آیا شما در معرض خطر یک ارتباط عاطفی آنلاین هستید؟

آیا شما در معرض خطر یک ارتباط عاطفی آنلاین هستید؟

آیا شما در معرض خطر یک ارتباط عاطفی آنلاین هستید؟ 620 392 ارمغان رشد

چگونه بازی خطرناک “فقط یک نگاه” وابستگی عاطفی را تسهیل می کند؟

حتی با نبود هیچ گونه تماس فیزیکی، اینترنت (فضای مجازی) خطری برای روابط محسوب می شود زیرا وابستگی عاطفی را تسهیل می کند که در بسیاری از موارد به وابستگی فیزیکی نیز منجر می شود.
اشخاصی که نمی توانند پاسخ انتظارات خود را در دنیایی خارج از دنیای مجازی بیابند،در فضای مجازی به دنبال توجه ،کسب اعتبارو تایید شدن هستند.زیرا اینترنت از دوستان،طرفداران و دنبال کننده هایی پر شده است که می توانند این کمبودها را برطرف سازند و این فواصل را پر کنند.
برخی افراد تصور می کنند که می توانند اشخاص دیگر را مورد تحسین و تایید قراردهند، بدون اینکه روابط خارج از دنیای مجازی را به خطر بیاندارند.آن ها کاملا در اشتباه هستند.در حقیقت این افرد با خطر همبازی شده اند و روابطشان را در معرض خطر قرار داده اند، زیرا آن ها قدرت روابط عاطفی مجازی را دست کم گرفته اند.

مراقب طرز تفکر “فقط یک نگاه” باشید.

به دلایل روشنی تشخیص ارتباط عاطفی آنلاین از ارتباط عاطفی فیزیکی دشوارتر است.
خطری که کاربران اینترنتی را تهدید می کند این است که اگرچه ما هرروزه اعمال قانونی زیادی را با اینترنت انجام می دهیم ولی می توانیم به راحتی با تصاویر و نوشته ها از مسیر منحرف شویم.تنها با کلیک بر روی یک لینک وسوسه انگیز که رنگین و برجسته بر روی صفحه پدیدار می شود و توسط وبسایت هایی که خودشان را برای کسب و کار شما مشتاق نشان می دهند تهیه شده است،از مسیر خارج می شویم.
برخی از افراد از اینترنت به منظور روبه رو شدن با رفتارهای جنسی که هیچ گاه جرات رویارویی با آن را در دنیای خارج از دنیای مجازی نداشته اند،استفاده می کنند.
این موضوع با عنوان ننگ اجتماعی شرح داده شده است.زیرا تحقیقات نشان می دهد که فعالیت هایی از جمله تماشای فیلم های پورن و دستیابی به هرگونه موارد جنسی به صورت آنلاین، کمتر از لحاظ اجتماعی محکوم می شود.
فعالیت های جنسی مجازی به ویژه در چهارچوب رابطه می توانند بسیار خطرناک و آسیب زا باشند.بیشتر افرادی که به منظور ارضای نیازهای جنسی خود به اینترنت روی می آورند از ضرر آن چشم پوشی می کنند و همیشه توجیه “فقط یک نگاه” را به همراه دارند.اما در حقیقت آن ها به دنبال تماشای فیلم های پورن نیستند،بلکه در دنیای مجازی به دنبال مخاطب خاص خود می گردند.

اینترنت ارتباط قلبی را افزایش می دهد.

