تماس چشمی چقدر در ایجاد ارتباط موثراست؟

تماس چشمی

تماس چشمی چقدر در ایجاد ارتباط موثراست؟

تماس چشمی چقدر در ایجاد ارتباط موثراست؟ 700 347 ارمغان رشد

چه خوب و چه بد، خیره شدن دیگران به ما تاثیر زیادی بر رفتار ما دارد.

شواهد زیادی نشان می دهد که تماس چشمی بسیار تاثیرگذار است. ما بیشتر جذب چهره هایی می شویم که نگاهشان به سمت ماست، نه آن هایی که سمت دیگری را نگاه می کنند. حتی نوزادان هم به چهره هایی که به آن ها خیره می شوند بیشتر توجه می کنند.

احتمالا تجربه ی این را دارید که در کافی شاپ و یا جای دیگری بوده باشید و احساسی کنید که شخصی به شما خیره شده است. سرتان را بالا می آورید، به او نگاه می کنید و او بلافاصله سمت دیگری را نگاه می کند.

تاثیر نگاه دیگران هم میتواند باعث افزایش تمرکز شود و هم کاهش آن. در بسیاری از موارد نگاه کردن، توانایی ما را در پردازش اطلاعات در مورد چهره ها افزایش می دهد و باعث می شود تا عملکرد حافظه ی ما بهبود یابد. همچنین تماس چشمی در کل باعث یادگیری بیشتر نیز می شود. محققین در تحقیقی در سال 1980 پی بردند که دانش آموزانی که معلم در طول تدریس با آن ها تماس چشمی داشته است، بیشتر از سایر دانش آموزان مطالب را به یاد می آورند.

اگرچه زمانی که می خواهیم بر چیزی جز چهره ی دیگران تمرکز کنیم، تماس چشمی می تواند باعث حواس پرتی ما شود.

نگاه دیگران می تواند بر خودشناسی ما نیز تاثیر بگذارد: مطالعات نشان داده اند که احساس اینکه شخص و یا اشخاصی شما را نگاه می کنند می تواند باعث ایجاد واکنش های فیزیکی همانند تپش قلب، عرق کردن، تنفس شدید در شما شود و این موضوع که از دید دیگران چگونه به نظر می آیید برایتان اهمیت پیدا می کند.

محققین عقیده دارند که تماس چشمی باید برای اهداف درمانی استفاده شود. آن ها تاکید کرده اند که استفاده از تماس چشمی در طول دوره ی درمان باعث می شود تا بیمار ارزیابی بهتری نسبت به مهارت های شخصی درمانگر داشته باشد. همچنین بیان کرده اند که تماس چشمی می تواند با بهبود وضعیت حافظه، برای بیماران مبتلا به آلزایمر هم مفید باشد. آلزایمر نه تنها با اختلال در عملکرد حافظه همراه است، بلکه ممکن است ناهنجاری های رفتاری که در طول دوره ی بیماری اتفاق می افتد را نیز به همراه داشته باشد که می تواند روابط بیمار را با دیگران تضعیف کند. جالب است بدانید که جهت نگاه هم همانند تماس چشمی می تواند برای این بیماران تاثیرگذار باشد. می توان پیش بینی کرد که این تماس می تواند روند ارتباط اجتماعی آن ها را بهبود ببخشد.

برای انجام آزمایش تماس چشمی بر روی بیماران مختلف ، باید جانب احتیاط را رعایت کنید. خیره شدن دیگران، می تواند احساس اضطراب و شرم را ایجاد کرده و باعث خودارزیابی منفی در اجتماع شود. افرادی که مشکلات شخصیتی دارند، بیشتر مستعد پذیرش این احساسات منفی از چهره ی دیگران هستند.

به علاوه زمانی که از سمت شخصی به چالش کشیده می شوید، می توانید توسط تماس چشمی اضطراب خود را کنترل کنید. برخلاف این فرض که تماس چشمی همیشه روابط بین دو نفر را گرم تر می کند،تحقیقات نشان داده اند که خیره شدن مستقیم، توانایی اشخاص را برای تغییر نظر دیگران کاهش می دهد.

در مطالعات انجام شده، دیده شده است که تحمل اشخاص برای نگاه افراد غریبه 3.2 ثانیه است.

پس تماس چشمی می تواند باعث بهبود عملکرد حافظه و انگیزه بخش باشد. اگر قصد دارید به منظور نزدیک شدن به یک فرد با او تماس چشمی برقرار کنید، به واکنش هایی که از سوی آن شخص دریافت می کنید توجه کنید. اگر او هم به شما نگاه کرد، شروع به صحبت کرد و با وجود نگاه شما احساس راحتی می کرد به این معناست که شما کارتان را به خوبی انجام داده اید. اما اگر شخص خجالت کشید، مضطرب شد و از اینکه حواسش را پرت کرده اید عصبانی شد، بهتر است تا نگاهتان را به سمت دیگری بیاندازید.

 

نویسندگان: کاترین شرایبر و هدر هاوزنبلاس

Katherine Schreiber and Heather Hausenblas