خجالت پنهانی چیست و تاثیر آن بر سلامتی

خجالت پنهانی

خجالت پنهانی چیست و تاثیر آن بر سلامتی

خجالت پنهانی چیست و تاثیر آن بر سلامتی 700 350 ارمغان رشد

آیا از اینکه که دیگران در مورد شما چه فکر می کنند می ترسید؟ خجالت چگونه می تواند بر سلامتی شما اثر بگذارد.

لیزا با چشمانی خیس از پشت پنجره در زنگ تفریح ما را تماشا می کرد. او با روماتیسم مفاصل به دنیا آمد و تا کلاس یازدهم به پاهایش آتل می بست، در همان سال بود که این نابغه ی متفکر زود از مدرسه فارغ التحصیل شد. سال ها بعد او به من گفت که در دوران بلوغ خود افسرده شده بوده است و از مادرش می خواسته تا اجازه دهد که در تخت بماند. ولی خجالت او خیلی فوری، زمانی که در یک شرکت معتبر استخدام شد، از بین رفت. سایرین انقدر خوش شانس نبودند.
خجالت درهر فردی که نگاه خیره ی مردم را تحمل کند، ایجاد می شود. (چه واقعی باشد و چه تصور شخص). بدتر از آن این درد می تواند تاثیر بد طولانی مدتی بر سلامتی بگذارد. شواهد زیادی نشان می دهد که این نوع استرس روانی می تواند از لحاظ فیزیکی مشکلات قلبی را تشدید کرده و سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند. پیشنهاد می کنیم که مراقب سهل انگاری هایی که در مصرف نمک و سیگار انجام می دهید، باشید. به خاطر قلب و بدنتان با خودتان خوب رفتار کنید.
همه ی انواع استرس با افسردگی، مشکلات قلبی-عروقی و پیشرفت سریع بیماری ها مرتبط هستند. شلدون کوهن (sheldon cohen) که در این باره تحقیقی انجام داده است، می گوید که این آسیب از دو جهت پیش می آید. افرادی که تحت استرس هستند اغلب عادت های بدی را در خود پرورش می دهند، همانند کمتر خوابیدن، چشم پوشی از ورزش، خوردن تنقلات، افزایش سیگار کشیدن. و دوم اینکه بدن به استرس روحی دچار می شود.
درست همانند چیزی که در فیلم ها می بینید، برای مثال زمانی که مرد از کار زیاد و یا هنگامی که بر سر کودکی فریاد می زند، سکته می کند، ترس و عصبانیت خود باعث واکنش هایی دعوایی می شوند که در آن ها ضربان قلب، فشار خون و هورمون استرس مثل کورتیزول افزایش می یابند. کورتیزول زیاد باعث تغییر و یا توقف سیستم بدن می شود. برای مثال کورتیزول زیاد در بدن باعث سرکوب سیستم ایمنی بدن می شود. به علاوه کوهن یافت که افزایش کورتیزول در بدن می تواند بر تکثیر بیشتر ویروس هپاتیت اثر بگذارد.
در حالی که این حس غمناک ناراضی بودن از ظاهر خود به نظر می رسد که با احساس ترس و عصبانیت آتشین قابل مقایسه نباشد، ولی می تواند به آسیب فیزیکی منجر شود.
خجالت یکی از بیشترین احساسات بالقوه است که در میان مردم دیده می شود. مردم فکر می کنند که استرس بر همه یک تاثیر یکسان می گذارد، ولی استرسی که از طرز نگاه دیگران به شما ناشی می شود بسیار قوی تر و شدید تر از استرسی است که از کار زیاد و یا از دست دادن کار به وجود می آید.

بر خجالتتان غلبه کنید.
اجازه دهید تا خجالتتان محو شود. حستان را در لحظه احساس کنید و هرگز آن را سرکوب نکنید و بگذارید که برود.
برای مشکلات طولانی مدیریت استرس، تمرین ریلکسیشن و درمان های گروهی تاثیرگذار است. زنان مبتلا به سرطان سینه که در این گروه های حمایتی شرکت می کنند، بیشتر از زنانی که شرکت نمی کنند، عمر خواهند کرد. درمان های شناختی رفتاری نارضایتی از بدن را در افراد چاق و افراد مبتلا به اختلالات خوردن اصلاح کرده است.
شادی می تواند سرعت بهبود استرس را افزایش و کاهش میزان آسیب کورتیزول را تضمین کند. بنابراین آرام باشید، راحت نفس بکشید، آینه را رها کنید، و برای خودتان جشن بگیرید.

امی مکسمن
Amy Maxmen