با روابط صحیح یک چرخه حمایت برای خود بسازیم

رابطه با دیگران

با روابط صحیح یک چرخه حمایت برای خود بسازیم

با روابط صحیح یک چرخه حمایت برای خود بسازیم 700 350 ارمغان رشد

چگونه می توانیم چرخه ی حمایت را در خودمان بسازیم و پرورش دهیم؟
تحقیقات نشان می دهند که روابط یکی از عوامل مهم برای بهبود روحیه است.

نکته ی مهم اینجاست که باید با افرادی رابطه داشته باشید که روحیه ی شما را بهبود ببخشند و حضورشان باعث پیشرفت شما در زندگی باشد.
آپریل سال پیش من برادرم را در یک تصادف از دست دادم. او 55 سال داشت و تنها برادر من بود.در روزها و هفته هایی که می گذشت، من روزهای سختی را می گذراندم. نمی دانستم چگونه اتفاقات را در ذهنم پردازش کنم و توانایی گرفتن حتی کوچکترین تصمیم را نداشتم. به هر سمتی که روی بر می گرداندم، یک دوست، یکی از اعضای خانواده و یا یکی از اطرافیان_ همسایه ها، اعضای گروه پزشکی و… حضور داشتند. منتظر بودند تا برای حرف های من گوش شوند و برای گریه هایم شانه باشند. برای خانواده ام غذا می آوردند و پیگیر بودند که اگر چیزی نیاز داشتم برای من فراهم کنند.
این افرادی که در زمان غم پشت من بودند و دست های من را می گرفتند، فرشته های نجات من بودند. آن ها افرادی هستند که در زمان شادی، می توان با آن ها شاد بود، می توان با آن ها به پیاده روی و ورزش رفت. من هیچ وقت به این اندازه از داشتن دوستانی همانند این افراد خوشحال نبوده ام.
بر طبق نتایج یک تحقیق 80 ساله در هاروارد، رابطه هایمان هستند که روحیه ی ما را هم از نظر فیزیکی و هم از نظر احساسی بهبود می بخشند. یافته ی جالبی که در این تحقیق وجود داشت این بود که روابط ما و اینکه چقدر خوشحالیم تاثیر زیادی بر روی سلامتی ما دارند. مراقبت از بدنتان بسیار اهمیت دارد ولی ایجاد رابطه نیز خود می تواند یک نوع مراقبت باشد.
حتما نباید صبر کنید تا اتفاق تلخی رخ دهد، پرورش روابطتان و قدردانی از آن ها می تواند روز به روز زندگی تان را بهبود ببخشد.
از خودتان بپرسید که چه کسی سمت شماست و به شما اهمیت می دهد و فکر کنید که چگونه می توانید روابطتان را پرورش دهید. در اینجا چند پیشنهاد وجود دارد:

وقتتان را خالی کنید.
همه ی ما زندگی های شلوغی داریم و به سختی می توانیم برای افرادی که برای ما اهمیت دارند در این دنیای سراسر تکنولوژی وقت بگذاریم. سعی کنید تا روزانه 30 تا 60 دقیقه وقتتان را برای بودن با دوستان خوب و یا اعضای خانواده تان خالی کنید. حتی اگر این دیدار خیلی کم و یا حتی با پیام و تلفن باشد.

شاد باشید و حستان را بگویید.
از زمانی که برادرم را از دست داده ام، اغلب به احساساتی فکر می کنم که با او در میان نگذاشته ام. تنها یک دقیقه و یا کمتر زمان می خواهد تا از کسی که برای شما اهمیت دارد قدردانی کنید. می تواند برای بیرون بردن زباله ها باشد و یا اینکه فقط برای این رابطه ای که دارید قدردان باشید. اگر وقت دارید می توانید یک نامه ی زیبا برای شخصی که برایتان مهم است بنویسید و از او برای کمک هایی که در برخی مراحل زندگی به شما کرده است، تشکر کنید. محققین می گویند این کار می تواند باعث افزایش شادی در شما شود.

به دنبال افرادی با علایق مشابه با خودتان باشید.
برخی از ما به دنبال افراد جدیدی هستیم که به جمعمان اضافه شوند. یکی از روش هایی که می توانید استفاده کنید این است که در انجمن هایی عضو شوید که فعالیت های مورد علاقه ی شما را انجام می دهند. برای مثال کتابخانه ها گروه هایی تشکیل می دهند که افراد را جمع می کنند و در مورد موضوعات گوناگون صحبت می کنند.
ارتباط برقرار کردن با افرادی که علایق یکسانی دارند، می تواند از ترس اولین ملاقات ها بکاهد و آن را خوشایندتر کند.

زمانی که نیاز داشتید، کمک بخواهید.
یکی از مزایایی که می توانید در یک رابطه ی صمیمی از آن بهره مند شوید، حمایت دو طرفه است. اگرچه آسان نیست که کمک بخواهید و یا در مورد احساساتتان رک باشید، ولی احساس اینکه به آن ها اعتماد دارید و برای کمک آن ها را انتخاب کرده اید حس خوبی را ایجاد می کند. پس زمانی که نیاز داشتید، کمک بخواهید. خیلی زود شاید لازم باشد تا شما هم به آن ها کمک کنید.
زندگی در برخی مراحل می تواند تنهایی به همراه خود بیاورد. ایجاد و پرورش روابط صمیمی می تواند به ما کمک کند تا زندگی شادتر و سالم تری داشته باشیم.

نویسنده: کارن آستن گرزبرگ
Caren Osten Gerszberg