آیا وعده غذایی سالم می تواند شما را شاد کند؟

نسبت غذا و شادی

آیا وعده غذایی سالم می تواند شما را شاد کند؟

آیا وعده غذایی سالم می تواند شما را شاد کند؟ 700 466 ارمغان رشد

غذا و شادی

تحقیقات نشان داده است افرادی که در شهرهایی زندگی می کنند که تعداد فست فودهایش زیاد است، کمتر تمایل به پس انداز پول هایشان دارند. ولی شادی چه می شود؟
محققین کانادایی ارتباط میان شادی و لوگوی فست فودها و بسته بندی آن ها را کشف کرده اند. آن ها به دو گروه از مردم یک غذای مشابه دادند. غذای یکی از گروه ها در بشقاب های زیبای سرامیکی سرو شده بود و غذای گروه دیگر در بسته بندی مخصوص مک دونالد. ظرف، تاثیر مستقیمی بر روی شادی نداشت. معمولا طبیعت و حتی عکس هایش می تواند باعث افزایش شادی شود. عکس های طبیعت باعث شادی دو گروه شده بود اما میزان آن شادی در افرادی با بشقاب سرامیکی بیشتر بود. سپس محققین عکس ها را با آهنگ اپرای ایتالیایی جایگزین کردند. باز هم افرادی که در بشقاب سرامیکی غذا می خوردند بیشتر از موسیقی لذت می بردند.
در کل لوگوی فست فودها و بسته بندی آن ها باعث می شود تا از زیبایی های طبیعت و موسیقی چشم پوشی کنیم.
غذاهای سالم چطور؟ تحقیقی بر روی 12000 استرالیایی انجام شد که ارتباط میان حال خوب و مصرف میوه و سبزیجات را نشان می داد. نتایج بیانگر این موضوع بودند که مصرف میوه و سبزیجات مزایای فراوانی دارد. با افزایش مصرف این مواد مفید ومغذی رضایت و خشنودی در زندگی افزایش می یابد.
تحقیقی مشابه تحقیق قبل بر روی دانش آموزان ایرانی انجام شد. شادترین دانش آموزان سه ویژگی داشتند : آن ها هر روز صبحانه می خوردند، سه وعده ی غذایی و یک یا دو میان وعده مصرف می کردند، و بیشتر از 8 بار در روز میوه و سبزیجات می خوردند.
در تحقیق دیگری بر روی 400 نفر در طی 13 روز نشان داده شد که افرادی که میوه و سبزیجات بیشتری خورده اند در بحث خلاقیت بهترعمل کرده اند.
می دانیم که مصرف میوه و سبزیجات در دراز مدت تاثیرات خوبی بر جسم ما نیز دارد ولی تاثیرات آن بر روان ما محسوس تر است.
اگرچه ما غذای سالم نمی خوریم ولی تحقیقات امید دهنده هستند. در یک آزمایش شرکت کنندگان به دو گروه دسته بندی شدند. به یک گروه بیسکویت داده شد و به گروه دیگر شکلات. درافرادی که شکلات خورده بودند افزایش شادی دیده می شد. به علاوه، زمانی که افراد گروه، شکلات هایشان را بو می کردند این حس در آن ها بیشتر می شد.
بنابراین تغییر دادن غذایتان از وعده های خوشمزه به وعده های سالم می تواند باعث افزایش شادی شما شود. ولی اگر قصد دارید شکلات بخورید، سعی کنید تنها او را بو کنید زیرا هم شاد می شوید و هم کالری زیاد به بدنتان نمی رسانید.

نویسنده: مارک هولدر Mark Holder