مشاوره گروهی چیست

مشاوره گروهی

مشاوره گروهی چیست

مشاوره گروهی چیست 750 457 ارمغان رشد

تعریف مشاوره گروهی
گاهی اوقات در زندگی شخصی و کاری خود با مشکلاتی روبه‌رو می‌شویم که سعی داریم در انزوا و سکوت آن را حل کنیم، اما هر چه پیش می‌رویم به بن‌بست می‌خوریم. زمانی که شروع به صحبت می‌کنیم و با یکدیگر در مورد مشکلاتمان حرف می‌زنیم؛ متوجه خواهیم شد که افراد زیادی با نگرانی‌ها و مشکلات مشابه ما در دنیا وجود دارند که می‌توانند در حل مشکلات به ما یاری دهند. مشاوره گروهی راهی برای ارتباط و تعامل با افرادی است که به‌صورت مشابه با مشکلاتی مواجه هستند که با شرکت در این گروه‌ها و صحبت و هم‌نشینی با آن‌ها می‌توانیم راحت‌تر با این مشکلات مقابله کرده و آن‌ها را حل کنیم. برخلاف ارتباط ساده دونفره در مشاوره فردی، مشاوره گروهی دارای روابط چندگانه مؤثری است که به فرد در جهت رشد و حل مشکلاتش کمک بیشتری خواهد کرد.

مشاوره گروهی چیست؟
مشاوره گروهی (Group counseling) شکلی از مشاوره است که در آن، گروه کوچکی از افراد با مشکلات مشابه به‌صورت منظم برای گفت‌وگو، ارتباط برقرار کردن، کشف و حل مشکلاتشان به دورهم جمع می‌شوند و با یکدیگر و رهبر گروه صحبت کرده و سعی می‌کنند نگرش‌ها و ادراکات خود را تعدیل کنند تا با مشکلات زندگی به‌صورت بهتر و کارآمدتری برخورد نمایند.

اکثر افراد شرکت‌کننده در مشاوره‌های گروهی دانش آموزان و دانشجویانی هستند که در گروه‌های سنی مختلفی قرار دارند و دارای پس‌زمینه‌ها و تجربیات متفاوتی هستند. در این گروه‌ها، اعضای گروه رفتار و افکار خود و دیگران را درک کرده و در جهت رفع مشکلات آن‌ها پیشنهاد‌هایی ارائه می‌دهند. علاوه بر این افرادی که در روابط فردی خود، دچار مشکل و اختلال هستند با شرکت در مشاوره گروهی و ایجاد تعاملات اجتماعی بیشتر سعی می‌کنند اجتماعی‌تر شوند.

مشاوره گروهی نوعی روان‌درمانی است. در این جلسات می‌توانید به تجربیات دیگران گوش کرده و از تجربیات خودتان حرف بزنید؛ بدون آنکه از فاش شدن آن‌ها هراس داشته باشید و یا فردی از این اطلاعات سو استفاده کند. گروه‌های 5 تا 10 نفری با شرکت در مشاوره گروهی، هفته‌ای یک تا دو بار به دورهم جمع می‌شوند و با هم ملاقات می‌کنند. این جلسات باید پشت هم و به‌صورت پیوسته انجام شود. هر جلسه بین 50 تا 80 دقیقه و بسته به‌اندازه گروه و موضوعات آن در زمان کمتر یا بیشتری برگزار می‌شود.

موضوعات مطرح‌شده در مشاوره‌های گروهی، اغلب درزمینهٔ فقدان اعتمادبه‌نفس اجتماعی، آگاهی فرهنگی، مقابله با بیماری خاص و یا معلولیت، نارضایتی شغلی، اعتیاد و … می‌باشد.

مزایای کلی شرکت در مشاوره گروهی
افرادی که در مشاوره گروهی شرکت می‌کنند از جنبه‌های زیادی سود خواهند برد و در بسیاری از موارد می‌توانند به افراد دیگر کمک کنند. در این قسمت با مزایای مشاوره گروهی بیشتر آشنا می‌شوید:
• دریافت و ارائه پشتیبانی از گروه.
• به دست آوردن درک درستی از مشکلات و کشف سریع‌تر راه‌حل‌های درست.
• تمرین مهارت‌های بین فردی در محیط امن گروه.
• افزایش آگاهی از چگونگی برخورد با اطرافیان.
• افزایش مهارت مشاهده و بازخورد.
• افزایش مهارت حل مسئله.
• بیان عواطف و احساسات به‌صورت راحت‌تر.
• کاهش انزوای اجتماعی.
• توسعه مهارت‌های ارتباطی.

