نقش کتامین در درمان افسردگی

کتامین و درمان افسردگی

نقش کتامین در درمان افسردگی

نقش کتامین در درمان افسردگی 700 469 ارمغان رشد

اگر خیال دارید از کتامین (Ketamine) برای درمان افسردگی استفاده کنید، در این مقاله از ارمغان رشد مواردی که نیاز دارید بدانید مورد اشاره قرار گرفته است.

احتمالا باید کتامین را بشناسید. سرعت بالای آن در کاهش و از بین بردن افسردگی باعث ایجاد هیجان در بین بیماران و پزشکان شده است. اما اخیرا به دلیل محدودیت در دانش در مورد اثرات بلند مدت درمان با آن، دانشمندان در مورد مصرف آن هشدار داده اند.
در اینجا مثالی وجود دارد تا ببینید که کتامین چگونه می تواند در برابر افسردگی مقاوم در برابر درمان جادو کند. بیشتر از یک دهه ی پیش مردی با افسردگی مقاوم به درمان، در اینترنت به دنبال یک راه درمان جدید می گشت، زیرا هیچ کدام از راه ها برایش کارساز نبود. او به دارویی برخورد که گفته بودند می تواند کمک کند: یک داروی بیهوشی به نام کتامین. خیلی زود بعد از آن او باید جراحی انجام می داد و داروی بیهوشی می گرفت. او در مورد کتامین با یک روانکاو صحبت کرد ولی پزشک حتی اسمش را نیز نشنیده بود. مرد از متخصص بیهوشی خواست تا در حین انجام عمل از این دارو استفاده کند و پزشک پذیرفت.
چه اتفاقی افتاد؟ زمانی که بهوش آمد و تمام اثرات بیهوشی از بین رفت، او متوجه شد که احساس افسردگی او کاملا از بین رفته است. به مدت 2 هفته حال عادی داشت. اتفاق جالبی که رخ داد اینجا بود که افسردگی بعد از دو هفته به طور کامل بازگشت.
حال، بعد از چندین سال، روانشناسان و بیماران کاملا در مورد کتامین اطلاع دارند. این دارو برای افسردگی های مقاوم به درمان و در دوزی پایین تر از دوزی که باعث بیهوشی شود استفاده می شود. بسیاری از مراکز پزشکی مشغول مطالعه و درمان بیماران توسط این دارو هستند.

آیا می توانم برای درمان افسردگی از کتامین استفاده کنم؟
تنها زمانی که دچار افسردگی مقاوم به درمان هستید می توانید از این دارو استفاده کنید. باید قبل از استفاده اطلاعات کافی کسب کنید.
کتامین تضمینی ترین دارو برای درمان افسردگی های مقاوم به درمان است. اگرچه به دلیل اینکه استفاده از کتامین به عنوان یک داروی ضد افسردگی بسیار جدید است و هنوز اطلاعات چندان زیادی در مورد اثرات استفاده ی بلند مدت از آن در دست نیست.
کتامین در این مرحله هنوز توسط اف دی ای به عنوان یک داروی ضد افسردگی ثبت نشده است.

کتامین چگونه مصرف می شود؟
در سیستم پزشکی در طول 40 دقیقه به صورت درون رگی ترزیق میشود. از راه بینی و دهانی نیز می توان آن را مصرف کرد.

عوارض جانبی کتامین چه چیزهایی است؟
عوارضی جانبی موقتی ممکن است پدیدار شوند که برخی از آن ها جدی هستند. سردرد و خشکی دهان، افزایش در فشار خون و ضربان قلب می توانند از عوارض فیزیکی این دارو باشند. از عوارض روانی می توان حس واقعی نبودن، احساس پرواز و توهم را می توان نام برد. این عوارض تنها تا دو ساعت بعد از مصرف باقی می مانند.

پزشک متخصص این کار کیست؟
یک پزشک ماهر می تواند این کار را بر عهده بگیرد. به دلیل وجود عوارض جانبی، پزشک باید تا قبل از دادن دارو وضعیت قلبی عروفی بیمار را بررسی کند و آماده ی عوارض رفتاری و قلبی عروقی بیمار که ممکن است پدیدار شود، باشد.

آیا از مصرف کتامین نتیجۀ مثبتی خواهم گرفت؟
در این مرحله، پزشکان هنوز نتوانسته اند پیش بینی کنند که این درمان بر چه افرادی بیشتر اثرگذار است. اگر بخواهد نتیجه ی خوبی رخ دهد و افسردگی برطرف شود، این پروسه بین 3 تا 14 روز اتفاق می افتد. در مطالعاتی که در آن ها 3 تزریق در هفته به مدت 1 یا 2 هفته انجام شده است، بین 40 تا 80 درصد از افراد از افسردگی خلاص شدند. با درمان دهانی کتامین، افراد کمتری نتیجه ی مثبت گرفتند و این روش برای افسردگی های خفیف رو به متوسط جواب می دهد.

آیا باید این دوز دارو را تکرار کنم؟
اگر نتیجه ای داشته باشد، معمولا بین 3 تا 14 روز باقی می ماند. بعد از آن، به منظور ادامه پیدا کردن اثرات، تکرار کردن این دوزها باید صورت بگیرد، معمولا حداقل هفته ای یکبار و بعد از مدتی با فاصله های بیشتر.
هزینه
این روش درمان گران است. بیمه آن را پوشش نمی دهد. یک ترزیق ساده میلیون ها تومان هزینه دارد.

عوارض جانبی تکرار این دوزها چیست؟
در افرادی که از کتامین برای دردهای مزمن و به عنوان مسکن استفاده می کنند، تغییراتی در ساختار و عملکرد مغز و عفونت مثانه گزارش شده است. میزان کتامین که دردرمان افسردگی استفاده می شود بسیار کمتر است، که این خود موضوع مهمی است. هیچ تغییری در فهم شخص بعد از دو هفته دیده نشده است. هنوز هیچ اطلاعاتی مبنی براعتیاد و سوءمصرف این دارو گزارش نشده است.

در درمان های طولانی نظارت پزشک اهمیت دارد.
همانطور که پزشک باید در طول درمان علائم حیاتی را چک کند، باید در مورد پدیدار شدن عوارض جانبی و تغیرات فیزیکی و روحی نیز بپرسد.

نویسنده: مونیکا ان. استارکمن
Monika N. Starkman

2 دیدگاه
  • بازار یابی شبکه اجتماعی ۲۲ آذر ۱۳۹۶ at ۰:۱۰ ق٫ظ

    چه جالب! مقاله ی مفیدی بود.ممنون

  • جالبه ولی به نظرم هزینش اینقد که گفتین نباشه و کمتر باشه .فقط یه سوال آیا بعد از مدتی درمان با کتامین تاثیرش کمتر می شه مثل داروهای ضد افسردگی که اولش خوب تاثیر می زارن ولی رفته رفته تاثیرشون کمتر می شه و باید دوز دارو رو بالا ببری با این حال بازم تاثیری ندارن البته شاید روی شخص من اینطوری باشه ممنون می شم جواب بدین آیا بدن رفته رفته در برابر درمان با کتامین مقاومت نشون می ده یا نه..با تشکر