آیا در حضور فرزندانتان دعوا می کنید؟

آیا در حضور فرزندانتان دعوا می کنید؟

آیا در حضور فرزندانتان دعوا می کنید؟ 320 213 ارمغان رشد

سال‌هاست که می‌بینم یکی از علل مسائل روان‌شناختی کودکان (به جز سوءاستفاده و غفلت شدید) بحث کردن والدین جلوی فرزندان‌شان است. چطور می‌دانم که کودکان، گاهی شدیدا، با شنیدن دعوای پدر و مادرشان از نظر هیجانی مختل می‌شوند؟ به راحتی. کودکان به من می‌گویند.

دختر ۱۷ ساله خجالتی به نام اما که باد از سال‌ها شاگرد اول بودن دچار مشکل در کلاس‌های دبیرستانش شده بود، به ADHD تشخیص داده شده بود و قرار بود تا برای اوتیسم با کارکرد بالا مورد آزمون قرار بگیرد. زمانی که از او پرسیدم مساله‌اش چیست، به سرعت جواب داد: ((والدینم دعوا می‌کنند و درباره طلاق حرف می‌زنند)). از او پرسیدم ((این دعوا از چه مدت پیش ادامه داشته)) و اما جواب داد: ((کل زندگی‌ام)).

برای اغلب والدین درک ارتباط بین بحث‌هایشان با تشخیص ADHD یا اوتیسم در کودک‌شان دشوار است. مادر اما اصرار داشت که این مساله چیزی بیشتر از خجالتی بودن اما و جر و بحث‌هایشان است. ((او اختلال روانی دارد. اگر آسپرگر هنوز وجود داشت به او این تشخیص را می‌دادند)). ادامه دار: ((اما دائما خودش را در اتاقش محبوس می‌کند)). جواب دادم: (شاید خودش را از تعارض‌های اطرافش کنار می‌کشد)).

با همه این حرف‌ها، بعد از ۴ ماه مشاوره فردی و خانوادگی شدید که شامل تعهد والدینش برای دور نگه داشتن دعواهایشان از دخترشان و کار کردن بر روی مشکلات ازدواجشان بود، اما نمره‌های بهتری کسب کرد و در بهتر کردن روابط اجتماعی‌اش پیشرفت کرد. تاب‌آوری اما بیشتر شد و طردهای ادراک‌شده را به اندازه قبل شخصی دریافت نمی‌کرد.

پژوهش‌های امروزی در حال جستجوی رابطه بین والدینی که دعوا می‌کنند و توانایی فرد در شناسایی و پردازش هیجان‌هایش است.

در گذشته، محققین یافتند که شرایط بد شدید ابتدایی نظیر بدرفتاری و غفلت با تغییراتی در شناسایی هیجان‌های کودکان تداعی داشت.

پژوهش جدیدی در ۱۳ مارچ ۲۰۱۸ در مجله Social and Personal Relationships چاپ شد و با توجه به ارتباط مواجهه کودکان با درگیری‌های بین والدین، به یافته‌های گذشته درباره شرایط بد و تداعی‌شونده با شناسایی هیجان کودکان اضافه کرد.

مطالعه ۹۹ کودک بین سنین ۹ تا ۱۱ خجالت را به عنوان یک صفت شخصیتی در نظر گرفت. پژوهش‌گران متوجه شدند که فرم‌های ملایم‌تر بدرفتاری و غفلت تلویحات معناداری برای پردازش هیجان‌ها بخصوص در کودکان با صفت خجالت دارند.

آلیس شرمرهورن، استاد داشنگاه ورمونت می‌گوید: ((در مقایسه با سوءاستفاده و غفلت، تعارض بین والدین شدت کمتری دارد و تجربه تروماتیک ملایم‌تری است اما از طرفی رایج‌تر هم هست و برای بخش بزرگی از جمعیت وجود دارد.))

توصیه من این است: ((برای یک ماه جلوی کودکتان دعوا نکنید. جر و بحث‌هایتان را خارج از خانه انجام دهید. برای شام بیرون بروید، در محله‌تان قدم بزنید، اگر مشکلات ازدواجتان شدید هستند برای مشاوره ازدواج اقدام کنید)). زمانی که تعارض‌های بین والدین محو می‌شوند، تشخیص سلامت روانی فرد هم محو می‌شود.