع اینجاست که اگر شما ندانید که اطلاعات ندارید، برای یافتن اطلاعات هم تلاشی نمی کنید.
در دوره ای که مردم از بازگو کردن باورهایشان شرم دارند، تاکید بر کنجکاوی و یادگیری به نظر فایده ای ندارد. ولی در دنیای ربات ها، علم و تکنولوژی این موضوع در حال بازگشت است.
در مقاله ای مت هاتسون (Matt hutson) درباره ی تحقیقات اخیر که توسط دانشمندان کامپیوترانجام شده است، می نویسد: دست یافته های جدید سرعت یادگیری ربات ها را بیشتر از حال افزایش می دهند. یک روز آن ها از انسان ها نیز پیشی می گیرند. افزایش کنجکاوی مشکلی است که به هوش ارتباط دارد.
آیا این موضوع برای انسان ها هم صدق می کند؟
هانس لئووالد (Hans leowald) روانکاو آمریکایی می گوید: ما تنها زمانی یاد میگیریم که از ندانستن فرار نکنیم. کودکان با پرسیدن سوال “چرا؟” هیچ مشکلی ندارند. آزمایشی که توسط تاد هستر (Todd hester) (دانشمند کامپیوتر) و پیتر استون (Peter stone) انجام شد، نشان داد که کودکان همانند ربات ها برنامه ریزی شده اند تا از یادگیری لذت ببرند و از ندانستن خجالت نکشند.
برای بزرگسالان ندانستن نه تنها شرم آور است، بلکه گیج کننده نیز هست. لئووالد در این باره می گوید: ترکیب شرم و سردرگمی یکی از دلایلی است که با افزایش سن یادگیری را برای ما دشوارتر می سازد.
ندانستن، ریشه ی کنجکاوی است و از تاریخ و محیط طبیعی ما محافظت می کند. به علاوه به زندگی هر روز ما ارزش می بخشد.
متخصص هیپنوتیزم میلتون اریکسون (Milton erickson) برای کنجکاوی اش معروف بود. اریکسون بیماران و شاگردانش را تشویق می کرد تا افکارشان را به روی احتمالات متفاوت باز کنند و به آن ها توجه کنند. او می گفت: اغلب آن هایی که دیدنشان راحت تر است، نادیده گرفته می شوند.
تونی وارتانیان (Tony vartanian) شریک شرکت لاکتستیک (شرکت طراح بازی های موبایل)، شرکتش را با استخدام افراد شایسته و کنجکاو توسعه داد. او این افراد را به اشخاصی که مستعد بودند ولی علاقه ای برای کسب دانش نشان نمی دادند، ترجیح می داد.
بر طبق مطالعات بین المللی گالوپ، برخی از بهترین کارآفرینان، متفکرانی کنجکاو و خلاق هستند که مطالعات انجام شده بر روی آن ها نشان می دهد که آن ها می توانند با خلاقیت به زمان حال نگاه کنند و آینده ای ممکن را برای شرکت تصور کنند. آن ها مثل افرادی نیستند که منتظر می مانند تا دیگران به آن ها بگویند که چه کاری باید انجام دهند. بلکه با تفکر خود در درون سازمان تغییر ایجاد می کنند. بر طبق گفته ی وارتانیان این ویژگی ای است که هر کارمند باید در خود داشته باشد.
پس دفعه ی بعدی که خواستید چیزی بدانید، قبل ازگشتن به دنبال آن برای لحظه ای بایستید به این فکر کنید که ندانستن چه معنایی دارد. سعی کنید که کنجکاو باشید، تا چیزهای جدیدی بیاموزید.

نویسنده: اف.دیان بارس F.Diane Barth