استرس مالی در زوجین

استرس مالی در زوجین

استرس مالی در زوجین 320 213 ارمغان رشد

همه ی زوج ها در بخشی از زندگی شان استرس مالی را تجربه می کنند.استرس مالی فقط به دلیل نبود پول و شغل بوجود نمی آید بلکه شیوه های متفاوت خرج کردن پول ، مدیریت مالی و روش های مقابله با اتفاقات در زندگی باعث بوجود آمدن آن میشود.استرس عالی می تواند منجر به مشکلات جدی در رابطه و تداوم آن بشود.زمانیگه بحران مالی اتفاق می افتد ، زوج ها باید با تغییرات ناخوشایند بوجود آمده سازگار شوند و می تواند باعث بوجود آمدن موقیتی شود که هریک از افراد نسبت به دیگری احساس خصومت داشته باشد.این فشار ها می تواند باعث زودرنجی،ناامنی و ترس در زوج ها بشود.

چالش های بوجود آمده بعد از مدتی به جنبه های غیرمالی زندگی شان هم سرایت می کند.در صورتی که استرس مالی به طور سالم رفع و رجوع نشود می تواند به تمام جوانب یک رابطه بزند که می توان به این موارد اشاره کرد:

1) افزایش تعارض و اختلافات

2) کناره گیری زوجین از یکدیگر

3) ترس ، اضطراب و ناامنی

4) سرزنش طرف مقابل

5) افسردگی و اضطراب

6) نشانه های بدنی و بیماری

7) کاهش محبت و کشش جنسی

بعضی راهکار ها می تواند در این مسیر کمک کننده باشد :

1) اولین مورد رسیدن زوجین به این توافق که با کمک همدیگر این دوران را پشت سر خواهند گذاشت.زوج ها شریک زندگی یکدیگر هستند و در مشکلات پیش آمده باید مانند یک تیم عمل کنند و از پس مسائل برآیند.

2) اگر خشم یا سرزنشی از طرف زوجین وجود دارد باید بیان شود و در حل و فصل آن تلاش کنند.با وجود احساس نفرت و عصبانیت زوجین نمی توانند با یکدیگر همکاری کنند.

3) به چالش پیش امده مانند امتحانی برای رابطه نگاه کنید.توجه به این که زوجین نسبت به یکدیگر متعهد هستند و در شرایط مختلف نسبت به رابطه مسولیت دارند می تواند به آنها در تمرکز بودن و توجه به اولویت ها کمک کند.

4) به جای کناره گیری و اجتناب ، احساساتتان را با یکدیگر در میان بگذارید.زوج ها باید احساسات مربوط به اضطراب و فشار را به یکدیگر بازگو کنند تا طرف مقابل به آنها حمایت ، امید و دلگرمی دهند.این موارد به طرز چشمگیری در پشت سر گذاشتن مواقع سخت کمک کننده هستند.

5) زوجین می توانند در ایجاد نگرش مثبت و امیدوارانه به یکدیگر کمک کنند.به جای تمرکز روی مشکل و بزرگنمایی آن ، به راه حل های احتمالی بپردازید.به جای پرداختن به مشکلات موجود و بدی اوضاع می توانند به موارد مثبتی که هنوز با یکدیگر دارند توجه کنند.هدف های جدیدی برای خودشان تعریف کنند.راه های جدیدی برای مدیریت مالی و خرج گردن پول در نظر بگیرند و روش های جدیدی برای ارتباط بیشتر و لذت بردن از یکدیگر پیدا کنند.

مشکلات مالی و فشار های ناشی از آن لزوما روابط به سمت ازهم پاشیدگی نمی برد بلکه میتواند باعث محکم تر شدن رابطه و عمیق تر شدن پیوند دو نفر بشود.