آیا هر روز باید شکلات بخوریم؟

شکلات

آیا هر روز باید شکلات بخوریم؟

آیا هر روز باید شکلات بخوریم؟ 700 466 ارمغان رشد

تحقیقات نشان می دهند که برخی انواع شکلات می توانند از مغز و بدن محافظت کنند.

تحقیقات زیادی در مورد مزایای کاکائو انجام شده است ولی فقط تعدادی از آن ها به مرحله ی چاپ رسیده اند. همه ی آن ها به این نتیجه دست یافتند که ماده ی شیمیایی موجود در کاکائو به نام فلاوانول، برای سلامتی شما به ویژه سلامتی قلب شما مفید است. در مطالعات به چاپ رسیده در مجله ی تغذیه بیان شده است که فلاوانول موجود در کاکائو می تواند برای سلامتی مغزنیز مفید باشد. فلاوانول از مناطقی از مغزتان که برای حافظه ، تمرکز، سرعت پردازش و گیرایی کلی است، محافظت می کند.
محققین معتقند که روش اثرگذاری شکلات بر روی مغز با اثرگذاری آن بر روی قلب تفاوت دارد. از اثرات آن بر روی قلب می توان نرمال نگه داشتن جریان خون، جلوگیری از لخته شدن خون در رگ ها و بهبود فشار خون را نام برد. تمام این مزایا می توانند جریان خون را به سمت قلب افزایش دهند. همچنین ممکن است که فلاوانول اثری مستقیم بر سیگنال های مغزی که مانع از ایجاد مشکل در گیرایی می شوند، داشته باشد.
بیشترمطالعات نشان می دهند که این اثرات بر روی افراد مسنی که گیرایی و حافظه شان رو به کاهش است، نیز اثر دارد. در برخی تحقیقات ، اثراتی از بهبودی در زنان و مردان سنین 40 تا 65 سال دیده شده است. در همه ی موارد بهبودی در عملکرد مغز زمانی حاصل شده است که شخص میزان 500 تا 1000 میلی گرم در روز،به مدت یک ماه، فلاوانول موجود در شکلات را مصرف کرده باشد.
شکلات تلخ و پودر کاکائو نسبت به شیر کاکائو میزان فلاوانول بیشتری دارند. شکلات سفید این ماده ی مفید را در خود ندارد. در مطالعاتی که میزان فلاوانول موجود در شکلات های گوناگون را بررسی می کردند، نشان داده شد که در 3.5 اونس شکلات تلخ، حدودا 94 تا 650 میلی گرم فلاوانول وجود دارد، این در حالی است که در میزان برابری شیر کاکائو تقریبا 41 میلی گرم از این ماده وجود دارد. هرچه شکلات تلخ تر باشد، میزان فلاوانول موجود در آن بیشتر است. آزمایشاتی که بر روی محصولات انجام شده است، نشانگر این بوده اند که درصد کاکائوی موجودی که بر روی برچسب محصولات دیده می شود، قابل اعتماد نیستند.
اگر قصد دارید تا با خوردن شکلات سلامتی خود را تقویت کنید، سعی کنید تا از مارک های شناخته شده استفاده کنید. همچنین ضروری است که ازمیزان چربی و کالری موجود در شکلاتی که مصرف می کنید آگاه باشید. اگر میزان چربی و کالری موجود در رژیم غذایی شما بالا باشد، مزایای مصرف شکلات تلخ برای شما تبدیل به ضرر می شود.

نویسنده: سوزان مک کوییلان Susan McQuillan