چرا خانم ها نمی توانند چهره ای بدون آرایش داشته باشند؟

چرا خانم ها نمی توانند چهره ای بدون آرایش داشته باشند؟

چرا خانم ها نمی توانند چهره ای بدون آرایش داشته باشند؟ 700 465 ارمغان رشد

داشتن چهره ی بدون آرایش برای خانم ها کار دشواری است و در این رابطه تحقیقات جالبی انجام شده است که در ادامه این مطلب از ارمغان رشد آنرا با هم می خوانیم.

علاقه به آرایش چگونه بر خانم ها اثر می گذارد؟
دهه ها و یا حتی قرن هاست که خانم ها از آرایش برای نشان دادن زیبایی شان استفاده می کنند. لوازم آرایش به منظور پررنگ کردن برخی زیبایی ها و پنهان کردن بعضی نقص ها استفاده می شود. اساسا صفاتی که ما آن ها را زیبایی می دانیم، به عواملی همچون جنسیت، سلامتی و جوانی باز می گردد. آرایشی که به زنان پوستی بی عیب و نقص و چشم هایی جذاب می دهد، می تواند از لحاظ بیولوژیکی و فرهنگی جذابیت را دو چندان کند.
نش (Nash) و همکارانش تحقیقی انجام دادند که در آن یک عکس با آرایش و یک عکس بدون آرایش از یک خانم، توسط مردان و زنان امتیازدهی می شد. خانم ها به عکسی که آرایش داشت به عنوان چهره ی با نشاط تر و با اعتماد به نفس تر رای دادند. هم چنین شرکت کنندگان در این تحقیق به این نتیجه رسیدند که خانم هایی که آرایش دارند می توانند شغل های بهتری به دست بیاورند. آرایش ملایم در محیط کار نیز چهره را با نشاط تر و قابل اعتمادتر می کند.
آرایش، نه تنها جذابیت خانم ها را افزایش می دهد، بلکه باعث می شود تا اعتماد به نفس بالاتری داشته باشند. ظاهر زیبا می تواند عزت نفس را نیز افزایش دهد. در تحقیقی در سال 2008 مشخص شد که 78 درصد از دخترانی که اعتماد به نفس پایینی دارند، از ظاهر خود در مدرسه راضی نیستند.

افراد معروف بدون آرایش

افراد معروف با نشان دادن چهره های بدون آرایششان، پذیرفتن زیبایی طبیعی را ترویج می دهند.

بسیاری از خانم ها زمانی که آرایش ندارند، اعتماد به نفس خود را از دست می دهند. الکسیس اسکلمبرگ (Alexis sclamberg) در تحقیقی بیان کرده است که 44 درصد از خانم ها زمانی که آرایش ندارند ، احساس جذاب بودن نمی کنند و اعتماد به نفسشان کاهش می یابد. در این تحقیق تنها 3 درصد از خانم ها بدون آرایش احساس جذابیت داشتند.
اگرچه هنوز مشخص نشده است که استفاده از لوازم آرایش تماما سودمند است، مطالعاتی نشان داده است که ارتباط مثبتی بین استفاده از این مواد و اضطراب کمتر و سازگاری بیشتر وجود دارد. خانم هایی که کمتر تمایل دارند تا از مواد آرایشی استفاده کنند دارای اعتماد به نفس بالاتر و ثبات عاطفی بیشتر هستند.
در یک مطالعه ی دیگر محققین پی بردند که خانم هایی که بیشتر نگران ظاهر خود هستند، از مواد آرایشی بیشتری استفاده می کنند و باور دارند که این مواد می توانند ارتباطات اجتماعی آن ها را بهبود ببخشد.
واضح است که خانم ها از مزایای استفاده از این مواد آرایشی لذت می برند، زیرا می توانند جذابیت و اعتماد به نفس خود را افزایش دهند و در محل کارشان فردی تاثیرگذار باشند.
خانم هایی که با چهره های خود مشکلی نداشته و اعتماد به نفس بالاتری دارند، مخالف استفاده از لوازم آرایشی هستند. با این مخالفت زنان این پیغام را به دیگران می دهند که آن ها دوست دارند همانطور که هستند دیده شوند، بدون پوشاندن نقصشان با این مواد.
اگر با استفاده نکردن از لوازم آرایشی موافق هستید، ولی هنوز نمی توانید تا با چهره ی بدون آرایش خود به بیرون از خانه بروید، این تمرین را هرروز صبح انجام دهید. صبح ها 10 دقیقه بدون آرایش ، در روبه روی آینه بنشینید و فقط به خودتان نگاه کنید. همانطور که به خود نگاه می کنید به افکار و احساساتتان گوش دهید و هر حس منفی را از خود دور کنید.
این تمرین را به مدت دو هفته انجام دهید.

نویسنده: تارا ول Tara Well