روش‌های پرورش یک کودک با اعتماد به نفس بالا

اعتماد بنفس در کودکان

روش‌های پرورش یک کودک با اعتماد به نفس بالا

روش‌های پرورش یک کودک با اعتماد به نفس بالا 700 404 ارمغان رشد

زمانی که بر سر میز شام نشسته بودیم عمه ام به پدرم گفت: “ای کاش دخترم اعتماد به نفس بیشتری داشت.” دخترش به نظر شاد می آمد ولی خجالتی بود. خجالتی بودن مشکلی ندارد ولی من فهمیدم که مشکلش با اعتماد به نفس دخترش است. با خودم فکر کردم که اعتماد به نفس چیست؟ ریشه های اصلی ایجاد اعتماد به نفس کدام ها هستند؟ چگونه می توانیم آن ها را پرورش دهیم؟
واژه ی اعتماد به نفس از ریشه های لاتین خود گرفته شده است برای مثال: “با اعتماد”، “با اطمینان” ویا “با باور” که به نظر درست می آید. یک کودک با اعتماد به نفس به توانایی هایش باور دارد. این باور به مرور زمان در شخص پرورش می یابد ولی به توانایی تجربه ی خود اعتمادی نیز بستگی دارد. والدین چگونه می توانند این ویژگی ها را در کودک خود پرورش دهند؟
کودکان با روابط متقابل بین محیط درونی و بیرونی خود پرورش می یابند. والدین نقش مهمی در دنیای فرزندانشان دارند. کودکان به صورت طبیعی برای راهنمایی گرفتن، گرفتن حس خوب و چگونه رفتار کردن و باور به این دنیا، به والدین خود تکیه می کنند و از آن ها الگو می گیرند. برخی نکات کلیدی برای پرورش خودباوری و اعتماد به نفس در کودک در زیر شرح داده شده است:
رفتارها و ویژگی های مثبت کودکتان را به او یادآوری کنید. برای مثال: “منو با نقاشیت تحت تاثیر قرار دادی عزیزم.” و یا “وای چقدر تو در زمینه ی چیدن پازل با استعدادی.” اگر این رفتار مداوم باشد، زمینه ی افزایش اعتماد به نفس را فراهم می کند.
تشویق بی نهایت. این شاید ایده ی ساده ای باشد ولی برای والدین چالش برانگیز است. برای مثال دیروز در مصاحبه ای شخصی به من گفت که او از خواسته ی پسرش که دوست داشته است تا موسیقی را به عنوان شغل آینده اش داشته باشد، حمایت نکرده است. برای پرورش یک کودک شاد، تشویق های بی نهایت و باور به رویاهای آن ها حیاتی است. به یاد داشته باشید که رویا ها و خواسته ممکن است تغییر کنند ولی آن ها فراموش نخواهند کرد که شما چه احساسی را به آن ها داده اید.
به آن ها اعتماد کنید. کودکان به احساسی که نسبت به آن ها دارید اهمیت می دهند. زمانی که به آن ها حس اعتماد می دهید، یعنی باعث می شوید تا آن ها نیز به خودشان اعتماد کنند. برای مثال شما به فرزندتان می گویید که دوست دارید حیاط منزلتان را زیبا کنید. می توانید این وظیفه را برعهده ی فرزندتان بگذارید، اطراف باغچه را نقاشی کند، گل بکارد و یا… حتی می توانید به او بگویید که اگر به کمک نیاز داشت شما هستید.
باید خودشان را بااستعداد ببینند. کودکان نیاز دارند که استعدادهای خود را بشناسند و حس کنند که می توانند هر کاری را انجام دهند.
آیا همه ی کودکان این توانایی را دارند که اعتماد به نفس داشته باشند؟ بله. متاسفانه بسیاری از کودکان (1 از 5) در شرایطی بزرگ می شوند که ضربه ی روحی، آزار و بدرفتاری می بینند. اگر این مشکلات در کودک وجود داشته باشد، ایجاد کردن حس خوب و دادن حس اعتماد به نفس به کودک دشوارتر خواهد بود. خبر خوب اینجاست که با نظارت، تحصیل، درمان و برنامه های افزایش خلاقیت، بسیاری از کودکان می آموزند که چگونه در مورد مهارت ها احساس خوبی داشته باشند و بتوانند به توانایی های خود اعتماد کنند.
اعتماد به نفس از جایی آغاز می شود که یک شخص بتواند خودش را با استعداد ببیند. اعتماد به نفس در کودکان زمانی شکل می گیرد که والدین و اطرافیان او را باور داشته باشند. آن زمان است که کودک آن باورها را درون خودش تکرار می کند. روز به روز کودک این حس اعتماد را در خودش پرورش می دهد. بسیاری از افراد معروف در صحبت هایشان آورده اند که اعتماد به نفسشان باعث موفقیتشان شده است.

نویسنده: ماورین هیلی
Maureen Healy