چگونه بر استرس ناشی از والدگری غلبه کنیم؟

استرس والدگری

چگونه بر استرس ناشی از والدگری غلبه کنیم؟

چگونه بر استرس ناشی از والدگری غلبه کنیم؟ 700 397 ارمغان رشد

چهار روش برای اینکه مغزتان را به عنوان والدین، ضد استرس کنید.
توصیه های کاربردی و بر پایه ی مغز برای کنار آمدن با استرس به عنوان والدین

پدر و مادر بودن و یا شدن در نمودار استرس از جایگاه بالایی برخورداراست. پرورش کودکان شاد، سالم و موفق و مراقبت از آن ها در دوران نوزادی، راه افتادنشان، زمان نوجوانی و جوانی یک فشار روانی ایجاد می کند که از استرس فراهم کردن امنیت و احتیاجات فرزندان ناشی می شود.
در فضای والدگری این روزها، میزان استرس بالاست. والدگری به یک ورزش رقابتی تبدیل شده است که در آن والدین سعی می کنند فرزندان دلسوز، مقاوم، شاد و دوست داشتنی پرورش دهند. زمانی که برای خود و یا فرزندانتان استانداردها و یا انتظاراتی را تعیین می کنید، خواسته ازشما می تواند بر میزان استرستان تاثیری منفی بگذارد.
ممکن است شما از وسواس غذایی فرزندتان، و یا عملکرد او در مدرسه و یا مثلا از اینکه از تیم خارج شده است و یا در لیست افراد دعوت شده به تولد دوستش نیست، دچار استرس و نگرانی شوید. ممکن است از دعوای فرزندانتان و یا به دلیل عصبی بودن فرزند مدرسه ای خود، مضطرب شوید.
جسیکا والنتی (Jessica Valenti) در کتاب خود به نام “چرا بچه دار شویم؟” اشاره کرده است که تقریبا همه ی تحقیقات 10 سال اخیر در مورد “شادی والدین” یک کاهش چشمگیر رضایت از زندگی را نشان می دهند. احتمالا سطح استرس والدین بر این یافته ها تاثیرگذار بوده است.
به طور خلاصه، والدین بودن می تواند شما را در شرایط ناسالم و پر از استرس قرار دهد. ملانی گرینبرگ (Melanie Greenberg) نویسنده ی کتاب “مغز ضد استرس” توضیح داد: “اگر واکنش مغزتان را به استرس درک کنید، می توانید مغزتان را در شرایط آرام تر، متمرکزتر و مثبت تری قرار دهید.”
اندازه گیری سطح استرستان را به عنوان یک والد اندازه گیری کنید. دکتر گرینبرگ یک راهنما در کتابش دارد که به اندازه گیری سطح استرس کمک می کند:
برای هر مورد به دور شماره ای که پاسخ شما را نشان می دهد دایره بکشید.
0= هرگز
1= هر از گاهی و تقریبا هیچوقت
2= گاهی اوقات
3= اغلب
4= بیشتر اوقات

در یک ماه اخیر، چندبار به دلیل اتفاقی غیرمنتظره و ناامیدی از فرزندتان ناراحت شده اید؟
0 – 1 – 2 – 3 – 4
اعتقاد دارید که بیشتر از حدی که بتوانید کنترل کنید، استرس دارید؟
0 – 1 – 2 – 3 – 4
در مورد مسائل کوچک در مقابل فرزندتان بی صبر و حساس می شوید؟
0 – 1 – 2 – 3 – 4
احساس می کنید قلبتان از سینه تان جدا می شود و دلتان به دلیل فرزندتان آشوب است؟
0 – 1 – 2 – 3 – 4
نمی توانید بخوابید، زیرا در مورد یکی از فرزندانتان نگرانید؟
0 – 1 – 2 – 3 – 4
وقتی در صبح بیدار می شوید احساس نگرانی می کنید؟
0 – 1 – 2 – 3 – 4
به دلیل مشکل فرزندتان قدرت تمرکز کردنتان را از دست داده اید؟
0 – 1 – 2 – 3 – 4
اگر حداقل دوبار به دور 2 3 4 خط کشیده اید، میزان استرس شما متوسط است، میزان 3 و 4 بالاتر نشان دهنده ی میزان استرس بالای شماست.

چهار روش برای کنترل و نظارت بر استرستان
شما می توانید بیاموزید تا چگونه واکنش خود را به استرس کنترل کنید و در مقابل خواسته های بیشتر، و جنبه های ناراحت کننده و ناامید کننده ی والدگری، انعطاف پذیرتر باشید. دکتر گرینبرگ این روش ها را برای کمک به نظارت و کنترل واکنش هایتان در مقابل استرس پیشنهاد می کند:

چرخه ی نگرانی را متوقف کنید
اگر همیشه در مورد فرزندان و روش های والدگری خود نگران هستید، این سوالات را از خود بپرسید: ” آیا طرز فکر من صحیح است؟” و “آیا این طرز فکر کمک کننده است و یا آسیب رسان؟ ” اگر این افکار کمک کننده نیستند، پس سعی کنید تا بر آن ها تمرکز نکنید.

این تراژدی را از بین ببرید
متوجه زمانی باشید که از کاه کوه می سازید. بیشتر اوقات کودکان خیلی سریع از ناامیدی خلاص می شوند درحالی که والدین آن ها هنوز نگرانند. از خودتان بپرسید واقعا چقدر جای نگرانی دارد که کودکتان یکبار نمره ی خوبی نگرفته، یا با یکی از دوستانش دعوا کرده است ؟ آیا شما و فرزندتان می توانید از این نگرانی جان سالم به در ببرید؟ اگر جوابتان بله است، پس به این موضوعات به عنوان یک تراژدی نگاه نکنید.

از مدیریت ذره بینی دست بردارید
به فرزند بزرگترتان فضا بدهید تا پاسخش را خودش با کمک شما به دست بیاورد. نگذارید احساس کند که شما می خواهید همه چیز را برای او حل کنید.

تمرکز حواس را تمرین کنید
زمانی که ذهنتان به ترس از آینده و یا سرزنش گذشته فکر می کند، به آرامی توجهتان را به زمان حال بیاورید. سعی کنید تا از ذهن قضاوت کننده تان دوری کنید.

نویسنده: سوزان نیومن
Susan Newman