بعد از خیانت همسر چه کنیم؟

خیانت

بعد از خیانت همسر چه کنیم؟

بعد از خیانت همسر چه کنیم؟ 719 434 ارمغان رشد

خیانت همسر یکی از بدترین اتفاقاتی است که یک فرد می‌تواند در زندگی مشترکش تجربه کند. بعد از خیانت زندگی دچار بحران می‌شود که در برخی موارد آن را به نابودی می‌کشاند و دیگر چیزی به‌عنوان زندگی مشترک به‌جا نخواهند ماند. اما در برخی موارد زن و شوهر یکدیگر را می‌بخشند و زندگی شکل تازه‌ای به خود می‌گیرد.

بعد از خیانت طبیعتاً فرد در ذهن خود به دنبال دلایلی است تا خیانت همسرش را توجیه کند؛ اما به پاسخ درست و قانع‌کننده‌ای نمی‌رسد. کشف علت خیانت همسر یک‌ طرف داستان است؛ سیل عظیمی از احساسات بد و کنترل نشده‌ای که به فرد هجوم می‌آورد؛ سمت دیگر این ماجرا است. فرد نمی‌تواند به‌درستی تصمیم بگیرد و سردرگم می‌شود. اگر همسرتان خیانت کرده است و مضطرب هستید از این راهنما استفاده کرده و با دید بازتری تصمیم‌گیری کنید.

1- احساسات خود را بپذیرید و نفس عمیق بکشید
شوک، آشفتگی، ترس، افسردگی و سردرگمی طبیعی است؛ انتظار نداشته باشید این احساسات با یک دارو و به یک‌باره از بین بروند. شرایط و احساسات شما تغییر کرده و این تغییر بر رابطه شما تأثیر می‌گذارد و ممکن است تا مدت‌ها مثل قبل نشود. شما عصبانی می‌شوید؛ افسرده خواهید شد. بنابراین بغض خود را نخورید و گریه کنید؛ فریاد بزنید و هر چه را دوست دارید بشکنید و احساسات خود را خالی کنید. احساس درد، اولین قدم در روند بهبودی است. دوش آب گرم و گریه کردن یکی از بهترین گزینه‌ها برای خالی کردن فرد از احساسات بد است.

2- قبل از هر کاری با همسرتان حرف بزنید
از همسرتان بخواهید از خودش دفاع کند؛ اگر مطمئن هستید دلایل خیانت را از او بپرسید. سؤالات خود را یادداشت کرده و با آرامش از او سؤال کنید. شنیدن حرف‌های همسری که خیانت کرده است، اندکی سخت است. بنابراین تا زمانی که آمادگی لازم را به دست نیاورده‌اید گفت‌وگو را شروع نکنید.

3- احساسات خود را به اشتراک بگذارید
با یک دوست یا یک فرد قابل‌اعتماد حرف بزنید. سرتان را بر روی شانه‌اش بگذارید و درد و دل کنید.

خیانت

4- تلافی نکنید
به‌هیچ‌وجه در این شرایط به فکر انتقام نباشید؛ اینکه همسرتان را در شبکه‌های مجازی و یا پیش دوستانش بی‌آبرو کنید و یا خودتان با شروع یک رابطه غیرمجاز، کار همسرتان را تلافی نمایید؛ یک کار غیرمنطقی است. این اقدامات و تصمیمات از احساسات موقت شما نشاءت گرفته است و به‌هیچ‌عنوان عاقلانه نیست. بنابراین با تلافی کردن شرایط خودتان را بدتر می‌کنید.

5- مراقب خودتان باشید
ممکن است در شما برخی واکنش‌های فیزیکی ناشی از استرس از قبیل تهوع، اسهال، مشکلات خواب (خواب کم یا بیش‌ازحد)، شکنندگی، عدم تمرکز، تمایل به غذا خوردن و.. ایجاد شود. باید این شرایط را کنترل کنید و بعد از گذراندن این بحران، تغذیه سالم‌تری داشته باشید؛ ورزش کنید؛ آب بیشتری بنوشید و از زندگی لذت ببرید.

6- سرزنش کردن را کنار بگذارید
دنبال مقصر نباشید و خودتان را به خاطر انتخابتان سرزنش نکنید. شما و همسرتان روزها و ساعات خوبی را در کنار هم گذرانده‌اید و شما مقصر نیستید.

7- به مشاوره بروید
سعی کنید به‌تنهایی با این قضیه روبه‌رو نشوید و به‌تنهایی تصمیم نگیرید. مشاوره در این زمان بسیار اهمیت دارد و تا میزان زیادی به شما کمک می‌کند. یک درمانگر باتجربه می‌تواند به شما در برقراری ارتباط و بهبود احساسات گناه، شرم و هر چیز دیگری کمک کند. علاوه بر مشاوره انفرادی، زوج‌درمانی نیز اهمیت دارد، اگر همسرتان از این خیانت پشیمان است و شما نیز قصد جدایی ندارید بهتر است با یک زوج درمان ملاقات کنید. به دنبال کسی باشید که نه‌تنها به شما در کنترل احساساتتان کمک می‌کند؛ بلکه آموزش‌های لازم را برای رفتار مناسب در رابطه یاد می‌دهد.

خیانت

8- اگر می‌توانید به همسرتان فرصت دوباره بدهید
اگر تا پیش‌ازاین، در زندگی با همسرتان مشکلی نداشتید و عاشقانه دوستش داشتید، یک فرصت دیگر به او بدهید. اعتمادی که خراب شده به‌سرعت به وجود نمی‌آید، بنابراین از او بخواهید اعتماد شما را جلب کند و هیچ‌چیز برای پنهان کردن نداشته باشد. گوشی و لپ‌تاپش همیشه باز و در دسترس باشد. این نوع باز بودن و تعهد به شما کمک می‌کند تا اعتماد از بین رفته را بازگردانید.

9- بچه‌ها را وارد این مشکلات نکنید
این شرایط بحرانی، مشکلی بین شما و شریک زندگی‌تان است و نباید فرزندانتان وارد آن شوند. وقتی شرایط آرام‌تر شد و اگر تصمیم به طلاق دارید باید مشکل را به‌آرامی و به‌صورت کلی نه با جزئیات به فرزندانتان توضیح دهید. به یاد داشته باشید که او هنوز پدر فرزندان شما است. فرزندانتان حتی اگر در سن نوجوانی باشد، بلوغ احساسی کاملی ندارند و نمی‌توانند خیانت و عواقب آن را به‌درستی درک کنند. بنابراین بهتر است منطقی‌تر فکر کنید و تمام جوانب را در نظر بگیرید؛ البته در برخی موارد جای هیچ‌گونه بخشش و گذشتی نیست و بهترین راه جدایی است.

خیانت در زندگی مشترک یکی از سخت‌ترین چالش‌هایی است که ممکن است در هر زندگی رخ دهد؛ اما همیشه به معنی پایان یافتن یک رابطه و ازدواج نیست. بنابراین اگر در زندگی خیانت دیده‌اید بهتر است عجولانه تصمیم نگیرید؛ از این اتفاق مطمئن شوید و به همسرتان فرصت حرف زدن بدهید. اگر فرزندی دارید به خاطر آن سعی کنید منطقی‌تر تصمیم بگیرید.