مشاوره گروهی

بنابراین با شرکت در مشاوره گروهی، قادر هستید بسیاری از این مهارت‌ها را کسب کرده و تقویت کنید. درواقع با به دست آوردن این مهارت‌ها، باقدرت بیشتری با مشکلات زندگی‌تان مقابله می‌کنید و در جهت رشد و پیشرفت بیشتر گام برمی‌دارید.

در مشاوره گروهی تنها نیستید
با شرکت در مشاوره‌های گروهی احساس تنهایی‌تان کمتر می‌شود؛ گروه و اعضای آن از شما حمایت خواهند کرد و به این درک می‌رسید که اعضای دیگر گروه نیز با چنین چالش‌های مشابه ای روبه‌رو هستند و شما آن‌قدرها هم که فکر می‌کنید غرق در مشکلات نیستید.

مشاوره گروهی محیط منحصربه‌فردی فراهم می‌کند
مشاوره گروهی می‌تواند یک محیط منحصربه‌فردی به شما ارائه دهد که در آن به یادگیری از تجربیات خود و دیگران می‌پردازید. ما در تمام زندگی‌مان در گروه‌های مختلفی زندگی می‌کنیم از گروه خانواده گرفته تا گروه‌های دانشگاه و محیط کاری که همه می‌توانند به ما در تقویت مهارت‌هایمان کمک کنند. حال اگر این مهارت‌ها شکوفا نشده‌اند مشاوره گروهی قادر است محیط منحصربه‌فردی برای تقویت مهارت‌های اجتماعی و حل مشکلاتمان ارائه دهد.

مشاوره گروهی ادراک را بیشتر می‌کند
گروها می‌توانند دیدگاه‌های مختلفی را ارائه دهند و شما با گوش کردن به این پیشنهاد‌ها درک بهتری پیدا خواهید کرد و قادر هستید نظرات خود را با اعتمادبه‌نفس به اشتراک بگذارید.

مشاوره گروهی باعث پیشرفت می‌شود
گروه شما را به سمت جلو هدایت می‌کند. شنیدن مشکلات دیگران و حل مشکلات از طریق نظرات گوناگون، شما را دلگرم خواهد کرد. در گروه شما با افراد مختلف مواجه می‌شوید که در زمینه‌های گوناگون تجربه دارند و گوش کردن و یادگیری از هر یک از اعضای گروه و رهبر، بینش شما را وسیع‌تر کرده و باعث رشد و توسعه شخصی‌تان خواهد شد.

مشاوره گروهی مهارت اجتماعی را بیشتر می‌کند
افراد تا قبل از حضور در مشاوره‌های گروهی، احساس اضطراب بیشتری دارند اما در طی جلسات، احساس راحتی بیشتری به آن‌ها دست خواهد داد. بنابراین با شرکت در این گروه‌ها وقت آن رسیده است که به‌راحتی صحبت کنید و از شرکت در مباحث گروهی، ابایی نداشته باشید.

مشاوره گروهی

مشاوره گروهی کمک می‌کند تا خودتان را بیشتر بشناسید
درواقع شرکت در مشاوره‌های گروهی، راهی برای کشف مناطق کور و ناشناخته خود است، توانایی‌هایی که از آن خبر نداریم و با شرکت در این گروه‌ها بارور می‌شود. گروه کمک می‌کند تا ابعاد ناشناخته خودمان را بیشتر بشناسیم.

مشاوره گروهی در از بین رفتن گوشه‌گیری و تنهایی نقش مهمی دارد
یکی از اصلی‌ترین اهداف مشاوره گروهی، حل مشکلاتی است که به انزوا و گوشه‌گیری منجر می‌شود. مشاوره گروهی برای حل مشکلات و مقابله با انزوا سعی می‌کند تا افراد را با مسائل مشابه در کنار هم بگذارد تا نشان دهد که این مشکلات تنها مختص به آن‌ها نیست و ممکن است در هر فرد دیگری نیز بروز کند. این شرایط می‌تواند باعث دلگرمی و آرامش فرد شود و خود را تنها نداند.

