خیانت مجازی شوهر چیست و چه نشانه هایی دارد؟

خیانت مجازی

خیانت مجازی شوهر چیست و چه نشانه هایی دارد؟

خیانت مجازی شوهر چیست و چه نشانه هایی دارد؟ 750 418 ارمغان رشد

اینترنت روز به روز گسترده‌تر می‌شود؛ همه ما انسان‌ها قادر هستیم در قسمت‌های مختلف جهان از طریق اینترنت با یکدیگر در ارتباط باشیم. هرساله روابط عاشقانه زیادی، به صورت مجازی شکل می‌گیرد و یک سری از انسان‌ها، از این طریق به صورت رسمی ازدواج می‌کنند. در مقابلِ این روابط عاشقانه زیبا، اینترنت و فضای مجازی، شرایطی فراهم آورده است تا برخی از افراد، از این فضا استفاده نادرستی داشته باشند و از این طریق با افراد دیگر ارتباط برقرار کرده و به همسرشان خیانت کنند. این نوع خیانت، خیانت مجازی نام دارد.

خیانت مجازی چیست؟
در دنیای واقعی ارتباط، از طریق زبان و زبان بدن صورت می‌گیرد؛ ما از نشانه های فیزیکی، صوتی، بویایی و … برای این نوع ارتباط‌ها استفاده می‌کنیم و همه این عوامل در روابط ما تأثیر می‌گذارند. اما در روابط مجازی هیچ یکی از این عوامل وجود ندارند؛ بنابراین فرد از شکلک‌ها، عکس و کلمات برای برقراری ارتباط استفاده می‌کند و در حالت پیشرفته‌تر، به صورت ویدئویی با هم در ارتباط هستند. این شبکه‌ها شکل جدیدی از ارتباطات را به وجود می‌آورند و آن را دچار تحول می‌کنند.

با پیشرفت و همه‌گیر شدن اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، نوعی جدیدی از خیانت به‌عنوان خیانت مجازی به وجود آمده است. خیانت مجازی نوعی رابطه عاشقانه و یا جنسی فرد با کسی غیر از همسر خود را نشان می‌دهد که با تماس آنلاین شروع شده و عمدتاً از طریق مکالمات متنی و تصویری در شبکه‌های مجازی ادامه پیدا می‌کند. خیانت مجازی شوهر به دو نوع کلی تقسیم می‌شود: خیانت جنسی (برقراری رابطه جنسی با فردی به غیر از همسر) و خیانت عاطفی (به اشتراک گذاشتن اطلاعات خصوصی و حساس در خارج از رابطه با همسر). در خیانت مجازی عاطفی، فرد به صورت مجازی، اطلاعات و احساسات خود را با یک فرد بیگانه به اشتراک می‌گذارد و از نظر عاطفی به هم وابسته می‌شوند و در خیانت مجازی جنسی، ارتباط به صورت سکس مجازی و یا رابطه جنسی ادامه‌دار در دنیا واقعی به وقوع می‌پیوندد. افرادی که به صورت مجازی و آنلاین خیانت می‌کنند؛ سعی دارند این روابط خود را پنهان نگه داشته و به صورت مخفیانه‌ای در ارتباط باشند. این نوع روابط در برخی موارد در حد اینترنت باقی می‌ماند و در برخی موارد، باعث می‌شود دو شخص، در زندگی واقعی نیز همدیگر را ملاقات کنند.

چرا خیانت مجازی در مردان رخ می‌دهد؟
همانطور که می دانید؛ استفاده از اینترنت و ایجاد روابط مجازی در شبکه‌های اجتماعی جذاب است، زیرا شما بدون آنکه نواقص و ضعف‌های خود را آشکارکنید به صورت ناشناس با اطرافیان خود ارتباط برقرار کرده و نیازهای خود را رفع می‌کنید. طبق بررسی‌هایی که در این زمینه صورت گرفته است؛ بسیاری از مردان روابط مجازی خود را خیانت به همسرشان به‌حساب نمی‌آورند. طبق مطالعه‌ای که در سال 2008 صورت گرفت، 83 درصد از شرکت‌کنندگان مرد، روابط آنلاین را خیانت قلمداد نمی‌کنند و دلیل آن‌ها عدم برقراری رابطه فیزیکی است. البته این نوع نظرات و اعتقادات تا میزان زیادی به فرهنگ جامعه ربط دارد، در فرهنگ اسلامی ایرانی، روابط جنسی و عاطفی خارج از دایره زناشویی، چه رابطه فیزیکی باشد و چه نباشد، خیانت به‌حساب می‌آید.

خیانت مجازی

چگونه می‌توان زندگی مشترک را از خطرات خیانت‌های مجازی حفظ کرد؟
البته زوج‌ها باید حد و حدود رفتارها و روابط خود در دنیای مجازی را برای هم تعریف کنند؛ به‌عنوان مثال اگر من پست اینستاگرامی دوست پسر سابقم را لایک کنم خیانت کردم؟ بنابراین هر زوج باید قبل از ازدواج در مورد حریم خصوصی‌شان، رفتار آنلاین، تعهد و وفاداری به توافق برسند. به قوانین یکدیگر احترام بگذارند و مرزهای رفتار مجازی را بر اساس ارزش‌های بین خود تنظیم کنند. استفاده و لذت بردن از شبکه‌های اجتماعی بر اساس ارزش‌های مشترک و قوانین تعریف شده بین زن و شوهر می‌تواند زندگی‌تان را در سایه فناوری حفظ کرده و لذت بخش تر کند.

