تغییر فصلها و نقش آن در افسردگی ما

تغییر فصل و افسردگی

تغییر فصلها و نقش آن در افسردگی ما

تغییر فصلها و نقش آن در افسردگی ما 700 437 ارمغان رشد

نزدیک به 5 درصد از جمعیت آمریکا افسردگی فصلی را تجربه کرده اند.

دلایل :

تغییر در فصول می تواند باعث تغییر در میزان ملاتونین و سراتونین- دو ماده ای که در تنظیم ساعت خواب بدن و حال انسان نقش دارند- شود. زمانی که این دو عامل ترکیب شوند می توانند منجر به اختلال عاطفی فصلی شوند. این نوعی از افسردگی است که نه تنها می تواند در فصل های پاییز و زمستان بر مردم اثر بگذارد، بلکه در تابستان و بهار نیز دیده می شود.

 

علائم :

علائم مشخص اختلال عاطفی فصلی شامل موارد زیر است :

افسردگی : احساس درماندگی، گناه، کمبود اعتماد به نفس، نا امیدی، علاقه نداشتن برای انجام فعالیت ها، یاس و بی علاقگی

اضطراب : تنش و کاهش تحمل استرس.

تغییر حس و حال : در برخی موارد بیش فعالی و هیجان زیاد در فصول بهار و تابستان.

مشکلات خواب : خواب بیش از اندازه، و دشواری برای بیدار شدن و برخی اوقات بدخوابی و زود بیدار شدن در صبح.

بی حالی : احساس کسالت و رخوت و قادر نبودن برای انجام کارهای روزمره

پرخوری : اشتهای زیاد برای غذا، به ویژه غذای شیرین و در نتیجه اضافه وزن

 

افسردگی فصلی ممکن است هر سال دو بار متوالی اتفاق بیفتد که اثرات آن در طول سال باقی می مانند.

میزان شیوع :

در سالی که گذشت حدودا پنج درصد از جمعیت آمریکا افسردگی فصلی را تجربه کرده اند. چهار نفر از هر پنج نفری که دچار می شوند خانم هستند.

میانگین سنی افرادی که دچار افسردگی فصلی می شوند، بین 20 تا 30 سال است، اگرچه علائم ممکن است زودتر هم بروز کند.

هرچه به مناطق استوایی نزدیک تر باشید، احتمال دچار شدنتان به این اختلال بیشتر است.

 

درمان :

نور درمانی می تواند در این زمینه کاربردی باشد. جعبه ی نور همانند نور طبیعی عمل کرده و اشعه ی فرابنفش از خود ساتع می کند.بهترین تجویز 30 دقیقه استفاده از جعبه ی نور با فاصله ی 12 تا 24 اینچ از خودتان است. بسیاری از مردم قبل از اینکه روز خود را شروع کنند، در هنگام صرف صبحانه و یا خواندن روزنامه از جعبه ی نور استفاده می کنند. استفاده از جعبه ی نور در شروع پاییز، می تواند درصد دچار شدن به این اختلال را در فصل زمستان کاهش دهد.

دارودرمانی نیز می تواند بخشی از درمان اختلال عاطفی فصلی باشد. اگر در گذشته سابقه ی دچار شدن به این بیماری را داشته اید، بهتر است تا در اوایل پاییز، قبل از اینکه روزها کوتاه تر شود و علائم بروز کنند، دارودرمانی را آغاز کنید.

 

روش های پیشگیری :

به منظور پیشگیری از این اختلال، می توانید از نور درمانی در اوایل پاییز، قبل از بروز علائم استفاده کنید. کمتر با لوازم تکنولوژیکی وقت بگذرانید. بیشتر ورزش کنید. میزان نور را در خانه افزایش دهید. می توانید از مدیتیشن و سایر تکنیک های کاهش استرس استفاده کنید. سعی کنید بیشتر در خارج از خانه وقت بگذرانید و درآب و هوایی باشید که بیشتر آفتابی است.

راه هایی وجود دارد تا شما بتوانید در تمام طول سال خطر ابتلا به این اختلال را کاهش بدهید. این موارد می تواند ورزش مکرر، عادات خواب صحیح، رژیم غذایی مناسب و کاهش مواد قندی باشد.

 

نظرات شخصی:

بسیاری از مردمی که می شناسم، برای مثال اعضای خانواده ام، سال ها به دلیل افسردگی درمان می شده اند و بعدها متوجه شدند که مشکلشان اختلال عاطفی فصلی است، پس روند درمان خود را تغییر دادند.

اگر فکر می کنید که شما هم از این اختلال رنج می برید به پزشک مراجعه کنید.

اگرچه شاید نتوان از این اختلال پیشگیری کرد اما با استفاده از روش های درمانی می توانید این اختلال را کنترل و زمستان راحت تری را پشت سر بگذارید.

نویسنده: ماروین جی نیتل Marvin G.Knittel