تصویر بدنی منفی و راهکارهای مقابله با آن

تصویر بدنی منفی و راهکارهای مقابله با آن

تصویر بدنی منفی و راهکارهای مقابله با آن 320 213 ارمغان رشد

معمولا هر چند وقت یکبار در آینه نگاه می کنید و به خودتان می گویید “اگر چند کیلو لاغر بشوم خوشحال تر از الان هستم؟”

متاسفانه اکثریت خانم ها و دختر ها از بدنشان راضی نیستند.تحقیقات نشان داده است که %63 از خانم ها وزنشان را یک مولفه ی کلیدی در ارتباط با حسی که نسبت به خود دارند عنوان می کنند حتی مهمتر از خانواده ، مدرسه و شغل. بسیاری از زنان و دختران وزن را بعنوان یکی از بخش های شخصیتی قلمداد می کنند.متاسفانه امروزه ، در جامعه ای زندگی می کنیم که شکل بدنی مان نشان دهنده ی این است که ما چه کسی هستیم.بسیاری از ما از اضافه وزن می ترسیم و این ترس روزانه توسط رسانه ها به ما یادآوری می شود.روزانه در هنگام تماشای تلویزیون ، شبکه های اجتماعی ، خواندن مجله یا هر فعالیت دیگری با تصاویر غیر واقعی از زیبایی و تصویر بدنی مواجه می شویم.به واسطه ی این رسانه ها احساس ناامنی نسبت به ظاهرمان می کنیم و برای بدست آوردن اعتماد به نفس احساس نیاز به کاهش وزن و تغییرات ظاهری داریم.در جامعه ی امروزی ما اعتماد به نفس و تصویر بدنی مساوی یکدیگر در نظر گرفته می شوند و همه سعی دارند خود را در قالب استاندارد های غیر واقعی ارائه شده درآورند.زنان و دختران امروز ، در یک چرخه ی منفی از نفرت بدنی گرفتار شده اند.تصویر بدنی منفی یکی از مولفه های ابتلا به اختلالات جدی به حساب می آیدو تغییرات این تصویر به سمتی سالم و مثبت بسیار پر اهمیت است.

استفاده از راهکارهای زیر می تواند کمک کننده باشد:

1) سعی کنید اطرافیانتان را با هر شکل و شمایلی قبول کنید.این کار به شما کمک می کند بدن خودتان را بیشتر دوست داشته باشید.یک لیست از افراد که “بدن عالی” ندارند و مورد تایید شما هستند تهیه کنید.آیا ظاهر آنها بر اساس شما نسبت به آنها تاثیر می گذارد؟

2) از رژیم های سخت دوری کنید.تحقیقات نشان داده که افراد در طول رژیم های خیلی سخت هیجانات منفی زیادی تجربه می کنند که در نهایت منجر به پرخوری می شود.تغییر روش زندگی و استفاده از روش هایی مانند مایند فولنس به شما کمک می کند.

3) ژنتیک تان را قبول کنید.بعضی مسائل دست شما نیستند و هر چقدر هم تلاش کنید نمی توانید تغییری ایجاد کنید.

4) احساسات و هیجانات مربوط به تصویر بدنی منفی تان را بشناسید.زمانیکه در آینه نگاه می کنید و به خود می گویید:”آه،چقدر نفرت انگیز هستم”در واقع می گویید”یک مشکل در مورد من یا احساسم وجود دارد” زمانیکه نمی دانیم چگونه به احساسات مان بپردازیم به سراغ بدنمان می رویم و آن را سرزنش می کنیم.

یاد بگیرید چگونه به احساس تان بپردازید و بدانید که گاهی از بدنتان استفاده می کنید تا از موضوع ریشه ای تری که شما را آشفته کرده فرار کنید.

5) پیام هایی که توسط رسانه ها به شما ارائه می شود را مورد سوال قرار دهید.بسیاری از تصاویری که می بینید توسط آرایشگران و فیلتر های کامپیوتری ، دست کاری شده و واقعی نیستند و بسیاری از زنانی که میبینید از اختلالات خوردن و یا اختلالات دیگری رنج می برند شما از زوایای دیگر این افراد را نمی بینید.

6) به اعضای مختلف بدنتان دقت کنید.ببینید آن را دوست دارید یا نه.اگر نه ، سعی کنید دلیل آنرا پیدا کنید.در بسیاری از موارد احساس منفی ما توسط دیگران بوجود آمده و در ما درونی شده است.

7) در نظر بگیرید تصویر منفی بدنی تان چه تاثیرات مخربی روی زندگیتان دارد.بسیاری از افراد از رفتن به جاهای خاصی اجتناب می کنند و یا در روابط شان دچار مشکل می شوند.یک لیست از موارد مختلف درست کنید و آنرا مورد بررسی قرار دهید.

 

8) در نهایت کمک گرفتن از یک متخصص می تواند به شما کمک کند.جلسات فردی و گروهی هر دو برای شما مفید هستند.