برای دستیابی به هر هدفی یک تغییر رفتار لازم است

راههای دستیابی به هدف

برای دستیابی به هر هدفی یک تغییر رفتار لازم است

برای دستیابی به هر هدفی یک تغییر رفتار لازم است 700 438 ارمغان رشد

در دستیابی به هدفتان بهتر عمل کنید.
در مرکز هدفگذاری، تغییر رفتار وجود دارد.

من برای تابستان برنامه های زیادی داشتم، مثلا بیشتر ورزش و مدیتیشن کنم. ولی بعد به تعطیلات رفتم، بعد فرزندانم به خانه آمدند و سپس من خودم را با مقدار زیادی کار انجام نشده دیدم…
احتمالا شما هم این تجربه را داشته اید. حتی کامل ترین هدف گذاری ها هم اگر درست انجام نشوند، ارزش خود را از دست می دهند.
مشکل کار من در تابستان امسال این بود که یک برنامه ی خاص و بر پایه ی علم نداشتم. من فقط می خواستم که ورزش و مدیتیشن بیشتری انجام دهم. من در اینجا یک برنامه برای هدفگذاری آسان طراحی کرده ام:

1. هدف بزرگ را تعیین کنید.
دوست دارید چه هدفی را در سه ماه آینده و یا بیشتر به اتمام برسانید؟ من امیدوارم که به یک برنامه ی کارآمد و چندجانبه ی ورزشی برگردم که شامل بیست دقیقه حرکات کششی، تمرین های قدرتی، و تمرین ایروبیک به مدت شش روز در هفته باشد. این روند عادی ورزش نیست، ولی چون مدت کمی می توانم به ورزش بپردازم، واقع بینانه است. چیزی که با آن بارها و بارها برخورد داشته ام این موضوع بوده است که واقع بین بودن بهتر از جذاب بودن است. من موفقیت های کوچک را به شکست های بزرگ ترجیح می دهم. موفقیت های کوچک به ما نشان می دهند که ما می توانیم رفتارمان را برای مدت طولانی تغییر دهیم.

2. این ایده ی بزرگ را به چند هدف طولانی مدت تبدیل کنید.
هدف طولانی مدت من این است که تا پایان سال 10 هفته را گذرانده باشم که در آن کامل ورزش کرده باشم.

3. دوباره این هدف را به اهداف کوتاه مدت تبدیل کنید.
برای مثال اهدافی که 2 یا 3 هفته زمان نیاز دارند.

4. حالا اهدافتان را به هدف های خاص و جزئی و به گام های آسان کودکانه تبدیل کنید.
امروز و یا فردا چه کاری می توانید انجام دهید؟ اولین گامی که بر میدارم تماس با دوستم خواهد بود. او یک مربی است و می تواند برای من برنامه ی ورزشی تهیه کند. امروز یک قدم کوچک برداشتم، ورزش های امروز را که برایم در برنامه نوشته بود انجام دادم. سعی کنید آنقدر این گام های کوچک را تجزیه کنید تا اینکه انجام آن ها برایتان آسان شده و هیچ مانعی برای انجام آن ها وجود نداشته باشد.

5. محیط را برای تسهیل اهدافتان تغییر دهید.
محیط اطراف ما بر رفتارمان تاثیر می گذارد. ما فکر می کنیم که رفتار ما تنها تحت تاثیر شخصیت ماست، اما در واقع ما به مقدار زیادی از مردم، مکان ها، و تکنولوژی که در نزدیکی ما وجود دارند تاثیر می پذیریم. این یعنی برای دستیابی به موفقیت و رسیدن به اهداف، تطبیق ساختن محیط با اهداف می تواند امور را تسهیل کند. این می تواند به معنای از بین بردن هوس نیز باشد، اگر هدفتان این است که عادت چک کردن تلفن همراه را در هنگامی که رانندگی می کنید کنار بگذارید، تلفنتان را در جایی دور از دسترس نگه دارید. مطمئن شوید که دستیابی به چیزی که نیاز دارید آسان است، برای مثال اگر هدفتان این است که بیشتر کلم بخورید، مقدار زیادی کلم در فریزر خود نگه دارید و یا لیست رستوران هایی که غذاهایی با کلم دارند را یادداشت کنید.

6. افراد دیگر را نیز شرکت دهید، حتی اگر درونگرا هستید.
ما انسان ها اگر احساس کنیم که عضوی از یک گروه هستیم و انجام این کار می تواند ارتباطات اجتماعی ما را افزایش دهد و یا عمق ببخشد، می توانیم کاری را که برایمان دشوار است را نیز انجام دهیم. دیگران می توانند همانند اراده ی خارجی عمل کنند، ما را در رسیدن به چیزی که از آن دست کشیده ایم یاری می کنند.

7. مشخص کنید که چرا هدفتان برایتان اهمیت دارد.
به چیزی که می خواهید به دست بیاورید، کمتر فکر کنید و بر روی احساسی که می خواهید داشته باشید تمرکز کنید. یک “چرا” برای هدفتان تعیین کنید که بتواند در این سفر طولانی به شما انگیزه بدهد.
زمانی که از دلایل منطقی که چرا می خواهیم یک کار را انجام دهیم رها شویم، می توانیم بهتر عمل کنیم. چرا؟ زیرا تحقیقات نشان می دهد که دلایل خوب و منطقی نمی توانند به ما انگیزه ی طولانی مدت بدهند، همانند می خواهم ورزش کنم زیرا فشار خون و خطر ابتلا به سرطان را در من کاهش می دهد. احساسات انگیزه دهنده های قوی تری در دستیابی به اهداف هستند.

8. آن را بخشی از هویتتان کنید.
برای مثال: من شخصی هستم که ورزش می کند. می توانم برگردم و روزهایی را که ورزش کرده ام بشمارم. برای خودتان شواهدی پیدا کنید که نشان می دهد شما همان شخصی هستید که سعی دارید باشید.

9. هدف را جذاب تر و فریبنده تر کنید.
ما انسان ها در پی پاداش هستیم. وقتی مغزمان یک پاداش درونی را شناسایی می کند، دوپامین ترشح می کند. یک پیغامبر شیمیایی که حس خوب را انتقال می دهد. دوپامین به ما انگیزه می دهد و در ما حس هوس و خواستن شدید ایجاد می کند.

10. این رفتار را به عادت تبدیل کنید.
زمانی که رفتار به یک عادت تبدیل شود، همه چیز آسان تر می شود. ما برای انجام عادت هایمان به یک اراده ی قوی نیاز نداریم. آیا می توانید رفتارتان را به عادت هایی برای تکمیل کردن هدفتان تبدیل کنید؟ این کار را می توانید با جای دادن رفتارها درون عادت های همیشگی انجام دهید. از عبارت های زمانی که / بعد استفاده کنید. “زمانی که این کار را انجام دهم، بعد آن کار را انجام خواهم داد.”

کریستین ال. کارتر
Christine L. Carter