1- تعیین مرزها
این وظیفه شما و شریک زندگی‌تان است که مرزهای استفاده از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی را برای خود روشن کنید. در ابتدا ممکن است در مورد نحوه و میزان استفادۀ این شبکه‌ها اختلاف نظراتی داشته باشید، اما باید بدانید این مرزها و احترام به آن می‌تواند زندگی شما را حفظ کند. با شوهرتان درباره هدف اینترنت در زندگی خود صحبت کنید و چگونگی استفاده از رسانه‌های اجتماعی، وب سایت‌ها، انجمن‌ها و پیام‌های متنی را تعیین نمایید.

2- عدم مقایسه
به هیچ عنوان شریک زندگی خود را با افرادی که در اینترنت می‌بینید، مقایسه نکنید. روابط خود را با روابط این افراد مجازی یکی ندانید، به خاطر داشته باشید که آنچه مردم در اینترنت نشان می‌دهند معمولاً بهترین نسخه‌های خود هستند و مشکلات، اختلاف‌نظرها و سختی‌های خود و روابط خود را به نمایش نمی‌گذارند.

نشانه‌های خیانت مجازی شوهر
حساسیت و استفاده بیش‌ازاندازه از اینترنت
شروع روابط پنهان مجازی، باعث می‌شود شوهرتان وقت کمتری را با شما بگذراند و بیشتر به‌تنهایی نیاز داشته باشد. در این صورت فرد بیشتر وقت خود را با گوشی و لپ‌تاپ می‌گذراند و ساعت‌ها در اینترنت به سر می‌برد. نسبت به گوشی و حریم خصوصی خود حساس‌تر است و در برخی موارد برای گوشی یا شبکه‌های اجتماعی رمز قرار می‌دهد.

خیانت مجازی

ایمن‌سازی و پاک‌سازی کردن اطلاعات
در این مواقع وقتی گوشی و لپ‌تاپ شوهرتان را برحسب اتفاق باز می‌کنید، متوجه می‌شوید سطل زباله و پوشه آن خالی است؛ پیام ها پاک شده است یا بیشتر برنامه‌ها رمز دارند و یا رمز آن‌ها تغییر کرده است.

الگوی خواب نامنظم
مردی که به صورت آنلاین با فرد دیگری در ارتباط است ممکن است تا دیروقت در حال استفاده از گوشی همراه خود باشد و یا صبح زود برای بررسی پیام‌های خود بیدار شود. در برخی اوقات افراد نیمه‌شب بیدار می‌شوند و از گوشی خود استفاده می‌کنند.

تغییرات خلقی
تغییرات خلقی نیز ممکن است نشانه‌ای از خیانت مجازی باشد. اگر رفتار و خلق و خوی شوهرتان تغییرات قابل‌توجهی داشته؛ ممکن است درگیر مسائلی باشد که شما از آن بی‌خبر هستید.

عدم علاقه جنسی و سرد شدن شوهر
عدم علاقه جنسی و سرد شدن شوهرتان می‌تواند نشانه‌ای از خیانت باشد. حال ممکن است در ساده‌ترین حالت این خیانت را به صورت مجازی انجام دهد.

خیانت مجازی

وسواس برای پاسخ سریع به پیام‌ها
وقتی شوهرتان به‌محض زنگ خوردن گوشی و یا صدای پیامک به‌سرعت سمت گوشی‌اش می‌رود، ممکن است چیزی را از شما پنهان کند. البته بسیاری از ما در استفاده از گوشی‌های همراه خود اعتیاد داریم؛ اما اگر شوهرتان این رفتار را از قبل نداشته و به‌تازگی این‌گونه رفتار می‌کند، ممکن است با شخصی به صورت مجازی در ارتباط باشد.

هزینه بیشتر برای اینترنت و گوشی
اگر به‌تازگی میزان مصرف اینترنت شوهرتان بیشتر شده و هزینه گوشی همراه آن سر به فلک کشیده است ممکن است به صورت مجازی با شخصی در ارتباط باشد. در صورت دسترسی به گوشی و لپ‌تاپ می‌توانید سابقه‌های جست‌وجوی اینترنت او را بررسی کنید.

حساب‌های اینستاگرام، تلگرام و توئیتر مخفیانه
اگر شوهرتان به غیر از اکانت هایی که در حال حاضر از آن‌ها استفاده می‌کند؛ حساب‌های اینستاگرام، تلگرام و … مخفیانه‌ای دارد ممکن است از طریق آن‌ها با فرد دیگری در تماس باشد.

کلام آخر……
استفاده از اینترنت و شبکه‌های مجازی باعث ایجاد یک چالش جدید در ازدواج شده است. این چالش در واقع خیانت مجازی است که نوعی خیانت آشکار و واقعی به‌حساب می آید و تحقیقات نشان می‌دهد که خیانت‌های اینترنتی می‌توانند به اندازه خیانت‌های واقعی مخرب باشند.

وقتی ما با وجود یک شریک زندگی که در دنیای واقعی انتخاب کردیم، گمان می‌کنیم حق این کار را داریم که در زمان‌های ناراحتی و مشکلات با فرد دیگری به صورت مجازی در ارتباط باشیم و حال روحی خود را خوب کنیم، در واقع نوعی خیانت مجازی را انجام می‌دهیم. بنابراین بهتر است خود را فریب ندهیم و با لذت بردن از این روابط گذرا، زندگی خود را خراب نکنیم و برای روابط خود حدومرز تعیین کنیم.

اینترنت همیشه در حال تکامل است و همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد، در این فضا ما می‌توانیم با افراد دیگر در سراسر جهان ارتباط برقرار کنیم، اما آنچه اهمیت دارد و باید ثابت بماند، ارزش و انتظارات ما و شریک زندگی‌مان در رابطه با اینترنت و دنیای مجازی است.