زمان آن فر رسیده است که درمانگر شما به تعطیلات برود

زمان آن فر رسیده است که درمانگر شما به تعطیلات برود

زمان آن فر رسیده است که درمانگر شما به تعطیلات برود 320 213 ارمغان رشد

من در موردفرهنگ درمانی در نیویورک چیزهای زیادی شنیده ام، “متاسفانه یک درمانگر باید در طول تعطیلات خود در ماه آگوست، همیشه آنکال و در دسترس باشد”. که برخی آن را “اضطراب و نگرانی ماه آگوست” تعبیر کردند و بیان کردند که تعطیلات درمانگر برای تمام کسانی که درگیر درمان هستند سخت است. اما از نظر من تعطیلات درمانگر برای همه افرادی که در پروسه درمان حضور دارند حیاتی است. داشتن تعطیلات برای یک درمانگر ضروری است، یک درمانگر از نظر احساسی کار سختی برعهده دارد، او به تمام مشکلات بیمارانش در هرساعت از روز، گوش می دهد. اگر درمانگر در کار خود خوب عمل کند بر روی بیمارانش تاثیر زیادی دارد. شما یه عنوان یک درمانگر به همه این مسائل اهمیت می دهید و مراقب هستید، تمام این بارها را به دوش می کشید، نگران بیمارانتان هستید و سعی می کنید که به آنها کمک کنید. یک درمانگر خوب این نگرانی و اضطراب هایی که در مورد بیمارانش دارد را به خوبی مدیریت می کند، پس او هم به زمانی نیاز دارد تا استراحت کند و شارژ شود. در این صورت شما متوجه می شوید که بیمارانتان بدون شما هم می تواند زندگی کنند . تعطیلات برای همه روانپزشکان مهم است، اما این موضوع در روانکاوی به خاطر ماهیت منحصر به فرد آن اهمیت بیشتری دارد. روانکاوی، به لایه های عمیق ذهن ناخوداگاه افراد نفوذ پیدا می شود که ممکن است بسیار شدید باشد. به عنوان یک تحلیل گر شما باید خود را در اختیار بیمار قرار دهید تا او تمام عشق و نفرت و امیال خود را در وجود شما به تصویر بکشد و نسبت به شما فرافکنی کند. در واقع در ذهن آنها تبدیل به یک مادر فریب کار، یا یک پدر بی رحم، و یا یک برادر یه خواهر حسود بشوید. شما باید کسی بشوید که شاید نتوانید آن را تحمل کنید، و به جای اینکه از ماهیت وجودی خود دفاع کنید، در مورد مسائلی که اتفاق افتاده است بیشتر فکر می اندیشید و این درک و فهم را به بیمارانتان منتقل می کنید تا آنها نیز به این درک برسند. کار روانکاوی همیشه تحت فشار است، انها به استراحت نیاز درند تا بتوانند خودشان را بازیابی کنند و با نیروی تازه کار جدید را آغاز کنند. اما از سوی دیگر تعطیلات برای بیماران خوب نیست، در یک تجربه درمانی خوب، بیمار به درمانگر خود وابسته می شود، و وقتی احساس کند که در مقابله با زندگی ، تنها است، به راحتی عصبانی می شود. در این صورت باید دوره تعطیلات درمانگر کوتاه باشد و یا زمانی که در تعطیلات است همکار خود را برای کمک به بیمارانش جایگزین خود کند. اماجدا از همه این مسائل، تعطیلات ، باعث جدایی جسمی و روحی و روانی درمانگر از مسائلی که به صورت عمیق در ذهن و وجود او رخنه کرده است، می شود. نه تنها تعیطلات باعث از دست دادن لحظات می شود بلکه ارتباط به وجود آمده را نیز از بین می برد.
من فکر می کنم ایم دلیل قانع کننده ای است که چرا تعطیلات اینقدر بر روی بیماران تاثیر می گذارد. به خصوص بیماران روانکاوی که برای درمان آنها باید به سطوح عمیق ذهنی آنها نفوذ کرد. تعطیلات می تواند معناهای زیادی برای بیمار داشته باشد، مانند رها کردن او، دست رد بر سینه او زدن و حتی احساس مرگ به او دست دهد.. بدتر از همه وقتی تحلیل گر دور و در دسترس نیست، احساسات آنها تحریک می شود وممکن است اتفاقات ناگواری رخ دهد. روانکاوان توانا با این مسائل آشنا هستند، و خیلی زود از تعطیلات خود باز می گردند و آمادگی کامل برای چالش های موجود در کار خود دارند. اما در مواردی تعطیلات درمانگر، برای بیمار نیز مفید است. در واقع این تعطیلات شرایطی را برای بیماران فراهم می کند تا مستقل شوند و تجربه کسب کنند. در واقع زمینه ای فراهم می شود تا بیماران آنچه را که در فرایند بیماری خود یاد گرفته اند اجرا کنند. اینکه چقدر پیشرفت داشته اند و رشد کرده اند و برای موفقیت چند قدم دیگر مانده است. اینکه همیشه پدر و مادر و یا درمانگرمان حضور داشته باشند، ما نمی توانید خود را در برابر مشکلات و در زندگی آزمایش کنید و به این نتیجه برسیم که چقدر توانایی دارید.
در پایان بکی از مهم ترین دلایلی که تعطیلات باید در روابط درمانی اعمال شود این است که کل هدف درمان این است که مردم به زندگی کامل تر و غنی تری دست پیدا کنند و روی پای خودشان بایستند و تعطیلات نیز یکی از جنبه های زندگی واقعی است که این زمینه را فراهم می کند. باعث می شود که محدودیت های خود را کشف کنیم و آن را بپذیریم و به آنها احترام بگذاریم و به خودمان اهمیت دهیم. به نیازهایمان مانند تفریحات، استراحت و آرامش ارزش قائل شویم. به این درک برسیم که همه ما به سرگرمی ها و تجارب، دوستان و خانواده احتیاج داریم. وقتی درمانگر به تعطیلات می رود، در واقع مدلی از زندگی را برای بیمار خود رقم میزند تا ارزش یک زندگی کامل را درک کند و این برای همه مفید است.
Jennifer Kunst

1 دیدگاه