مشاوره گروهی یک محیط بسیار سازمان‌یافته می‌باشد
مشاوره گروهی با گرد هم آوردن افراد با مشکلات مختلف و مشابه سعی می‌کند به‌صورت کاملاً سازمان‌یافته پیش رود. در این گروه‌ها بحث و صحبت به‌صورت آزادانه انجام می‌شود و افراد مشکلات و نظرات خود را بدون هیچ سانسوری ابراز می‌کنند. در برخی موارد مشارکت کلامی و ارائه نظرات توسط یک فرد، ممکن است افراد دیگر را تحریک کرده و فضا را مغشوش کند. در این شرایط رهبر گروه و درمانگر باید بحث را به‌صورت کاملاً حرفه‌ای و بدون موضع‌گیری خاصی، به آرامش بکشاند.

مشاوره گروهی محدود نیست
برای مشاوره گروهی محدودیت در تعداد جلسات وجود ندارد. درصورتی‌که برای شرکت در این گروه‌ها هزینه پرداخت کرده‌اید، باید در مورد تعداد جلسات بیشتر هماهنگ کنید. ممکن است مشاوره در برخی موارد به‌صورت جداگانه نیز صورت ‌گیرد.

هزینه مشاوره گروهی کمتر است
بعضی افراد مشاوره گروهی را جایگزین بهتری نسبت به درمان خصوصی می‌دانند، زیرا این نوع مشاوره علاوه بر مزایای بیشتر، هزینه کمتری دارد.

مشاوره گروهی

مشاوره گروهی فضای امنی ارائه می دهد
این گروه‌ها فضاهای محرمانه و امن ایجاد می‌کنند. تجربیات دیگران باعث می‌شود نسبت به موضوعات آگاهی بیشتری پیدا کنید و مهارت‌های جدیدتری را در یک فضای امن یاد بگیرید و در خود نهادینه کنید.

معایب مشاوره‌های گروهی
تا این قسمت از مقاله در مورد تعاریف و مزایای مشاوره گروهی صحبت کردیم. اما هر چیزی در این دنیا، در کنار مزایا و منافع خود، معایبی نیز دارد. مشاوره گروهی نیز ممکن است در برخی موارد مفید و کارساز نباشد و نتیجه عکس دهد.

گروه‌های خیلی بزرگ و خیلی کوچک
در برخی مواقع مشاوره گروهی، در گروه‌های خیلی بزرگ و خیلی کوچک انجام می‌شود. زمانی مشاوره گروهی به نتیجه می‌رسد که افراد بتوانند در راحتی کامل، در تمام جلسات صحبت کرده و از نظریات دیگران استفاده کنند. گروه‌های بزرگ شرایط مشارکت تمام اعضای گروه را فراهم نمی‌کند و گروه‌های کوچک هم آن‌قدر قوی نیستند که فرد بتواند در آن همزادپنداری کرده و درمان شود. بنابراین یک سری افراد مرتب از مشکلات خود حرف زده و اظهارنظر می‌کنند و برخی دیگر ساکت هستند. افرادی که در گروه بیشتر فعالیت کرده و سعی می‌کنند گروه را تحت سلطه قرار دهند، روند موفقیت گروه و اعضای آن را دچار اختلال می‌کنند. این افراد در ابتدا باید در جلسات خصوصی شرکت کرده و بعد از چند جلسه مشاوره، وارد مشاور گروهی شوند.

کلام آخر…
مشاوره گروهی یک راه مؤثر برای حل مشکلات است. این فرایند به‌صورت کاملاً علمی و دوستانه مشکلات را از راه درست حل می‌کند. انجام مشاوره گروهی مثبت، می‌تواند در پیشرفت و اصلاح رفتاری اعضای گروه مؤثر بوده و بینش وسیع‌تری به آن‌ها ببخشد. البته باید مراقب باشید که با شرکت در جلسات مشاوره گروهی غیرعلمی و نامعتبر بیشتر در مشکلات خود غرق نشده و احساس عدم اعتمادبه‌نفس در شما تشدید نشود.