نلسون و سالاوو بیان کرده اند که ارتباط مجازی می تواند منجر به روابط عاطفی شود حتی اگرهر دو مخاطب با یکدیگر ملاقات حضوری نداشته باشند،به این ارتباط ،ارتباط قلبی نیز گفته می شود.آن ها چنین شرح داده اند که به دلیل ایجاد وابستگی میان مخاطبین،ارتباطات عاطفی میتوانند رویه ی خطرناکی را به سمت ارتباطات فیزیکی در پیش بگیرند.
کاربران اینترنت خطرات ناشی از ارتباطات عاطفی را به جان می خرند.یک تحقیق نشان داده است که رفتارهای آنلاینی که بیشتر به دید خیانت به انها می نگرند شامل رابطه ی جنسی آنلاین،قرارهای آنلاین،سایر رفتارهای جنسی و وابستگی های عاطفی است.
در چهار طرح تعریف شده،60 تا 82 درصد از شرکت کنندگانی که مورد مطالعه قرار داده شده بودند،رفتار عاطفی آنلاین را نسبت به رفتارهای جنسی آنلاین خطرناک تر دانسته اند.
سوالی که به وجود می آید این است،اگر مردم در ارتباطات متعهدانه خطرات ناشی از درگیری های عاطفی آنلاین را به جان می خرند،پس این چگونه رخ داده است؟
اگرچه بسیاری از پلاتفورم های شبکه های اجتماعی گردهمایی هایی در زمینه ی روابط آنلاین تشکیل داده اند ولی تحقیقات بسیاری بر روی فیس بوک انجام شده است.
نلسون و سالاوو اظهار داشته اند که فیس بوک به تشدید درگیری های عاطفی مجازی کمک می کند.یک پتانسیل بالقوه برای بی اعتمادی از طریق نظریه ی وابستگی به رسانه_جایی که پلاتفورم شبکه ی اجتماعی به خیانت های عاطفی و خودآشکارسازی کمک می کند.
این تحقیق نشان می دهد که حتی تعداد زیادی از افراد متاهل نیز برای ارضای نیازهای احساسی خود از فیس بوک استفاده می کنند.
آن ها خاطرنشان کردند که مراتب زیادی از خوداشکارسازی بر روی وال فیس بوک ایجاد می شود که خود برای دیگران فرصتی می سازد تا درک و توجه خود را در زمانی که مخاطب به آن ها احتیج دارد به او برسانند و فاصله ی احساسی در بین زوج های متاهل ایجاد کنند.
برخی از کاربران اینترنتی فعال تر هستند و در اینترنت به دنبال انجمن ها و گردهمایی هایی می گردند تا بتوانند از آنها برای موضوع و یا مشکل خاصی کمک و راهنمایی بگیرند.این در حالی است که گشتن به دنبال اطلاعات غیرشخصی و کاربردی خطر کمتری نسبت به جست و جوی راه حل برای مشکلات شخصی دارد، زیرا می تواند حریم شخصی کاربران را در معرض خطر قرار دهد.

آیا در حال ورود به یک رابطه ی عاطفی مجازی هستید؟

چگونه طرفداران شبکه های اجتماعی که در یک رابطه ی متعهدانه هستند از گرفتاری در یک مسیر مجازی به سوی یک ارتباط عاطفی آنلاین جلوگیری کنند؟
اولین گام، شناسایی علایم خطرات وابستگی است.
نلسون و سالاوو بیان کردند که از نشانه های درگیری آنلاین میتوان به انتظار کشیدن مشتاقانه برای آنلاین شدن یک مخاطب ارتباط مجازی ، اعتماد کردن به آن ها برای در میان گداشتن مشکلات، در اختیار گذاشتن اطلاعات در مورد مشکلات روابط در خارج از دنیای مجازی و خیال پردازی در مورد تماس های فیزیکی و جنسی اشاره کرد.
همچنین آن ها اظهار داشتند که از دیگر نشانه های پیشرفت وابستگی عاطفی به یک جایگزین عاطفی آنلاین می تواند شامل دادن و گرفتن هدیه،مقایسه ی هیجانات کلامی و روحی روابط آنلاین با رابطه ی خارج از دنیای مجازی.
یکی دیگر از نشانه های پیشرفت شامل اختصاص دادن زمان های خانوادگی و یا زمان های استراحت در کار برای چک کردن ایمیل ها و یا پیام های شبکه های اجتماعی، ودراولویت قرار دادن آن ها و سپری کردن زمان هایی در تنهایی مطلق که بیشتر صبح های زود و یا آخرشب است برای صحبت با مخاطب دنیای مجازی.

از وابستگی های مجازی که به واسطه ی آن رابطه های مجازیتان را حفظ می کنید،پرهیز کنید.

روابط متعهدانه از هر دو نگرش مجازی و غیر مجازی سود می برند.زوج ها به هم تعلق دارند و در کنار یکدیگر می مانند، از حرمت رابطه یشان محافظت می کنند و با خودداری از وسوسه های دنیای مجازی که آغازگر همه ی این ها است، از ایجاد یک رابطه ی عاطفی مجازی پیش گیری می کنند.