تنظیم هیجان چیست و چرا اهمیت دارد؟

تنظیم هیجان چیست و چرا اهمیت دارد؟

تنظیم هیجان چیست و چرا اهمیت دارد؟ 320 213 ارمغان رشد

تنظیم هیجان چیست و چرا اهمیت دارد؟

هیجان‌ها مانند یک قطب‌نما عمل کرده و پاداش‌ها و تهدیدهای محیط را نمایان می‌سازند. با این وجود، این قطب‌نما از خطا مصون نیست و در واقع، می‌تواند به آسانی مسیر اشتباه را به ما نشان دهد. زمانی که این اتفاق می‌افتد از موقعیت‌ها یا افرادهای اشتباه دوری کرده یا به آنها نزدیک می‌شویم و این مساله می‌تواند برای اهداف طولانی-مدت‌مان مشکل‌های زیادی را ایجاد کند. به عنوان نمونه، اگر که درباره اینکه به رئیس‌مان بگوییم که مرتکب اشتباه شده‌ایم احساس اضطراب داریم، ممکن است انگیزه اجتناب از او را تجربه کنیم. در این صورت، ممکن است که او از دیگران درباره اشتباه ما بشنود و فرصت ارتقاء شغلی که ماه‌ها منتظرش بودیم به خطر بیفتد. در این صورت، پیروی از اضطراب‌مان می‌تواند ما را به دردسر بیاندازد.

از این‌رو، این مساله اهمیت دارد که ما یاد بگیریم چگونه و چه زمانی به قطب‌نمای هیجانی‌مان اعتماد کنیم. به عبارت تخصصی‌تر، گاهی نیاز داریم تا هیجان‌هایمان را تنظیم کنیم تا رفتارمان تحت‌الشعاع آنها قرار نگیرد. این اصلا به این معنا نیست که هیجان‌هایمان “بد” هستند یا نباید آنها را تجربه کنیم؛ بلکه دقیقا برعکس، این معنا را دارد که هیجان‌هایمان پتانسیل بالایی برای کمک به ما در جهت‌یابی محیط‌مان دارند و ما تنها باید آنها را در سطح بهینه و متناسب با زمینه تجربه کنیم.

تصور کنید که به کافه رفته و فرد مورد علاقه‌تان را می‌بینید. در رابطه با فرصت صحبت کردن با او به قدری هیجان زده می‌شوید که بیش از حد نوشیدنی خورده و در طول شب خواب راحتی نداشته و فردا صبح به سختی بیدار می‌شوید. شاید تصمیم بگیرید سر کار نروید و یک ملاقات مهم را از دست بدهید. در نتیجه، در این مورد، هیجان‌زدگی تنظیم‌نشده‌تان منجر به نتایج منفی شده است. در این داستان، تنظیم پایین هیجان صورت سازگارکننده تر بود. برای مثال، می‌توانستید به خودتان نتایج منفی نوشیدن زیاد در شب‌های کاری را یادآوری کنید.

در زمان‌های دیگر، ممکن است که به اندازه کافی در رابطه با برخی مسائل هیجان‌زده نباشید. به عنوان نمونه، ممکن است در رابطه با یک ماموریت خاص اشتیاق نداشته باشید. زمانی که هیجان‌زدگی‌تان پایین است ممکن است انگیزه کافی برای انجام برخی کارها را نداشته باشید. در این زمان ممکن است نسبت به اهمال‌کاری آسیب‌پذیر شوید. در چنین مواردی، تنظیم بالای هیجان‌زدگی مفید است. مثلا، می‌توانید به خودتان احساس کفایت و توانمندی بعد از پایان ماموریت را یادآوری کنید.

به چند مثال در رابطه با اضطراب بپردازیم. اگر در ارتباط با اولین قرار رمانتیک خود احساس اضطراب خیلی زیادی داشته باشیم، ممکن است بخواهیم قرارمان را لغو کنیم. در این صورت، شاید لازم باشد تا اضطراب‌مان را با یادآوری علاقه فرد مقابل به خودمان تنظیم پایین کنیم. برعکس، در موقعیت‌های دیگر، ممکن است اضطراب کافی را احساس نکرده و به خطر بیفتیم. برای مثال، در صورتی که از آسیب دیدن در تصادف نمی‌ترسیم، احتمال اینکه کمربندمان را ببندیم کمتر است. در چنین مواردی، با یادآوری خطرات ناشی از رانندگی بدون بستن کمربند ایمنی می‌توانیم اضطراب‌مان را تنظیم بالا کرده و از آسیب‌دیدگی جلوگیری نماییم.

سعی کنید تنظیم هیجان را در خانه تمرین کنید. به این فکر کنید که چقدر در طول روز به صورت فعالانه سعی می‌کنید احساس‌تان را تغییر دهید؟ آیا حواس خودتان را از خاطرات دردناک پرت می‌کنید؟ آیا از افرادی که باعث بی‌قراری‌تان می‌شوند دوری می‌کنید؟ آیا سعی می‌کنید تا برای ناامیدی‌تان توضیحی پیدا کنید؟ آیا برای اینکه کمتر عصبی باشید کیک می‌خورید؟

همان‌طور که می‌بینید، راه‌های مختلفی برای تنظیم هیجان‌ها وجود دارند. شاید بتوانید الگوهای تنظیم هیجان‌هایتان را شناسایی کنید. آیا نسبت به راهبرد بخصوصی جذب می‌شوید؟ آیا تمایل دارید تا از راهبردهای دیگری استفاده کنید؟ از شما به اکتشاف در راهبردهای تکراری (کارآمد یا ناکارآمد) تنظیم هیجان‌هایتان دعوت می‌کنم.

[teleShare]