آیا قهوه می تواند طول عمر شما را افزایش دهد؟

نسبت قهوه و طول عمر انسان

آیا قهوه می تواند طول عمر شما را افزایش دهد؟

آیا قهوه می تواند طول عمر شما را افزایش دهد؟ 700 394 ارمغان رشد

دو تحقیق جدید، قهوه وعمر بیشتر را به هم مرتبط می دانند.

درآمریکا 75 درصد از مردم قهوه می نوشند. هر روزه بیشتر از دو میلیون فنجان قهوه در سراسر دنیا مصرف می شود.
مصرف قهوه ی ملایم می تواند بخشی از یک رژیم غذایی سالم باشد. تحقیقات نشان می دهند که بزرگسالان می توانند مقدار 400 میلی گرم(در حدود 4 فنجان) در روز کافئین مصرف کنند، بدون اینکه پیامد های سلامتی از جمله مشکلات قلبی و مشکلات دستگاه تناسلی متوجه آن ها شود. (در هر اونس قهوه تقریبا 12 میلی گرم کافئین وجود دارد.) به علاوه مصرف قهوه می تواند باعث کاهش مشکلات مربوط به سوخت و ساز بدن، دیابت، و بیماری های قلبی-عروقی شود.
سوال بزرگتر این است که آیا قهوه می تواند از ابتلا به بیماری ها جلوگیری کند و باعث افزایش طول عمر شما شود؟ هنوز پاسخ قابل اعتمادی موجود نیست، ولی دو تیم تحقیقاتی بزرگ، مطالعاتی در مورد تاثیر قهوه در افزایش طول عمر در بین نسل ها و نژادهای گوناگون انجام داده اند.
تحقیقاتی که در مورد اثرات قهوه صورت گرفته است، می تواند گام مهمی در فهم بهتر این موضوع باشد که آیا قهوه واقعا برای سلامتی شما مفید است و آیا این نوشیدنی برای پیشگیری از بیماری های گوناگون توصیه می شود یا خیر؟
در اولین تحقیقی که بر روی تعداد زیادی از مردم صورت گرفت، گانتر Gunter بر روی جمعیتی در حدود 451743 نفر از 10 کشور اروپایی در طی 16 سال مطالعاتی انجام داد. بعد از بررسی چندین عامل همانند شاخص توده ی بدنی، فعالیت های فیزیکی و مصرف سیگار، مشخص شد: در مواردی که مصرف قهوه در آن ها بالاتر بوده است، خطر ابتلا به بیماری های گوناگون از جمله مشکلات دستگاه گوارشی وبیماری های گردش خون کاهش یافته ،در حالی که باعث افزایش سن مرگ در آن ها شده است.
این اثرات در افرادی که در روز، 2 یا 3 فنجان قهوه مصرف می کرده اند، در مقایسه با کسانی که قهوه نمی نوشیده اند، به مراتب بیشتر است. همچنین عملکرد کبد در مصرف کنندگان قهوه بسیار بهتر است.
محققین این مطالعات را بر روی افرادی که قهوه ی بدون کافئین مصرف می کردند هم انجام دادند و به همان نتایج دست یافتند. آن ها بیان کردند که ترکیبات بیولوژیکی دیگری همانند ترکیبات فنول در قهوه وجود دارد که همانند کافئین دارای آنتی اکسیدان هستند و باعث ایجاد آن اثرات می شوند.
درهمین تحقیق، پارک Park و محققین دیگر بر روی جمعیتی در حدود 185855 نفر از نژادهای گوناگون همانند لاتین، آفریقایی-آمریکایی، هاوایی، سفید، آمریکایی-ژاپنی مطالعه کردند. برخلاف افراد دیگر، در جمعیت مردم هاوایی شرکت کننده در تحقیق، کاهش عمر دیده می شد. بنابراین پارک و همکارانش تصمیم گرفتند تا عوامل دیگری همانند مصرف سیگار را نیز بر روی آن ها بررسی کنند.
به یاد داشته باشید که به صورت کامل نمی توان به این تحقیقات استناد کرد زیرا هرکدام از آن ها در طول انجام گرفتن، محدودیت های زیادی داشته اند. برای مثال اطلاعاتی که در تحقیقات استفاده شده است، منبع موثقی ندارند، پس ممکن است نادرست باشند. و اینکه نمی توان تمامی عوامل مثل این که شخص در هنگام مصرف قهوه چقدر خامه و یا شکر استفاده می کرده است را اندازه گرفت.
ولی در کل با استناد بر همه ی این مطالعات می توان گفت که مصرف قهوه باعث افزایش طول عمر می شود. این تحقیقات نشان می دهند که نتایج به عوامل بسیاری از جمله نژاد و قومیت، بستگی دارند.

نویسنده: نوید صالح Naveed Saleh