چرا ترک عادت سخت است؟

چرا ترک عادت سخت است؟

چرا ترک عادت سخت است؟ 1000 667 ارمغان رشد

هیچ پاسخ واضحی برای این سوال وجود ندارد. زیرا عادات ما از نیرویی چند بعدی و چند طبقه ای تشکیل شده است، در واقع ما می دانیم نیروهای جسمی، ذهنی ، احساسی، اجتماعی و حتی معنوی در این داستان نقش دارند. اما هر یک از این طبقه ها فهم و درکی وجود دارد که این فرصت را فراهم می کند تا بتوانیم از این دلبستگی ها رها شویم. البته من از دید یک روانکاو به این مسئله نگاه می کنم و بیشتر به بعد روانشناختی زندگی می پردازم. یکی از سخت ترین جنبه های زندگی روانشناختی در دوران مدرن، چالش مدیریت احساسات دردناک است. غم و اندوه و خشم سه عنصر اصلی این احساسات هستند که منجر به احساس گناه، درماندگی، نا امیدی، نا امنی، نگرانی، کج خلقی، خستگی و تنهایی می شود. در واقع ما نگران خطرات و حوادث ناگوار دنیا بیرونی مان بودیم و الان زمانی است که با آنها رو در ور شویم.
بعضی افراد خوش شانس هستند و با این احساسات دردناک به راحتی کنار می آیند و با آنها زندگی می کنند، تظاهر می کنند که امنیت و ارامش درونی دارند، که این دید ممکن است ناشی از نوع تربیت آنها و یا وضعیت جسمی وروانی و ژنتیکی آنها به وجود آمده باشد. بعضی از این افراد نیز می توانند با شرایط عاطفی و احساسی خود مقابله کنند. در واقع می پذیرند که احساسات دردناک جزئی از زندگی هستند و سعی می کنند راهی بیابند که با آنها مقابله کنند، که عمدتا این راه ها سازنده است و یا حداقل مخرب نیست. آنها زندگی را طوری تصور می کنند که همیشه تحت کنترل آن ها نیست، در مقابل شرایط دشوار و سخت مقاومت می کنند و با آن می جنگند، با مشکلات رو در رو می شوند و از آنها فرار نمی کنند. در زمان نیاز به دیگران کمک می کنند. آنها این احساسات دردناک را با دید بلند مدت درک می کنند، آنها را احساس می کنند، تحملشان می کنند، با آنها آمیخته می شوند و در کنار آنها به کارهای خود می پردازند. از سوی دیگر برخی افراد از احساسات دردناک خود به شدت ناراحت می شوند که این ممکن است از لحاظ زیستی و روانی ژنتیک آنها و یا آموزه های که به دست آورده اند و یا ترکیبی از آنها بروز کند. از آنجا که این احساسات بسیار دشوار است ونمی توانند آن را تحمل کنند سعی می کنند از شر آنها خلاص شوند. در واقع می خواهند آن ها را تحت کنترل خود قرار دهند. برای این چنین افرادی بسیار سخت است که بر کمک های دیگران تکیه کنند، چون این کار احساسات دردناک آنها را تشدید می کند که در این جور روابط اجتناب ناپذیر است.
راه های مختلفی برای مدیریت این اسیب ها وجود دارد، اما اعتیاد و عادات بد، یک راه جذاب به نظر می رسد. اگر شما بعد از مصرف ماده ای ، فورا از شر این احساسات دردناک رها شوید، این دلیل کافی برای شما خواهد بود که به سمت این روش حرکت کنید و برای مواجه با مشکلات و احساسات دردناک زندگی خود از آن استفاده کنید. بعضی از مردم به فعالیت های اعتیاد آور گرایش پیدا می کنند نه مواد اعتیاد آور- مثل کار کردن زیاد، رابطه جنسی، غذا خوردن و قماربازی. این فعالیت ها حسی را در شما ایجاد می کندکه فکر می کنید تمام این احساسات را در کنترل گرفته اید. حداقل این است که با این فعالیت ها حواستان پرت می شود و دیگر به این احساسات بد فکر نمی کنید و حتی بهتر یک احساس خوب را جایگزین یک احساس بد می کنید. این یک کار خارق العاده و جادویی و نیرومند است. بیاید از دید یک کودک به این قضیه نگاه کنیم – این دیدگاه در پایه و اساس شخصیتی شما وجود دارد. این فعالیت های اعتیاد آور شرایطی رابرای شما به وجود می اورد که از روی توهم یک مادر مصنوعی برای خود ایجاد کنید. شما دیگر نیازی به یک مادر واقعی ندارید که به شما شیر دهد و از شما مراقبت کند. شما مجبور نیستید کارهای سخت انجام دهید و از آن برای رشد احساسی خود استفاده کنید. با این فعالیت های اعتیاد آور شما از تمام فعالیت های سختگیرانه انسان ها دور می شوید و میان بر می زنید. نیازی نیست زجر و سختی تحمل کنید ومنتظر بمانید، لازم نیست آنچه را که مادرتان می خواهد انجام دهید چون خودتان از پس کارهای خودتان برمی آیید، در واقع شما یک پستان مصنوعی دارید که در موقع نیاز از آن شیر می نوشید. آیا کسی هست که این شرایط را رد کند؟ درواقع مانند گرسنگی که مارا به سمت غذا میکشاند. شاید الان متوجه شدید که چرا ترک عادات سخت است و به سختی می توان به عقب بازگشت.اما این تمام داستان نیست. در حقیقت ترک عادات سخت است اما غیرممکن نیست. شما می توانید با درک و آگاهی از اصول و اساس روان شناختی خود، این مشکلات را حل کنید. از نظر من یک راه حل روانشناختی این است که به این درک برسیم که یک راه میانبر و مصنوعی هرگز به اندازه یک راه واقعی خوب نیست و اغلب اوقات خیلی بدتر است. با استفاده از این عادات بد و اعتیاد برای مقابله با احساسات دردناک، هیچ مشکلی رفع نمی شود بلکه مشکلات زیادتری به وجود می اید. با اعتیاد وخو گرفتن، احساسات دردناکی را که قصد رهایی از آنها را داریم هزار برابر بزرگتر می کنیم، احساس افسردگی، اضطراب ، خشم و نا امیدی در ما عمیق تر و بیشتر می شود، بیش از آن که کنترل داشته باشیم آن را از دست می دهیم. به عبارت دیگر برای اینکه عادتی را ترک کنیم باید به این درک برسیم که این اعمال مارا به هدفمان نمی رسانند، در واقع زمانی که ما به این دید برسیم که آنچه که تصور می کنیم با آنچه که به دست آورده ایم زمین تا آسمان متفاوت است، شانس این را داریم که عادادت خود را کنار بگذاریم
by Jennifer Kunst