قهوه باعث کاهش افسردگی می شود

قهوه

قهوه باعث کاهش افسردگی می شود

قهوه باعث کاهش افسردگی می شود 700 404 ارمغان رشد

قهوه تاثیر مثبتی بر التهاب و میزان پایین دوپامین در مغز دارد.

اینکه قهوه می تواند تاثیر مثبتی بر روحیه بگذارد، برای مردم تعجبی به همراه نمی آورد. بسیاری از افراد قبل از ورود به جاده در صبح و یا در طول روز کاری خود قهوه مصرف می کنند. ولی قهوه مزیت های دیگری برای روحیه دارد که بلافاصله بعد از مصرف خودش را نشان می دهد. مطالعات کوچک بسیاری نشان داده است که قهوه می تواند به افسردگی خفیف تا متوسط، یعنی اختلالی که 15 درصد از مردم کشورهایی با درآمد بالا را تحت تاثیر قرار داده است، کمک کند.
اخیرا تحقیقاتی در دانشگاه پزشکی چین بر روز 15 مطالعه ی اخیر انجام شده است تا به رابطه ی بین مصرف قهوه و افسردگی پی ببرند.
نتیجۀ یک تحلیل که در مارس 2016 در مجله ی روانکاوی استرالیایی و نیوزیلندی به چاپ رسید، نشان می داد که میانگین میزان مصرفی قهوه در روز تا 8 درصد میزان افزایش افسردگی را کاهش می دهد.
ما هنوز نمی دانیم که قهوه چگونه می تواند اختلال افسردگی را کاهش دهد. اما محققین دو مکانیزم پنهان را بررسی کرده اند.
اگرچه افسردگی اغلب به دلیل میزان کم سروتونین در مغز است ولی فرضیه ی جدیدی نیز پدیدار شده است. بر طبق این فرضیه افسردگی نتیجه ی یک واکنش بد سیستم ایمنی است که باعث ایجاد التهاب در مغز می شود.
محققین چینی بیان کرده اند که قهوه به دلیل داشتن ترکیبی از آنتی اکسیدان ها که شامل اسید کلروژنیک، اسید نیکوتینیک، تریگونلین، اسید کینولین، اسید تانیک و اسید پیروگالل، می تواند باعث این التهابات شود.
فرضیه ی دیگر این است که تاثیر ضد افسردگی قهوه به دلیل کافئین موجود در آن است. کافئین یک محرک روانی است که باعث افزایش هوشیاری و انگیزه می شود.
زمانی که ما بعد از یک خواب خوب شبانه هوشیار هستیم، آدنوزین کمی در سیستم عصبی مرکزی ما وجود دارد. در طول چندین ساعت بدون خواب، آدنوزین به تدریج انباشته می شود. آدنوزین، گیرنده های آدنوزین را فعال می کند که منجر به خواب آلودگی، کاهش انگیزه و انرژی می شود.
همانند آدنوزین، کافئین نیز در سیستم عصبی مرکزی در کنار گیرنده های عصبی است ولی کافئین این گیرنده ها را بر خلاف آدنوزین فعال نمی کند. به جای آن جلوی آن ها را می گیرد و از بروز واکنش سلولی که به کمبود انگیزه و انرژی منجر می شود، جلوگیری می کند.
این موضوع می تواند توضیح دهد که چرا مصرف قهوه می تواند ما را هوشیار و بیدار نگه دارد. اما نمی تواند توضیح دهد که چرا قهوه باعث کاهش افسردگی می شود.
یک مکانیزمی که توسط محققین چینی بیان شده است، این است که قهوه به دوپامین یعنی اصلی ترین ماده ی شیمیایی انگیزه دهنده در مغز، کمک می کند تا تاثیر بیشتری داشته باشد. کافئین با اتصال به گیرنده های عصبی، می تواند میزان دوپامینی که به گیرنده های دوپامین متصل شده اند را در بخش هایی از مغز که وظیفه ی تصمیم گیری، انگیزه دادن و پاداش را بر عهده دارند، افزایش دهد.
دو ویژگی افسردگی فقدان لذت و نبود انگیزه است. اگر قهوه با اتصال به گیرنده های آدنوزین بتواند انگیزه و حس لذت را افزایش دهد، می توان اثر بلند مدت آن را بر اختلال افسردگی توضیح داد.

بریت بروگارد
Berit Brogaard
[teleShare]