تکنیک‌های مشاوره تحصیلی

تکنیک‌های مشاوره

تکنیک‌های مشاوره تحصیلی

تکنیک‌های مشاوره تحصیلی 750 500 ارمغان رشد

مشاوره در تعریف لغوی به معنای کمک و یاری به افراد است تا از طریق ایجاد فرصت و دید بازتر، نسخه‌های بهتری از خود نشان دهند و تغییرات مثبتی در زندگی خود به وجود بیاورند.

یکی از پرطرفدارترین و محبوب‌ترین شاخه‌های مشاوره، مشاوره تحصیلی است. مدارس و دانشگاه محل رشد پیشرفت و ارتقا افراد هستند و یکی از مهم ترین مکان ها برای ارائه مشاوره تحصیلی می باشند. در مراحل ابتدایی دانش‌آموزان در مدرسه یاد می‌گیرند تا باهم به تعامل، همکاری و معاشرت بپردازند. هر فرد در هر مرحله و مقطع زندگی‌اش با چالش‌های جدیدی روبه‌رو می‌شود و این مشاوره تحصیلی است که باید او را راهنمایی کند.

مشاوره تحصیلی یکی از اجزای اصلی تیم آموزشی است، به عنوان مثال در محیطی مانند مدرسه، مشاوران تحصیلی می‌توانند درزمینهٔ پیشرفت درس، حرفه‌ و توسعه مهارت‌های اجتماعی- عاطفی به دانش‌آموزان کمک کنند و این اطمینان را به آن‌ها بدهند که یک فرد سازنده و مفیدی برای جامعه می‌شوند. این مشاوران تمام زمان خود را صرف ارتباط برقرار کردن با افراد می‌کنند؛ این ارتباطات مستقیم است و تنها بخشی از خدمات آن‌ها به‌صورت غیرمستقیم و به عنوان سیستم پشتیبانی به کار گرفته می‌شود.

تکنیک‌های مشاوره

ضرورت مشاوره تحصیلی برای دانش‌آموزان و خانواده‌ها
مشاوره تحصیلی درواقع کشف توانایی‌ها و محدودیت‌های دانش‌آموزان و رساندن آن‌ها به اهداف شان، از طریق امکاناتی است که در دست دارند. درواقع این مشاوره تحصیلی است که استعدادها و توانایی‌های یک دانش‌آموز را بررسی کرده و می‌سنجد و با توجه به علائق، جامعه و نیازهای آن، دانش‌آموز را به سمت آن هدف سوق می‌دهد. مشاوره تحصیلی علاوه بر شناسایی استعدادها به دانش‌آموزان درزمینهٔ خانوادگی، مشکلات روحی و عاطفی نیز کمک می‌کند تا مسیر پیشرفت درسی فرد هموارتر شود.

مشاوره تحصیلی هم برای دانش‌آموزان و هم برای والدین‌ها بسیار ضروری است. دانش‌آموزان با کمک مشاوره تحصیلی و تکنیک‌های مشاوره تحصیلی، نقاط قوت و ضعف خود را بهتر می‌شناسند و با برنامه درسی استاندارد، کنترل استرس، اضطراب و روش‌های درس خواندن، به اهداف درسی و زندگی خود نائل می‌شوند.

در مقابل نقش خانواده‌ها نیز مهم است و در پیشرفت دانش‌آموزان و دانشجویان بسیار تأثیرگذار می‌باشد. بنابراین یک مشاوره تحصیلی خوب، سعی می‌کند علاوه بر راهنمایی دانش‌آموز با خانواده‌ی او نیز در ارتباط باشد و آن‌ها را از استعدادها و توانایی فرزندشان مطلع کند تا با فراهم کردن محیط آرام و بدون دغدغه در خانه به اهداف درسی و زندگی خود دست پیدا کنند.

تکنیک‌های مشاوره

تکنیک‌های مشاوره تحصیلی
1- مشاوره تحصیلی باید توانایی برقراری روابط سازنده را داشته باشد.
فردی که به عنوان مشاوره تحصیلی فعالیت می‌کند در گام اول باید بتواند با افراد با شرایط مختلف و سن‌های متفاوت ارتباط برقرار کند و با ایجاد اعتماد با آن‌ها حرف بزند و فرد مقابل او را محرم اسرار خود بداند. بنابراین توانایی برقراری ارتباط سازنده، یکی از تکنیک‌های مشاوره تحصیلی است که اهمیت زیادی دارد.

2- مثبت اندیش باشد و این نو تفکر را انتقال دهد.
یک مشاوره تحصیلی باید با جملات مثبت خود فرد را به با اعتمادبه‌نفس ترین حالت خود تبدیل کند. دانش‌آموزان و دانش جویان زیادی در حال درس خواندن هستند که به توانایی‌های خود ایمان ندارند و این عدم اعتمادبه‌نفس باعث می‌شود از پیشرفت جا بمانند.

3- به علایق اهمیت دهد و تنها بر اساس منطق خود تصمیم نگیرد.
اینکه شما چه استعدادی دارید؛ جامعه به چه شغل و مهارتی نیاز دارد و یا در کدام مشاغل پول بیشتری به دست می‌آورید کافی نیست. یک مشاوره تحصیلی علاوه بر این موارد باید به علاقه شما نیز اهمیت دهد. مثلاً اگر فردی در ریاضی استعداد فوق‌العاده‌ای دارد ، اما عاشق هنر و نقاشی است نمی‌تواند در رشته‌های مهندسی موفق و درنهایت خوشحال باشد.

4- با روحیه و پرانرژی با دانش آموزان ارتباط برقرار کند.
روحیه و پرنشاط بودن یکی دیگر از تکنیک‌های مشاوره تحصیلی است که از این طریق مشاور می‌تواند انگیزه دانش‌آموزان را برای پیمودن ادامه راه بیشتر و بیشتر کند.

5- در برنامه‌ها نظم و ترتیب داشته باشد.
نظم یک اصل و تکنیک مهم است که در بیشتر امور و فعالیت‌ها مهم و اساسی است و باعث پیشرفت می‌شود. مشاوره تحصیلی نیز باید در کارها و برنامه‌ریزی‌های خود از نظم استفاده کند تا دانش‌آموزان نیز بر طبق او رفتار کرده و در انجام وظایف خود منظم‌تر شوند.

6- پیگیر بودن مشاوره می‌تواند باعث ترغیب دانش‌آموزان شود.
یکی دیگر از تکنیک‌های مشاوره تحصیلی که اهمیت زیادی دارد، پیگیری امور است. یک مشاوره خوب باید دانش‌آموزان را تحت نظارت مستقیم خودش قرار دهد؛ از آن‌ها گزارش کار بخواهد و ایرادات و نقاط مثبت کارشان را به آن‌ها گوشزد کند.